Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 19

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 15. 6. 2012 20:20 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Obrněná vozidla

Patria AMV

106,5 kB

Finská firma Patria, jež vznikla v roce 1997 spojením několika finských podniků včetně Sisu Defence, začala koncem druhé poloviny 90. let s vývojem vozidla nové generace označeného AMV - Armoured Modular Vehicle. Vývojáři měli na čem stavět, protože výrobky firmy Sisu byly, a jsou, velice kvalitní a žádané (vozidla řady XA vyráběná od roku 1984). Na vývoji nového vozidla také úzce spolupracovala finská armáda, jež měla být prioritním odběratelem nového typu. Základem měla být modulární koncepce umožňující velice snadno zaměnit součásti vozidla bez delšího zneschopnění. Návrhy byly vypracovány do roku 1999 a následovala výroba prvního z prototypů. Ten opustil výrobní halu v roce 2001 a v témže roce zahájil sérii testů a zkoušek při kterých se projevila vysoká spolehlivost, pohyblivost a průchodivost terénem. Následovala výroba předsériových strojů a v roce 2004 již první série pro finskou armádu. Mimo obrněného transportéru (APC) je naplánována řada specializovaných verzí, užívajících maximální počet shodných dílů, včetně ambulance, již provozovaného 120mm minometu s věží AMOS, průzkumné, velitelské, bojové a dalších. Standardní uspořádání podvozku je 8x8, ale konstruktéři počítali i s variantou 6x6. Kromě finských ozbrojených sil byla vozidla AMV v roce 2004 objednána polskou armádou a o jejich zakoupení uvažují, případně vozidla testují, i další státy včetně Belgie, Brazílie, Chorvatska, Jižní Afriky, Portugalska, Řecka a Slovenska.

92,7 kB 87,3 kB 147,7 kB 94,0 kB 82,8 kB

Technický popis

korba   Vysoká krabicová korba má zahrocenou příď s výrazným zešikmením horního pancíře, kde je umístěn sklopný vlnolam, vyrobená je ze svařovaných plátů oceli a dalších typů pancéřování. Nápadným znakem jsou v přídi vestavěné široké světlomety. Pancéřová ochrana je modulární a záleží na přání zákazníka jakou odolnost zvolí. Běžně pancéřování odolá projektilům APFSDS do ráže 30 mm. Boky korby a záď jsou kolmé, střecha pak vodorovná. Korba je vodotěsná, díky čemuž je vozidlo AMV plně obojživelné. Řidič sedí na pravé straně v přídi korby, k výhledu má nad hlavou dopředu směřující periskop, nalevo od něho se nachází motorpřevodový prostor. Za řidičem, případně ve věži sedí velitel, u dvoumístné věže i střelec. Prostor roje pojme 8 až 10 (v závislosti na typu věže) plně vyzbrojených vojáků, jeho objem činí 13 m³ a nosnost až 10 000 kg (6 000 u verze 6x6). K výstupu slouží v zádi umístěné rozměrné jednokřídlé dveře, které se otevírají směrem na pravou stranu. Osádka je plně chráněna proti účinkům ZHN přetlakovým systémem ochrany.

 motor a podvozek   Základním typem motoru je dvanáctiválcový vznětový Scania DI12 s přímým vstřikováním a duálním režimem výkonu (395 nebo 483 hp). Díky modulární koncepci je možné rychle vyměnit celou pohonnou jednotku a to i za zcela jiný typ (Cummins, Caterpillar, MTU, atd.). Motor přes sedmistupňovou převodovku ZF Ecomat 7HP902 pohání všech 8 (resp. 6) kol. Ta jsou nezávisle zavěšena a odpružena plynokapalinovými tlumiči, díky niž má AMV výborné pohybové vlastnosti. Řízení usnadňuje posilovač a řiditelné jsou přední dvě nápravy. Vozidlo je vybavené systémem centrálního huštění pneumatik (CTIS) pro průchod různým typem terénu. Na pravé straně je mezi každým párem kol umístěn lichoběžníkový blok, prostřední delší a na levé straně je kruhový. Ve vodě vozidlo pohání dvě vrtule s vodicím prstencem, umístěné každá na jedné straně zádi, a umožňující plavbu rychlostí 8 až 10 km/h. 

