Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Tady je zajímavý článek týkající se počátku nového kola zbrojení u nás. Militarizace ekonomiky z počátku padesátých let...
Korona pořád trápí námořnictvo. Navy Sends Replacement Sailors to USS Essex After Crew Members Catch COVID-19 https://w...
Gray Fox - Komentář v BTR-60
Inside a BTR-60 Communications Vehicle
Německo v listopadu objednalo 38 nových letounů Eurofighter.

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Stridsvagn 103

Strv 103

Unikátně řešený tank Strv 103 (Stridsvagn = bojové vozidlo) byl vyvinut koncem 50. let firmou Bofors na přání švédské armády. První prototyp byl zkompletován v roce 1961 a po uveřejnění překvapil všechny svou neobvyklou koncepcí. Strv 103 byl totiž prvním, a zatím jediným, sériově vyráběným bezvěžovým tankem. Bezvěžové uspořádání má své výhody v podobě menší hmotnosti a nižší siluety, ovšem oproti moderním tankům i obrovské nevýhody v pomalém otočení kanonu a nemožností střelby za jízdy. Sériová výroba nového tanku začala v roce 1966 a do roku 1971, kdy byla zastavena, opustilo výrobní halu celkem 312 vozidel. Tank nebyl nikdy vyvezen, přestože několik zemí o něj zájem projevilo. V současnosti je Strv 103 ve švédské armádě plně nahrazen německým Leopard 2.

Technický popis

 korba   Vodotěsná korba má šikmý čelní horní pancíř a podseknuté čelo s radlicí, která slouží i jako vlnolam, boky jsou kolmé a záď rovněž podseknutá. Na zádi jsou umístěny 2 schránky na pomocné vybavení. Uprostřed horního čelního pancíře je lafetován kanon. V přídi se nachází motorpřevodový prostor, oddělený od osádky přepážkou. Střecha korby je vodorovná, s velitelskou věžičkou v její pravé části a průlezem s periskopy v levé. Pro zvětšení výtlaku jsou používány nylonové plováky složené podél střechy korby. Osádka je tříčlenná, velitel sedí v pravé části, řidič-střelec v levé a za ním je radista. V případě nouze je tank schopen ovládat jediný muž, protože všechny důležité systémy jsou zdvojené. Za osádkou se nachází prostor s municí.

Stridsvagn 103

 motor a podvozek   Pohon je tvořen spalovací plynovou turbínou Boeing 553 o výkonu 490 ks kombinovanou s osmiválcovým vícepalivovým motorem Rolls-Royce K60 o výkonu 240 ks. Výkonnější turbína se používá v terénu, motor K60 pak na silnici, přičemž je možné, aby pracovaly zároveň a zlepšila se tak pohyblivost tanku. Podvozek je řešen unikátně, hydropneumatické závěsné ústrojí ovládané servomotory umožňuje naklápění korby v rozsahu -10° až +12°. Pohybové ústrojí je tvořeno po každé straně čtyřmi pojezdovými koly, hnacím kolem vpředu a napínacím vzadu. Pásy jsou podpírány dvěma nosnými kladkami a zajišťují i pohyb ve vodě maximální rychlostí 6 km/h.

Výzbroj

Hlavní výzbroj tvoří 105mm kanon L74 s drážkovaným vývrtem hlavně, což je upravený britský L7, schopný odpalovat střely APDS, APFSDS, HE a zadýmovací střely. Odměr je udělován otáčením celého vozidla a náměr v rozsahu -10° až +12° výše zmiňovaným naklápěním korby. Kanon je vybaven automatickým nabíjecím systémem, což umožnilo zredukovat osádku, prázdné nábojnice jsou automaticky vyhazovány otvorem v zádi korby. Pro kanon je vezena zásoba 50 kusů munice. S kanonem jsou spřaženy dva 7,62mm kulomety, další 7,62mm kulomet je lafetován u velitelské věžičky, po jejíž bocích jsou dvě čtyřnásobné výmetnice zadýmovacích granátů. Zásoba munice pro 7,62mm kulomety je 2 750 nábojů.

Stridsvagn 103

Verze

Strv 103A - Předsériová a první sériová vozidla, která jsou bez radlice a nemají schopnost plavby.
Strv 103B - V této verzi byla vyrobena většina tanků a týká se jí uvedený popis.
Strv 103C - Nejnovější verze se systémem řízení palby doplněným balistickým počítačem, laserovým dálkoměrem a pasivními noktovizory. Motor K60 byl nahrazen vznětovým Detroit 6V-53T o výkonu 290 ks, byla instalována nová převodovka a zvětšeny nádrže. Tank byl také vybaven přídavným pancéřováním. Na tuto verzi byla v roce 1986 upravena část tanků Strv 103B.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.ledna 1901 zemřela britská královna Viktorie.

22.ledna 1829 – Hrabě Jindřich Dietrichstein podal návrh na založení Jednoty k probuzení průmyslu v Čechách. Tato instituce byla založena později 1.3. 1833 a kladla si za cíl pomocí vydávání knih a časopisů a pořádáním přednášek pomoci průmyslu v Čechách.

22.ledna 1879 došlo k porážce Britů vojskem Zulského království v bitvě u Isandlwany

Translate