Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 25

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Type 90

Type 90

Na základě požadavků japonských pozemních sil byl v roce 1977 zahájen vývoj nového tanku označovaného TK-X, který by ve službě nahradil letité Type 61 a v budoucnu i Type 74. Vývoje vlastního tanku se ujala firma Mitsubishi Heavy Industries, kanon ráže 120 mm vyrobila v licenci firma Japan Steel Works, elektroniku a doplňkové vybavení dodaly nejrůznější firmy z celého Japonska. V roce 1982 byl vyroben bezvěžový demonstrátor pro ověření nových technologií. První ze čtyř prototypů opustil výrobní linku v roce 1986 a po menších úpravách bylo koncem 80. let vyrobeno několik předsériových kusů. Po nezbytných armádních testech se v roce 1990 přešlo na sériovou výrobu. První sériové stroje, nyní již označené Type 90, byly dokončeny v roce 1992. V současné době je ve službě u japonských pozemních sil sebeobrany okolo 230 z plánovaných 400 tanků Type 90, přičemž výroba pokračuje, byť velice pomalu. Cena jednoho tanku totiž činí téměř 9 milionů dolarů, což z něho dělá nejdražší tank na světě. Tanky Type 90 nenahrazují starší Type 74, jen je doplňují. Type 74 by měl být nahrazen až kolem roku 2010 tankem nové generace MBT-X, jehož vývoj byl zahájen v prosinci 2001.

Type 90

Technický popis

korba   Korba je svařovaná z ocelových pancéřových plátů, čelo je navíc vybaveno vrstveným kompozitním pancéřem. Horní šikmý pancíř čela korby je výrazně skloněný, až téměř vodorovný. Střecha korby je vodorovná, na zádi nad motorpřevodovým prostorem je mírně vyvýšená. Záď s vodorovnými žaluziemi i boky jsou kolmé. Na čele korby může být instalována dozerová radlice. Prostor řidiče se nachází v levé části přídě, vybavený ochranou proti ZHN a automatickým protipožárním hasícím systémem. Přední polosféru tanku pokrývá automatický detektor laserového ozáření.

motor a podvozek   Pohon tanku zajišťuje desetiválcový vodou chlazený vznětový motor Mitsubishi 10ZG o výkonu 1 500 ks umožňující jízdu na silnici rychlostí až 70 km/h. Hydropneumatická automatická převodovka má čtyři stupně vpřed a dva vzad. Pohybové ústrojí tvoří po každé straně šest pojezdových kol, napínací vpředu a hnací vzadu. První a šesté pojezdové kolo jsou hydropneumaticky odpruženy, zbývající torzními tyčemi. Pásy podpírají po obou stranách dvě nosné kladky. Horní část pohybového ústrojí je chráněna bočním panéřováním o síle okolo 10 mm.

věž   Svařovaná ocelová věž umístěná ve středu korby má kolmé boky, příď i záď s košem na pomocnou výstroj, a je opatřena kompozitním pancéřováním o tloušťce až 700 mm na přídi. Střecha je vodorovná, směrem k přídi se však mírně zešikmuje. Věž má odměr plných 360°. Tank je vybaven systémem ochrany osádky před ZHN a automatickým protipožárním hasícím systémem. Velitel sedí v pravé části věže, u jeho věžičky je instalovaný protiletadlový kulomet. Střelec sedí v levé části věže, členem osádky není nabíječ, protože tank je vybaven nabíjecím automatem. Munice je od osádky oddělena nehořlavou přepážkou a v případě jejího výbuchu je exploze odkloněna pomocí tzv. odfukovacích panelů mimo prostor osádky (blow-off panels).

Type 90

Výzbroj

Hlavní výzbrojí je licenčně vyráběný 120mm kanon Rh 120 schopným odpalovat střela kategorie HEAT-MP a APFSDS-T s polospalitelnými nábojnicemi. Rychlost střelby se pohybuje okolo 10 ran za minutu. Tank je nabíjen automatickým nabíjecím zařízením, stabilizovaná hlaveň je opatřena termoizolačním pláštěm a ejektorem. Zásoba munice pro kanon činí 40 nábojů, 25 v korbě a 15 ve věži. Systém řízení palby firmy Mitsubishi Electric je tvořen počítačem, senzorovým a zaměřovacím vybavením, ale i systémem pro automatické sledování cíle. Střelec má k dispozici zaměřovač s termovizí a laserovým dálkoměrem, velitel pak plně stabilizovaný panoramatický a IČ zaměřovač. Zaměřování a palbu na cíl umožňuje systém střelci i veliteli, a to i za pohybu s vysokou pravděpodobností zásahu první ranou. Je možné střílet i na nízkoletící pomalé cíle jako vrtulníky a UAV. S kanonem je spřažený 7,62mm kulomet, na střeše věže je u velitelské věžičky instalovaný protiletadlový kulomet ráže 12,7 mm. Na bocích věže jsou pak troj- nebo čtyřnásobné výmetnice zadýmovacích granátů.

Type 90

Verze

Type 90 - základní verze, jíž je věnován popis.
Type 90 ARV - vyprošťovací tank na bázi podvozku Type 90, který je vybaven novou nástavbou s jeřábem v pravé přední části, dozerovou radlicí na čele korby a hydraulickým navijákem.
Type 90 AVLB - mostní tank na bázi podvozku Type 90 s mostem nůžkového typu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

8.prosince 1369 zemřel Konrád Waldhauser, rakouský reformní kazatel (původně augustinián), jejž pozval do Prahy Karel IV. Waldhauser kázal o nepravostech v církvi a získal značnou oblibu. Připravil půdu pro českou reformaci.

8.prosince 1942 byla spuštěna na vodu britská letadlová loď HMS Indefatigable.

8.prosince 1914 oplatili Britové Němcům předchozí porážku (v bitvě u Coronelu) a v bitvě u Falklandských ostrovů potopili 2 pancéřové křižníky (Scharnhorst a Gneisenau), 2 lehké křižníky (Leipzig a Nürnberg) a 2 transportní lodě (Baden a Santa Isabel). Sami neztratili žádnou loď.

Translate