Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 20

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Merkava

Tank Merkava Mk.1 vystavený v Lešanech

Tank Merkava Mk.1 vystavený v Lešanech

Tank Merkava byl vyvíjen od konce šedesátých let na základě požadavků izraelské armády se zvláštním důrazem na schopnost přežití na bojišti. První protoyp byl dokončen v roce 1974 a první sériově vyrobené tanky se objevily v roce 1979. První bojové nasazení tohoto tanku se uskutečnilo v roce 1982 proti syrským ozbrojeným silám.

Konfigurace tanku je nekonvenční s motorpřevodovým prostorem v přední části korby a bojovým prostorem s věží v její zadní části. To poskytuje spolu se silným pancéřováním přídě korby a nízkou, úzkou věží s malou čelní plochou a značným sklonem vrstveného pancíře mimořádný stupeň ochrany. Palivové nádrže jsou umístěny tak, aby byly co nejdále od osádky. Jedna je na přídi a další dvě jsou v pancéřovaných boxech umístěny na obou bocích zádě vně korby. V kolmé zádi korby je vstupní průlez. Umístěním motoru do přední části korby vznikl v zádi poměrně velký prostor. Zde je možné převážet další munici, nebo také osoby (při sníženém množství zásoby munice lze kromě osádky přepravovat až šest dalších osob). K zavěšení pojezdových kol se nepoužívají běžné torzní tyče zasahující do korby, ale spirálové pružiny s hydraulickými tlumiči, které nezasahují do těla korby. Velitel a střelec sedí v pravé části věže, nabíječ v levé. Prostor osádky je od ostatních částí oddělen protipožárními stěnami. Automatický protipožární systém má značný výkon. Hlavní výzbroj představuje modifikovaný kanon M68 ráže 105 mm (u verze Mk 3 je to kanon ráže 120 mm). Kanon je plně stabilizovaný a jeho systém řízení palby zahrnuje balistický počítač a laserový dálkoměr. Obvyklý palebný průměr střeliva činí 62 nábojů ráže 105 mm, avšak může být zvýšen až na 86 nábojů. Veškerá munice je umístěna ve speciálních individuálních kontejnerech pod úrovní uložení věže. Motoricky udělovaný náměr se pohybuje v rozsahu od -8,5° do +20° a odměr věže činí plných 360°. Věž i kanon jsou ovládány pouze elektricky, takže v tomto prostoru nejsou žádné systémy s hydraulickou kapalinou. Nalevo od kanonu je lafetován spřažený 7,62mm kulomet. Velitel i nabíječ mají u svých průlezů lafetovány kulomety ráže 7,62 mm, které slouží k protiletadlové obraně či palbě na pozemní cíle. Minomet ráže 60 mm je umístěn ve stropě věže. U verze Mk 2 byl přemístěn na levou stranu a obsluha je chráněna pancířem.

Merkava Mk.1

Verze Merkava 2 (Mk 2) zaváděná do výzbroje od roku 1983 obsahovala vylepšení a změny, které vyplynuly z bojového nasazení strojů Mk 1 o rok dříve v Libanonu. Příď i boky věže dostaly bloky přídavného pancéřování. Prostor přechodu mezi střechou korby a zadní částí věže chrání clona řetězů s ocelovými koulemi na koncích, která má přivézt k výbuchu kumulativní munici. Zlepšený systém palby např. dostal nový laserový dálkoměr a rychlejší počítač. Nově řešené boční stěny kryjící systém pérování jsou pancéřované. Byla instalována nová převodovka vlastní výroby a zvýšena kapacita palivových nádrží.

Merkava Mk.1

Vývoj verze Mk 3 byl zahájen ve stejné době, kdy začaly dodávky verze Mk 2 a zavedení do výzbroje následovalo v roce 1989. Kromě dalšího zvýšení pancéřové ochrany se však verze Mk 3 vyznačuje i posílením pohyblivosti a palebné síly. Nepříznivý poměr hmotnosti a výkonu motoru u předchozích verzí byl zlepšen instalací nového motoru. Na zádi byly instalovány dvě další menší palivové nádrže a zlepšeno bylo i pojezdové ústrojí s novým systémem odpružení kol. Nový kanon MG251 ráže 120 mm může střílet stejnou munici jako tanky M1A1 Abrams nebo Leopard 2. Tank je vybaven nejmodernějším systémem řízení palby KNIGHT Mk III. Ten vedle balistického počítače obsahuje především výkonný termovizní zaměřovač se zabudovaným laserovým dálkoměrem. KNIGHT umožňuje vést bojovou činnost za zhoršených povětrnostních a světelných podmínek ve dne nebo v noci. Umožňuje i za jízdy přesnou palbu na pevné, pohyblivé i manévrující cíle. Automatické míření kanonu na zadaný cíl je údajně velmi přesné a může být použito při jízdě vlastního tanku Merkava Mk 3 i proti jedoucím tankům nebo dokonce pomalu letícím vrtulníkům. Zmíněnému zařízení údajně nevadí, pokud se pohybující cíl na krátkou dobu skryje za terénní překážkou.

Merkava Mk.1

Izraelský průmysl pokračuje v přísně utajovaném vývoji verze Mk 4. Má být instalován nový motor s výkonem 1500 ks a kanon ráže 140 mm. Prozatím jsou však všechny údaje jen spekulacemi.

Výzbroj:

1 kanon IMI M68 ráže 105 mm (u verze Mk 3 je to 120mm kanon IMI 120), spřažený kulomet FN MAG ráže 7,62 mm, 2 protiletadlové kulomety FN MAG ráže 7,62 mm, 1 minomet Soltam Commando ráže 60 mm

Vezená zásoba střeliva:

50 nábojů ráže 105 mm, 6000 nábojů ráže 7,62 mm, 30 min (Mk 1)
48 nábojů ráže 120 mm, 10 000 nábojů ráže 7,62 mm, 30 min (Mk 3)

Verze:

Mk 1 - základní verze (viz text)
Mk 2 - modernizovaná verze (viz text)
Mk 3 - modernizovaná verze (viz text)
Mk 4 - modernizovaná verze (viz text)
Slammer - prototyp samohybného děla ráže 155 mm

Uživatelé:

Izrael (1000 ks)

Bojové nasazení:

Libanon (1982 - Izrael)
Izraelsko-palestinský konflikt (2000-? - Izrael)

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

27.listopadu 1790 – České stavy schválily na svém sněmu tzv. Stavovská desideria, která shrnula požadavky protijosefínské stavovské opozice. Stavy požadovaly znovuzavedení dřívější berní a urbariální soustavy, obnovení stavovského zemského zřízení, opětovné zavedení nevolnictví, obnovení zrušených klášterů apod. Ke stížnosti se připojily i moravské stavy.

Translate