Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 11

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.
přidal komentář v Johann Fiedler
Upřesnění datumu úmrti: https://de.metapedia.org/wiki/Fiedler,_Johann...
Ryšák odpověděl na komentář #4785 v PzKpfw. V Panther
Tak boční pancíř měl ca 40-50 mm, to není zase tak málo. A určitě se snažili být čelem. Vývoj války je taky vedl spíš do...
přidal komentář v PzKpfw. V Panther
Panther je zajímavej především svým silným dělem a atraktrivním jménem, jinak je překynutý. Jak moc je častá krajina s d...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Jan Rut
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Stíhače tanků, útočná děla

B1 Centauro

centauro 04

Kolový stíhač tanků a bojové vozidlo pěchoty s pohonem 8x8.
  Vozidlo Centauro vzniklo podle požadavku italské armády na stíhač tanků s palebnou silou rovnající se tankům a pohyblivostí je překonávající. Vozidlo mělo vykonávat také průzkumné úkoly. Vývoje se v roce 1984 ujaly společnosti IVECO a OTOBreda se svou řadou nových obrněných vozidel italského původu - tanků C1 Ariete, bojových vozidel pěchoty VCC-80, obrněných transportérů Puma a právě vozidel B1 Centauro. Firma IVECO vyvinula samotné vozidlo a firma OTOBreda odpovídala za věž a výzbroj. Bylo vyrobeno několik prototypů a po nezbytných zkouškách rozhodla italská armáda o sériové výrobě. První sériové vozidlo opustilo montážní halu závodu firmy IVECO ve městě Bolzano v roce 1991 a krátce na to vstoupil typ do služby.

B1 Centauro

Technický popis

  korba   Dlouhá vysoká korba má na přídi horní pancíř zešikmený, podseknuté čelo, kde je nainstalovaný naviják, a šikmé boky. V přídi se na pravé straně vozidla nachází motorpřevodový prostor, vedle něhož sedí řidič. Tomu slouží k opuštění vozidla průlez se třemi periskopy ve stropě korby nad jeho hlavou. Následuje věž, posunutá mírně vzad od středu vozidla, a v zádi se nachází prostor pro munici. Pokud je zásoba munice zredukována na pouhé 2 náboje (zásoba ve věži se nezmění), vznikne zde prostor pro další 4 osoby. Přístup do zádě je skrz rozměrné jednodílné dveře, kudy může vycházet i osádka z věže.
 motor a podvozek   Pohon zajišťuje šestiválcový vznětový přeplňovaný motor IVECO Fiat MTCA (V-6) o výkonu 520 ks a pětistupňová plně automatická převodovka s pěti stupni vpřed a dvěma vzad. Čtyřnápravový podvozek je tvořený osmi poháněnými, samostatně zavěšenými koly. Rozvor první a druhé nápravy je o málo větší než třetí a čtvrté. Kola mají hydropneumatický systém tlumení, řízení přední nápravy usnadňuje posilovač řízení. Vozidlo je vybaveno systémem centrálního huštění pneumatik umožňující měnit tlak v pneumatikách v závislosti na terénu.

B1 Centauro

 věž   Věž je relativně nízká s mírně skloněnými boky. Je poháněna motoricky s odměrem plných 360°. Přístup do věže je skrz dva průlezy s periskopy v její střeše, případně skrz záď korby. Velitel a střelec sedí v pravé části věže, nabíječ v levé. Střelivo je od posádky odděleno nehořlavou přepážkou. Vozidlo je také vybaveno autodetekčním protipožárním hasícím systémem. Na bocích věže jsou čtyřnásobné výmetnice zadýmovacích granátů.

B1 Centauro

Výzbroj

 Systém řízení palby je podobný systému tanku Ariete a zahrnuje počítač, stybilizované zaměřovací systémy střelce a velitele schopné provozu ve dne i v noci, laserový dálkoměr a termovizní zaměřovač střelce. Ten ovládá 105mm kanon OTOBreda s drážkovaným vývrtem a délkou hlavně 52 ráží. Náměr kanonu činí -6° až +15° a je schopen střelby všemi náboji standardu NATO ráže 105 mm. Hlaveň kanonu je opatřena vícekomorovou úsťovou brzdou, termoizolačním pláštěm a ejektorem. Při jízdě je hlaveň fixována opěrkou. Pro kanon je ve věži umístěno 14 nábojů, dalších 26 je ve zmiňovaném prostoru v zádi. S kanonem je spřažený 7,62mm kulomet, další stejné ráže je umístěný na střeše věže. Zásoba munice ráže 7,62 mm je 4000 nábojů.

B1 Centauro

Uživatelé a bojové nasazení

Itálie   Do výzbroje italské armády vstoupil stíhač tanků B1 Centauro v roce 1991. Původně bylo naplánováno, že do výzbroje vstoupí 450 strojů, ale v polovině 90. let bylo rozhodnuto, že bude objednávka snížena na 400 vozidel. Dodávky probíhaly v letech 1992-2006. Z nich bylo později 11 odprodáno do Jordánska

Španělsko   Pro vozidla Centauro se v polovině 90. let rozhodlo i španělsko. 84 ks.

Jordánsko - 141 ks ex italských B1 Centauro

Omán - 9 ks B1 Centauro

Verze

B1 Centauro - základní verze, jíž je věnován popis 
Centauro VBC - Bojové vozidlo pěchoty (Veicolo Blindatoda Combattimento) na základě vozidla Centauro s menší věží HITFIST 25 s 25mm kanonem. Byla také představena verze s věží HITFIST 60/70 se 60mm kanonem s velmi dlouhou hlavní 70 ráží. Tento typ má také větší vnitřní prostor pro výsadek se dvěma střílnami na každém boku korby. Boky korby jsou opatřeny přídavným pancéřováním zasahujícím i přes horní část kol a zvětšujícím šířku vozidla na 3,28 m. Prozatím je tento typ ve vývoji.

Centauro VBC

Centauro VBC

obrněný transportér - obrněný transportér na bázi vozidla Centauro. Zatím byl postaven prototyp.
vyprošťovací vozidlo - ve vývoji
samohybné dělo ráže 155 mm - prototyp

B1 Centauro

TTD stíhače tanků B1 Centauro
země původu Itálie   Itálie
posádka 4 (velitel, řidič, střelec, nabíječ)
výrobce OTOBREDA, IVECO
vyrobené stroje 422
cena jednoho stroje ?
datum výroby 1991 - 2006
ve výzbroji od 1991
síla pancéřování / materiál ? / ocel
pohon IVECO FIAT MTCA (V-6)
max. výkon 520 hp
palivo nafta
objem palivové soustavy 540 l
max. rychlost >100 km/h
dojezd 800 km
brodivost bez/s přípravou / hluboké 1,50 m / ? / -
výška kolmé překážky 0,55 m
překročitelnost - šířka příkopu 1,20 m
max. stoupání / max. boční náklon 60% / 30%
bojová hmotnost 24 000 kg
měrný tlak na půdu 21,66 kg/cm²
délka korby / celková s kanonem vpředu 7,40 m / 8,56 m
šířka 3,05 m
výška po střechu věže / celková / světlá ? / 2,76 m / 0,42 m