Přihlášení
Spřátelené weby
Poslední komentáře

POZEMNÍ TECHNIKA
Tančík Praga P-1
Kvůli špatné finanční situaci armády se nová výzbroj prosazovala jen pomalu. 4.listopadu 1929 se však ČKD rozhodla nakoupit za 488 745 kčs tři britské tančíky Carden - Loyd Mk. VI, jeden přívěsný vozík a jeden dopravník. Do péče si je po zkouškách vzal prapor útočné vozby v Milovicích. Mezitím byly v ČKD vyrobeny tři prototypy. Pro časté poruchy však zůstávaly dlouho v nečinnosti. Kvůli tomu byly vyměněny některé typy britských součástek za české, konkrétně z automobilů Praga.
V průběhu roku 1932 bylo při zkouškách vylepšených prototypů zjištěno zlepšení technicko - taktických vlastností. 19.dubna 1933 bylo objednáno 70 kusů, každý za 131 200 kčs plus 32 liber za licenci. Tančík byl přijat pod názvem Tč. vzor 33.
Tančík byl malé pásové vozidlo s nýtovaným pancířem tlustým 4-12mm. Před řidičem a střelcem se nacházelo okénko s neprůstřelným sklem. Další průzory byly i na stranách a vzadu. Oba členové posádky měli vlastní vstipní poklop nad hlavou.
Stroj bylo poháněn motorem Praga ANH o výkonu 31koní při 3000 otáčkách za minutu, který mu umožňoval vyvinout rychlost až 35km/h. Nádrž, umístěná v zadní části vozu, měla objem 50l a zabezpečila dojezd 100km na silnici. P-1 měly standartní československou tříbarevnou kamufláž tvořenou skvrnami hnědé, zelené a okrově žluté.
Ve výzbroji byly dva kulomety ZB vz. 26 ráže 7.92mm, pro které se nakládalo 2600ks nábojnic. V pozdějších letech byly některé tančíky vybaveny zamlžovacím zařízením.
Všichni velitelé si však na stroje stěžovali a vozy se nedaly používat ani na průzkum. Po okupaci bylo zabaveno 40 kusů a 30 kusů zůstalo na Slovensku. P-1 se zřejmě dočkal bojového nasazení za Slovenského národního povstání a stroje z německa byly po dosloužení při cvičeních nejspíš sešrotovány. Pro své malé rozměry a nedokonalost si vysloužil přezdívku sardinka nebo plecháč.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
2.června 1297 – Korunovace Václava II. českým králem. Fakticky vládl v letech 1283-1305.
2.června 1848 začal Slovanský sjezd v Praze.
Poslední novinky
- Exotické pistole: Služební zbraně z Orientu
- Canon de 105 mle 1913 Schneider (10,5 cm hrubý kanón 13 T.R.)
- Tankové přepravníky: Když potřebujete stěhovat pár desítek tun oceli
- Plamenometné tanky: Satan, Zippo a další americké obrněné chrliče ohně v akci
- Bitva o české země: Velkolepé finále kultovní románové ságy Jana Kotouče
- Plán 1919: Ocelová lavina proti císařskému Německu
- Pobaltské republiky: Tři trpaslíci proti medvědovi
- Žhavé nebe nad Československem. Letecké souboje československých stíhačů nad naším územím 1918–1989
- Stíhače tanků v Bundeswehru: Pásoví lovci z éry studené války
- M-46 vs. G5: Dělostřelecké souboje na jihu Afriky