Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 14

Spřátelené weby

Poslední komentáře

U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon
Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Arjun MK-1

Arjun Mk-1

Hlavní bojový tank (MBT).
  Arjun je prvním indickým tankem domácí konstrukce. Popud k vývoji vlastního tanku byly výsledky Indicko-Pákistánské války v roce 1971. Zde se ukázalo, že stávající indické tanky již nestačí současným požadavkům na ně kladených. Nový tank měl mít mnohem vyšší stupeň ochrany jak proti konvenčním zbraním, tak ZHN, vysokou pohyblivost, větší palebnou sílu a přesnost. V květnu 1974 indická vláda souhlasila se zahájením vývoje nového tanku. Původně se očekávalo, že výroba nového tanku začne v roce 1984 a stroj měl začít nahrazovat stávající typy od roku 1985. Indické středisko výzkumu a vývoje armádních bojových vozidel se však při realizaci tohoto projektu potýkalo se značnými potížemi, které se odrazily ve zpoždění plánovaného zavedení do výzbroje. První prototyp byl postaven a představen v dubnu 1985, který byl s několika dalšími použit k testování. V letech 1987-1996 bylo vyrobeno 62 strojů MK-I s německým motorem a 7 MK-II s pohonem domácí konstrukce, přičemž s domácím motorem se nepočítá v blízké budoucnosti. 9. ledna 1996 byl Arjun formálně připraven k zahájení sériové produkce, přičemž bylo doporučeno ještě několik změn v onstrukci. 27. srpna 1996 bylo objednáno prvních 15 předsériových tanků k armádním zkouškám. Zkoušky ukázaly, že přes 20 let vývoje tank nesplňuje všechny podmínky, týkající se výzbroje, munice, pancéřování, přehřívání motoru a systémů. Armáda odmítla tank zařadit do výzbroje do doby odstranění problémů, a také z důvodu celosvětového trendu snižování počtů těžké bojové techniky. Zároveň byla v roce 1999 podepsána smlouva o dodávce 310 ruských tanků t-90, což pravděpodobně způsobí konec celého projektu. Přesto je velice pomalým tempem vyráběno 100 kusů v závodě firmy Avadi, kde stále žije naděje na masovou produkci více než 1 000 tanků plánovanou v minulosti.

Technický popis

 korba a motor   Tank je vybaven v Indii vyvinutým kompozitním pancířem Kanchan. Jedním z nejzávažnějších problémů bylo zajištění vhodné pohonné jednotky. Protože Indie vlastní tankové motory nevyrábí, byl nakonec použit německý vznětový motor MTU MB 838 Ka 501.
 podvozek   Pohybové ústrojí tvoří po každé straně sedm pojezdových kol, hnací kolo vzadu a napínací kolo vpředu. Horní část pohybového ústrojí a napínací kola jsou opatřena bočními ochrannými štíty.

Výzbroj

Hlavní výzbroj tanku Arjun tvoří 120mm kanon s drážkovaným vývrtem, vyprojektovaný v Indii. Je schopen střílet širokou škálu střeliva s trhavými, protipancéřovými a kumulativními střelami, celkem má v zásobě 39 kusů munice. Tank má pokrokově řešený systém řízení palby. Střelcova termovizní kamera umožňuje denní i noční vidění, její součástí je laserový dálkoměr. S kanonem je spřažený 7,62mm kulomet a 12,7mm protiletadlový kulomet je lafetován na střeše věže. Počet nábojů pro 7,62mm kulomet je 3 000 a pro 12,7mm PL kulomet 1 000 kusů munice. V příslušenství je i systém stanovení atmosférických podmínek.

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.června 1894 se v Richmondu narodil Eduard VIII., britský král v období od 20.ledna 1936 do 11. prosince 1936, kdy byl nucen abdikovat.

23.června 1405 – Poprava Zikmunda Hulera, královského podkomořího českého krále Václava IV. Popraven byl v důsledku jak intrik Panské jednoty, tak svých vlastních.

Translate