Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 22

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Konvoj s vojenskou polní nemocnicí vyjel do Prahy. V neděli přibylo přes pět tisíc nakažených https://ct24.ceskateleviz...
Ganelon - Odpověděl na komentář # 415 v Letov Š-50
U spousty letadel, tančíků apod pak člověk čte, že je za komunistů poslali do hutí :-(
Američané také některé rakety později využili pro vynášení družic.
Co jsem koukal, tak v říjnovém vydání časopisu 2. světová podrobili Panther dost velké kritice. Ale přitom řešili hlavně...
Wildblood - Komentář v T-44
Mnohem většího rozšíření se dočkal později T-54/55, který už byl vyzbrojený kanonem ráže 100 mm. Jinak se uvádí, že si T...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 15. 6. 2012 20:24 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla

Pandur I/II

118,0 kB

Šestikolový obrněný transportér Pandur vznikl podle požadavku rakouské armády u firmy Steyer-Daimler-Puch, jež je jejím tradičním dodavatelem obrněné techniky. Bundesheer totiž do té doby vozidly této kategorie nedisponoval a díky poznatkům ze zahraničních misí se rozhodl pro jejich pořízení. První prototypy byly dokončeny v roce 1985 a předvedeny armádě. Bylo rozhodnuto o třínápravové koncepci kvůli jejím výhodám oproti dvounápravové (větší prostor a odolnost) a čtyřnápravové (lepší pohyblivost, nižší cena). Vývoj vozidla trval celkem dlouho a až v roce 1994 armáda objednala počáteční sérii 68 vozidel, přičemž by mělo být dodáno celkem 224 strojů, včetně nových Pandur II. Dodávky prvních vozidel byly zahájeny v roce 1995 a mimo Bundesheer si tato vozidla objednaly armády Belgie, Kuvajtu, Slovinska a dokonce speciální síly US Army. Pandury se osvědčují svou výbornou pohyblivostí, ovladatelností a vysokou spolehlivostí a odolností. Vozidla Pandur jsou schopná přepravy vzduchem například letounem C-130 Hercules. Firma Steyr-Daimler-Puch vypracovala v roce 2001 novou generaci těchto vozidel označenou Pandur II, a to i v provedení 8x8, s mnoha vylepšeními. Šestikolová i osmikolová verze jsou z 90% dílů shodné. Tuto osmikolovou verzi si objednalo Portugalsko a od roku 2007 začne nahrazovat transportéry OT-64 v AČr.

Technický popis

  korba   Krabicová korba svařovaná z tepelně upravovaných ocelových plátů má zahrocené čelo, zešikmené boky, podseknutou záď a vodorovnou střechu. Řidič sedí v její levé přední části, za ním pak velitel (u verzí s věží Steyr SP30 sedí velitel v ní). K nástupu do vozidla používají průlez s poklopem umístěný nad jejich hlavami, velitel má k dispozici věžičku s perikopy. Na pravé straně je motorpřevodový prostor, prostor roje se nachází v zadní části vozidla a je vybaven dvojicí pozorovacích průzorů se střílnami na každém boku zádě. Uvnitř korby je protistřepinové obložení a mezipodlažní prostor k ochraně proti minám, sedadla jsou navíc zavěšena na stropě a nemají kontakt s podlahou. Ve stropě jsou umístěny čtyři průlezy s poklopy a v zádi jednokřídlé dveře otevírané vpravo. V případě obrněného transportéru bez věže je počet členů výsadku 8 osob. Vozidlo je vybaveno protipožárním detekčním a hasícím zařízením. V případě zájmu je možné nainstalovat automatický detektor ZHN, korba je kompletně vzduchotěsná, k dispozici jsou i dýchací masky. Vozidlo není standardně obojživelné, speciálně upravené verze mají vodotěsnou korbu a jsou schopné plavby bez přípravy. 

 motor a podvozek   Pohon všech šesti kol zajišťuje vznětový šestiválcový motor Steyr WD 612.95 přeplňovaný turbodmychadlem o maximálním výkonu 265 ks. U novějších Pandur II se jedná o motor Cummins ISC 350 o výkonu 355 ks. Na něj navazuje automatická šestistupňová převodovka ZF 6HP 602C a dvoustupňová rozdělovací převodovka. Samozřejmostí je posilovač řízení, pohonné ústrojí navíc u nových Pandurů II neustále kontroluje systém ADM (Automatic Drive Train Management) automaticky ovládající pohon kol a převodovky. Podvozek tvoří trojice náprav o rozchodu 1 530 mm s šesti nezávisle zavěšenými koly. Podle výrobce je vozidlo schopné pokračovat v jízdě i přes ztrátu jednoho kola. Transportér je vybaven systémem centrálního huštění kol CTIS umožňující měnit tlak v pneumatikách v závislosti na terénu. Maximální rychlost na silnici je 100 km/h. U obojživelných verzí je pohon ve vodě řešen dvojicí vodometů v zádi, jež poskytují vozidlu rychlost až 10 km/h. 

 věž   K dispozici je celá řada věžiček bez posádky i větších věží s posádkou. Transportéry mohou nést malou odkrytou věžičku s pancéřovanými boky a kulometem ráže 12,7mm ovládanou velitelem. Nejdůležitější věží je nejspíše dvoumístná Steyer SP30 s automatickým 30mm kanonem Mauser MK30-2, kulometem ráže 7,62 mm a šestinásobnými výmetnicemi zadýmovacích granátů. Posádku věže tvoří velitel sedící v levé části a střelec vpravo. Výzbroj mohou ovládat oba, munice je nabíjena automatickým podavačem. Věž i kanon jsou poháněny elektromechanicky, v případě nouze je možné použít ruční pohon. Kanon je stabilizován a ovládán systémem řízení palby schopným automatického sledování a zaměřování cíle a termovizního snímání.

