Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 7

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.
přidal komentář v Johann Fiedler
Upřesnění datumu úmrti: https://de.metapedia.org/wiki/Fiedler,_Johann...
Ryšák odpověděl na komentář #4785 v PzKpfw. V Panther
Tak boční pancíř měl ca 40-50 mm, to není zase tak málo. A určitě se snažili být čelem. Vývoj války je taky vedl spíš do...
přidal komentář v PzKpfw. V Panther
Panther je zajímavej především svým silným dělem a atraktrivním jménem, jinak je překynutý. Jak moc je častá krajina s d...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 17. 7. 2012 16:57 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Stíhače tanků, útočná děla

Semovente da 90/53

Zoufalá situace italských jednotek nasazených v Sovětském Svazu si žádala urychlené řešení. Italské tanky nebyly schopny boje se sovětskými tanky T-34 a KV-1. Konstrukce tanku vhodnému pro boj s těmito sovětskými tanky byla prakticky nemožná, Italové byli proto nuceni vyvinout aspoň nějaké pásové vozidlo vyzbrojené účinným protitankovým kanónem. Firma Ansaldo dostala úkol takové vozidlo sestrojit.
Nový stíhač tanků využíval zvětšenou korbu z tanku M.14/41. K pohonu sloužil uprostřed uložený dieselový motor SPA 15T s výkonem zvýšeným na 145HP. Motor byl uložen ve středu vozidla. Podvozek sestával na každé straně z hnacího kola vpředu, osmi pojezdových kol, napínacího kola vzadu a tří napínacích kladek. Pojezdová kola byla po dvou uchycena ve vozících, vždy dva vozíky byly společně vypruženy listovými pružinami.
Po stránce výzbroje se Italové vydali německou cestou – v té době nejvýhodnějším způsobem pro boj s dobře pancéřovanými sovětskými tanky se ukázala protiletadlová děla. Na zadní části korby vozidla byl lafetován původně protiletadlový kanón 90/53 ráže 90mm, vybavený ochranným štítem. Náměr kanónu byl možný v rozsahu –5˚ až 24˚, odměr pak v rozsahu 80˚. Uložení kanónu v zadní části nového stíhače tanků Semovente da 90/53 ponechávalo velice málo prostoru pro čtyři členy osádky a zásobu munice, které bylo vezeno pouze šest kusů. Další náboje byly vezeny speciálním muničním vozidlem, které vzniklo úpravou ze zastaralého lehkého tanku L.6/40. Celkem bylo až do roku 1943 vyrobeno 48 stíhacích tanků Semovente da 90/53.

Nasazení:

 Konstrukci tohoto stíhacího tanku si vyžádala zoufalá situace Italů na východě. Semovente da 90/53 bylo nouzové vozidlo, podobně jako německý „Nashorn“, vynikalo velkou palebnou silou a schopností vést boj na dlouhé vzdálenosti. Na druhou stranu ochrana osádky byla mizivá a v případě že se toto vozidlo dostalo samo na dostřel, nemělo příliš vysokou šanci na přežití.
Jelikož v době zahájení výroby již 8. italská armáda neexistovala, žádné z těchto vozidel se nedostalo ke svému plánovanému použití na východě. Z velké části byla tato vozidla používána během vylodění spojenců na Sicílii. Zde také byla většina těchto vozidel zničena. Po italské kapitulaci byla provozuschopná vozidla zabavena Němci, kteří je však pro nevhodnost nasazení v Itálii používali hlavně v nové roli dalekonosného dělostřelectva.

Označení vozidla: Semovente da 90/53
Druh: Stíhač tanků
Osádka: 4
Dojezd: 150 km
Max. rychlost: 25 km/h
Max. hloubka při brodění: 1 m
Vertikální překážka: 0,8 m
Horizontální překážka: 2 m
Výzbroj: 1x90 mm
Pancéřování: 
Předek korby:
Boky korby:
Zadek korby:
Strop korby:
Spodek korby:
Štít kanónu:
30 mm
25 mm
- mm
9 mm
6 mm
10-41 mm
Kanón
Munice
Rychlost (m/s)
Úhel (˚)
Síla pancéřování (mm)
500
1000
90/53
AP
840
30
 
101