Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 16

Spřátelené weby

Poslední komentáře

PKK/YPG Hunted Down By Turkish TB2 Drone jPbu3nlDvHM
Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Tanky

Renault FT

Renault FT

Francie v druhé polovině války disponovala dvěma tanky s velikou palebnou silou, ale naprosto nedostatečnou průchodností těžkým terénem. Tým konstruktérů pod vedením plukovníka Estienne se tuto problematickou situaci pokoušel řešit zkonstruováním nového tanku s vysokou průchodností terénem, který by doplňoval stávající tanky Schneider a Saint Chamond. Zatímco oba těžce vyzbrojené tanky by vytvořily průlom fronty, tyto nové tanky by pokračovaly v útoku proti lehce opevněným postavením nepřítele v hloubce zákopových linií. Pro nedostatečnou kapacitu firem Schneider a F.A.M.H. byla výroba svěřena firmě Renault, která tehdy měla s výrobou pásových vozidel pramalé zkušenosti. Průkopnická konstrukce nového tanku FT (Faible Tonnage) vzbuzovala zpočátku odpor francouzského generálního štábu, který se naštěstí podařilo překonal a tak mohl vzniknout první opravdový tank, následovaný později všemi ostatními.

FT-17

Tank Renault FT-17 měl hranatou, samonosnou korbu s účelně tvarovaným čelem. Vstup pro řidiče, sedícího vpředu korby, byl vyřešen pomocí tří poklopů - prakticky celý předek tanku tak bylo možné otevřít. K pohonu sloužil zážehový motor Renault o výkonu 35 HP, uložený v zadní části korby. K motoru byl velice špatný přístup, činící údržbou tanku FT-17 obtížnou. Podvozek měl zcela vlastní, rámovou konstrukci. Na vnějším rámu byla zavěšena napínací, devět pojezdových a hnací kola. Hlavní podvozkový rám byl vypružený listovými pery. Ve druhém rámu bylo uchyceno šest vodících kladek. Řízení tanku bylo velice jednoduché. Pomocí spojky bylo možné odpojit pohon od jednoho z pásů, který mohl být následně přibržděn. Jelikož krátká korba tanku FT-17 zvyšovala nebezpečí převrácení vozidla během překonávání zákopů, byl na její zadek připevněn jednoduchý rám s lyžinou, o kterou se vozidlo mohlo při hrozbě převrácení opřít. Na korbě byla poprvé v historii posazena odlévaná věž. V ní byl uložen kulomet Hotchkiss ráže 8 mm. Na střeše věže byla instalována pozorovací kopule houbovitého tvaru. Vstup pro velitele, obsluhujícího kulomet, byl na zadku věže. Odlévaná věž byla později pro svojí náročnost na výrobu nahrazena nýtovanou. Od května 1918 byl do části tanků FT-17 lafetován kanón Puteaux ráže 37mm. Během války bylo vyrobeno více než 3000 tanků FT.

FT-17

Nasazení

 I přes svojí malou velikost byl tank FT téměř stejně pomalý jako tank Schneider. Rychlost byla ale považována za dostačující, za důležitou se požadovala schopnost udržení tempa s útočící pěchotou. Od svého prvního nasazení 31. května 1918 v Retzském lese byly tanky FT-17 nasazovány téměř v každé následující bitvě, zejména proti kulometným postavením, která nebyla schopna postupující tank ohrozit. Tanky FT byly po výměně pohonné jednotky a zesílení pancéřování používány i po 1.sv.v., např. německý Wehrmacht tyto tanky použil ještě během obrany Paříže v roce 1944.

FT-17

 

Označení vozidla Renault FT-17
Osádka 2
Dojezd 35 km
Max. rychlost 8 km/h
Hmotnost 6,5 t
Výkon 35 HP
Výrobce: 1 x kulomet Hotchkiss ráže 8 mm nebo 1 x kanón Puteaux ráže 37mm
Pancéřování  
Čelní pancíř 16 mm
Boční pancíř 8 mm
Strop 6 mm

FT-17

ft-17 1

Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

Vyhledávání

Dnešní den v historii

17.června 1937 byla zahájena stavba britské letadlové lodi HMS Formidable.

17.června 1900 byla ustavena Národní rada česká. Tato nadstranická organizace měla koordinovat akce týkající se národnostních otázek.

17.června 1400 zemřel třetí pražský arcibiskup Jan z Jenštejna

17.června 1888 se narodil německý generál Heinz Wilhelm Guderian.

Translate