92,0 kB 89,8 kB 79,5 kB 100,9 kB 21,1 kB

Uživatelé a bojové nasazení

 belgie   V belgické armádě slouží 60 vozidel Pandur I.
 česká republika   V lednu 2005 bylo rozhodnuto o pořízení 234 transportérů Pandur II 8x8 za 23,6 mld Kč, které nahradí přestárlé OT-64. První by měly být dodány v roce 2007 a poslední v roce 2012, výroba bude probíhat ve Vojenských opravárenských podnicích v Novém Jíčíně a ve Šternberku.
 gabon   Gabonská armáda si pronajala jedno vozidlo Pandur I s tím, že by v budoucnu odebrala dalších více než 20. 
 kuvajt   Kuvajt zakoupil 70 vozidel Pandur I pro národní gardu.
 portugalsko   V dubnu 2005 portugalská armáda rozhodla zakoupit 260 transportérů Pandur II v osmikolovém provedení. Rakouské vozidlo zvítězilo ve výběrovém řízení nad švýcarskými MOWAG Piranha a finským Patria AMV. Portugalská vozidla budou vyráběna v licenci firmou Gestao de Operacoes Metalomecanicas a do služby by měly být zařazována v letech 2006 až 2009.
 rakousko   Bundesheer plánuje zařadit do výzbroje 224 transportérů Pandur. První jednotkou užívající Pandury se stal 17. pěší prapor 1. pěší brigády, jež se také s těmito vozidly účastní mise KFOR. Rakouská vozidla mají v prostoru výsadku vyvýšenou korbu.
 slovinsko   Ve Slovinsku je transportér pod označením Valuk licenčně vyráběn firmou Sistemska Technika. Slovinská armáda plánuje zavést do výzbroje okolo 200 těchto transportérů, v současnosti zde slouží 36 vozidel Pandur I.
 spojené státy americké   50 vozidel pro US Army bylo vyrobeno firmou AV Technologies.

Verze

Pandur I - starší, pouze třínápravová, vozidla bez protiminové ochrany a dalších úprav. 
Pandur II - vylepšená vozidla s třemi nebo čtyřmi nápravami.
Obrněný transportér - vozidlo bez těžší výzbroje, kterému je věnován popis.
Průzkumné vozidlo - tato verze je vybavena věží SP30 s dvoumístnou posádkou a kanonem ráže 30 mm (viz výše), k dispozici je i věž Euromisile ATM. Americká vozidla mají věž firmy AV-Technology s kanonem ráže 25 mm.
Vozidlo pro palebnou podporu - verze s 90mm kanonem Cockerill Mk8 nebo Cockerill MkIII. Případně se jedná o verzi s věží GDLS LPT s kanonem ráže 105 mm ve výzbroji americké armády.
Stíhač tanků - verze s věží a 105mm kanonem, případně s PTŘS HOT nebo TOW.
Minomet - vozidlo s minometem ráže 81 nebo 120 mm na otočné plošině.
Protiletadlové vozidlo
Sanitní vozidlo
Vyprošťovací vozidlo
Opravárenské vozidlo
Velitelské stanoviště

Pandur II 8x8
země původu Rakousko  
posádka 2+12 (velitel, řidič + výsadek)
výrobce Steyr-Daimler-Puch GmbH
vyrobené stroje ?
cena jednoho stroje ?
datum výroby 1994 - ? (ve výrobě)
ve výzbroji od 1995
síla pancéřování / materiál ? / ocel
pohon Cummins ISC 350
max. výkon 335 hp
palivo nafta
objem palivové soustavy 350 l
max. rychlost na silnici / v terénu 105 km/h / ?
max. rychlost plavby 10 km/h
dojezd >700 km
brodivost bez/s přípravou / hluboké 1,55 m / vozidlo je plně obojživelné
výška kolmé překážky 0,60 m
překročitelnost - šířka příkopu 2,20 m
max. stoupání / max. boční náklon 70% / 40%
prázdná / bojová hmotnost 13 500 kg / 22 000 kg
měrný tlak na půdu ?
délka korby 7,54 m
šířka 2,68 m
výška po střechu korby / celková / světlá 2,08 m / ? / 0,45 m
Přidat komentář

Lidé v této konverzaci

  • Návštěvník - Troubridge

    Obyčejná fabie vyřadila čtveřici obrněných pandurů na tři roky
    Skupina obrněných vozidel pandur české armády a jeden civilní automobil se v listopadu 2016 srazily nedaleko Tábora. Při nehodě se zranilo celkem deset lidí, dva civilisté a osm vojáků. Poškozeny byly i všechny pandury, čtyři z nich dokonce natolik, že se zpět do služby nevrátí dřív než v roce 2019.
    https://zpravy.idnes.cz/pandury-fabie-nehoda-0la-/domaci.aspx?c=A180418_161950_domaci_hell

    Když tohle vidím, tak jak chceme takovou armádou bránit zem? Jak pak za boje chtějí opravovat techniku, ať už pro bojové poškození nebo poruchy v provozu apod. Hitler si to vyzkoušel na Rakousku, kdy mu tam spousta techniky cestou odpadla. U nás se asi nepoučili. Ale hlavně že se draze nakoupilo a na provoz, zázemí apod není.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.října 1941 začíná Bitva o Sevastopol

30.října 1848 – Ve dnech 29. a 30 října se v Brně konala bouřlivá shromáždění na podporu Vídeňské říjnové revoluce. Demonstranti útočili i na továrnu, kde se vyráběly pušky. Poté byla demonstrace rozehnána palbou.