Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon
Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Renault AMC-35

Renault AMC-35

Dle předválečné francouzské doktríny byly tanky rozděleny na pěchotní a jezdecké. Jezdecké tanky se ovšem v prvopočátcích dělily ještě dále a to na průzkumné AMR (Auto Mitrailleuse de Reconnaisance) a bojové AMC (Auto Mitrailleuse de Combat). Jezdecké tanky první kategorie měly být vybaveny pouze lehkým pancéřováním ve prospěch mobility nutné pro plnění průzkumných misí, tanky druhé kategorie nesly těžší pancíř a silnější výzbroj. U firmy Renault byl v roce 1934 představen první tank patřící do rodiny AMC. Tank AMC-34 nebyl považován za úspěšný, vznikl pouze v několika exemplářích, které byly brzy přesunuty do kolonií v Africe. U firmy Renault se plně soustředili na stavbu následujícího tanku, kterým se po roce stal AMC-35. Korba tanku AMC-35 se vyznačovala hranatými tvary, s minimálním skloněním plátů. Jednotlivé pancéřové pláty byly spojeny nýty. K pohonu sloužil v zadní části korby uložený zážehový motor Renault o výkonu 180HP – tento motor vznikl odebráním dvou válců z motoru použitém v tanku B-1. Podvozek byl řešen podobně jako u tanku R-35. Skládal se na každé straně z hnacího kola vpředu, pěti pojezdových kol, napínacího kola vzadu a pěti napínacích kladek. Pojezdová kola byla uložena v kolébce, která byla ve spodní části uchycena ke korbě čepem, v horní části pak pružně pomocí gumového válce. První pojezdové kolo bylo uchyceno samostatně, zbylé čtyři byly uchyceny ve dvojicích sdílejících společný pružící válec. V levé přední části se nacházel prostor řidiče, výhled mu umožňovaly dva poklopy. Pokud byly oba odklopené, měl řidič vynikající výhled před tank, zároveň ale byl minimálně chráněn.

Věž tanku AMC-35 byla taktéž nýtovaná z několika pancéřových plátů. Oproti korbě byly již pancéřové pláty věže mírně skloněny. Ve věži byl uložen kanón SA-35 ráže 47mm spolu s koaxiálním kulometem Chatellerault ráže 7,5mm. Několik vozidel AMC-35 bylo vyzbrojeno kanónem ráže 25mm, který měl v době vzniku větší průbojnost nežli kanón SA-35. Ten získal vyšší účinnosti s příchodem nové protipancéřové munice a montáž kanónu ráže 25mm tak pozbyla na efektivitě. Ve věži se nacházeli velitel tanku a střelec, který obsluhoval obě zbraně vozidla. Velitel měl k dispozici na francouzské tanky netradiční poklop ve střeše věže. Celkem byla naplánována výroba cca 100 tanků AMC-35, pouze 17 vozidel nakonec zůstalo ve Francii.

Nasazení

Po vypuknutí války bylo k bojovému nasazení vhodných pouze 15 tanků AMC-35. Výhodou těchto tanků v boji byla dvojmístná věž vybavená účinným protitankovým kanónem. Tanky naopak trpěly slabým, špatně tvarovaným pancéřováním a relativně malým dojezdem. Tanky AMC-35 byly nasazeny v bojích v oblasti Loiry, jejich poslední bitvou se stala hrdinská obrana Saumuru. Kadeti zdejší školy jezdectva odmítli splnit příkaz k ústupu a s pomocí každé dostupné techniky se pokusili vzdorovat mnohonásobně silnějšímu nepříteli.

Označení vozidla AMC-35
Osádka 3
Dojezd 160 km
Max. rychlost 40 km/h
Výkon 12 HP/t
Max. hloubka při brodění 1 m
Vertikální překážka 0,5 m
Horizontální překážka 2,2 m
Výzbroj
  • 1 x kanón SA-35 ráže 47mm
  • 1 x kulomet Chatellerault ráže 7,5mm
Pancéřování
Předek korby 25 mm
Boky korby 25 mm
Zadek korby 25 mm
Strop korby 10 mm
Spodek korby 5 mm
Předek věže 25 mm
Boky věže 25 mm
Zadek věže 25 mm
Strop věže 10 mm
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

23.června 1894 se v Richmondu narodil Eduard VIII., britský král v období od 20.ledna 1936 do 11. prosince 1936, kdy byl nucen abdikovat.

23.června 1405 – Poprava Zikmunda Hulera, královského podkomořího českého krále Václava IV. Popraven byl v důsledku jak intrik Panské jednoty, tak svých vlastních.

Translate