 věž   Díky modulární koncepci je možné umístit na jedno vozidlo bez větších úprav velký počet různých typů věží od bezosádkových s dálkově ovládaným kulometem (OTOMelara HITROLE) po dvoumístné s kanonem ráže až 105 mm. Část finských vozidel je vybavena věží AMOS s dvouhlavňovým minometem ráže 120 mm. Základní verze obrněného transportéru (APC) je vybavena věží Patria PML 127 OWS s 12,7mm kulometem, denními a nočními pozorovacími přístroji Zeiss PERI-Z16A1 a NAE 200 pro velitele i střelce. Bojové vozidlo pěchoty (IFV) testované finskou armádou je pak vybaveno dvoumístnou věží General Dynamics Land Systems CTC LAV 30 s 30mm kanonem Bushmaster, 7,62mm kulometem, a denní a noční optikou.

Uživatelé a bojové nasazení

 finsko   Finské obranné síly (FDF) v roce 2003 objednaly 24 samohybných minometů s věží AMOS a 62 obrněných transportérů APC, přičemž by mohlo být přiobjednáno dalších 40 vozidel. Minomety byly dodány v letech 2004-5 a další vozidla by měla vstoupit do služby v letech 2006-7.
 polsko   Ve výběrovém řízení na 690 nových kolových obrněných transportérů pro polskou armádu bylo 19. 11. 2004 vybráno vozidlo AMV. Prvních 9 transportérů bylo dodáno ještě téhož roku a v roce 2005 se má jednat o 89. Následovat má licenční sériová výroba, která bude do roku 2013 čítat celkem 592 vozidel, přičemž 313 z nich je ve verzi APC s dvoumístnou věží OTOMelara Hitfist 30P s 30mm kanonem ATK, dalších 87 bude vybaveno 12,7mm dálkově ovládaným kulometem, 118 vozidel bude ve verzi C2, 48 průzkumných, 46 opravárenských, 46 ambulancí a 32 průzkumných ve verzi s pohonem 6x6.

Verze

AMV APC - základní verze v podobě obrněného transportéru. 
AMV AMOS - samohybný dvouhlavňový 120mm minomet s věží AMOS (Advanced Mortar System).
AMV IFV - bojové vozidlo pěchoty.
AMV C2 - velitelské vozidlo (command and control).
AMV ATGM - protitankové raketové vozidlo.
AMV MGS - vozidlo s kanonem ráže 105 mm.
průzkumné vozidlo
dílenské vozidlo
pojízdná ambulance

AMV APC
země původu Finsko  
posádka 2+10 (velitel, řidič + výsadek)
výrobce Patria Vehicles Oy
vyrobené stroje ?
cena jednoho stroje ?
datum výroby 2002 - ? (ve výrobě)
ve výzbroji od 2004
síla pancéřování / materiál ? / ocel, modulární
pohon Scania DI12
max. výkon 395/483 hp
palivo nafta
objem palivové soustavy ?
max. rychlost na silnici / v terénu >100 km/h / ?
max. rychlost plavby 10 km/h
dojezd 800 km
brodivost bez/s přípravou / hluboké 1,50 m / vozidlo je plně obojživelné
výška kolmé překážky 0,70 m
překročitelnost - šířka příkopu >2,00 m
max. stoupání / max. boční náklon 60% / 30%
prázdná / bojová hmotnost 16 000 kg / 26 000 kg
měrný tlak na půdu ?
délka korby 7,70 m
šířka 2,80 m
výška po střechu korby / celková / světlá 2,30 m / ? / ?
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

8.prosince 1914 oplatili Britové Němcům předchozí porážku (v bitvě u Coronelu) a v bitvě u Falklandských ostrovů potopili 2 pancéřové křižníky (Scharnhorst a Gneisenau), 2 lehké křižníky (Leipzig a Nürnberg) a 2 transportní lodě (Baden a Santa Isabel). Sami neztratili žádnou loď.

8.prosince 1942 byla spuštěna na vodu britská letadlová loď HMS Indefatigable.

8.prosince 1369 zemřel Konrád Waldhauser, rakouský reformní kazatel (původně augustinián), jejž pozval do Prahy Karel IV. Waldhauser kázal o nepravostech v církvi a získal značnou oblibu. Připravil půdu pro českou reformaci.

Translate