Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Stridsvagn 103

Strv 103

Unikátně řešený tank Strv 103 (Stridsvagn = bojové vozidlo) byl vyvinut koncem 50. let firmou Bofors na přání švédské armády. První prototyp byl zkompletován v roce 1961 a po uveřejnění překvapil všechny svou neobvyklou koncepcí. Strv 103 byl totiž prvním, a zatím jediným, sériově vyráběným bezvěžovým tankem. Bezvěžové uspořádání má své výhody v podobě menší hmotnosti a nižší siluety, ovšem oproti moderním tankům i obrovské nevýhody v pomalém otočení kanonu a nemožností střelby za jízdy. Sériová výroba nového tanku začala v roce 1966 a do roku 1971, kdy byla zastavena, opustilo výrobní halu celkem 312 vozidel. Tank nebyl nikdy vyvezen, přestože několik zemí o něj zájem projevilo. V současnosti je Strv 103 ve švédské armádě plně nahrazen německým Leopard 2.

Technický popis

 korba   Vodotěsná korba má šikmý čelní horní pancíř a podseknuté čelo s radlicí, která slouží i jako vlnolam, boky jsou kolmé a záď rovněž podseknutá. Na zádi jsou umístěny 2 schránky na pomocné vybavení. Uprostřed horního čelního pancíře je lafetován kanon. V přídi se nachází motorpřevodový prostor, oddělený od osádky přepážkou. Střecha korby je vodorovná, s velitelskou věžičkou v její pravé části a průlezem s periskopy v levé. Pro zvětšení výtlaku jsou používány nylonové plováky složené podél střechy korby. Osádka je tříčlenná, velitel sedí v pravé části, řidič-střelec v levé a za ním je radista. V případě nouze je tank schopen ovládat jediný muž, protože všechny důležité systémy jsou zdvojené. Za osádkou se nachází prostor s municí.

Stridsvagn 103

 motor a podvozek   Pohon je tvořen spalovací plynovou turbínou Boeing 553 o výkonu 490 ks kombinovanou s osmiválcovým vícepalivovým motorem Rolls-Royce K60 o výkonu 240 ks. Výkonnější turbína se používá v terénu, motor K60 pak na silnici, přičemž je možné, aby pracovaly zároveň a zlepšila se tak pohyblivost tanku. Podvozek je řešen unikátně, hydropneumatické závěsné ústrojí ovládané servomotory umožňuje naklápění korby v rozsahu -10° až +12°. Pohybové ústrojí je tvořeno po každé straně čtyřmi pojezdovými koly, hnacím kolem vpředu a napínacím vzadu. Pásy jsou podpírány dvěma nosnými kladkami a zajišťují i pohyb ve vodě maximální rychlostí 6 km/h.

Výzbroj

Hlavní výzbroj tvoří 105mm kanon L74 s drážkovaným vývrtem hlavně, což je upravený britský L7, schopný odpalovat střely APDS, APFSDS, HE a zadýmovací střely. Odměr je udělován otáčením celého vozidla a náměr v rozsahu -10° až +12° výše zmiňovaným naklápěním korby. Kanon je vybaven automatickým nabíjecím systémem, což umožnilo zredukovat osádku, prázdné nábojnice jsou automaticky vyhazovány otvorem v zádi korby. Pro kanon je vezena zásoba 50 kusů munice. S kanonem jsou spřaženy dva 7,62mm kulomety, další 7,62mm kulomet je lafetován u velitelské věžičky, po jejíž bocích jsou dvě čtyřnásobné výmetnice zadýmovacích granátů. Zásoba munice pro 7,62mm kulomety je 2 750 nábojů.

Stridsvagn 103

Verze

Strv 103A - Předsériová a první sériová vozidla, která jsou bez radlice a nemají schopnost plavby.
Strv 103B - V této verzi byla vyrobena většina tanků a týká se jí uvedený popis.
Strv 103C - Nejnovější verze se systémem řízení palby doplněným balistickým počítačem, laserovým dálkoměrem a pasivními noktovizory. Motor K60 byl nahrazen vznětovým Detroit 6V-53T o výkonu 290 ks, byla instalována nová převodovka a zvětšeny nádrže. Tank byl také vybaven přídavným pancéřováním. Na tuto verzi byla v roce 1986 upravena část tanků Strv 103B.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.srpna 1465 – Nový papež Pavel II. obnovil půhon vůči českému králi Jiřímu z Poděbrad. To znamenalo, že se musel do 180 dnů dostavit před římský kuriální tribunál, jinak mu hrozilo vyhoštění z církve, jak se také 23.12.1466 stalo.

2.srpna 1943 došlo ke vzpouře vyhlazovacím táboře Treblinka. Přibližně 300 vězňům se podařilo uprchnout.

Translate