Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Škoda že létajícím člunům už odzvonilo. Dovedl bych si je představit na severu Kanady, v Norsku apod.
Tady je web o dezinformacích týkajících se Ukrajiny #UkraineFacts By the International Fact-checking Network Signatories...
Škoda, že takových lidí jako Patton a Winston Churchill nebylo na straně spojenců víc a s větším vlivem. Ti si uvědomova...
Jen aby vláda nepadla kvůli ekonomickým problémům. Babiš by se rád ujal moci.
Válka výrazně ovlivňuje ČR nejen doma ale i na mezinárodní scéně. Nejprve slavná výprava do Kyjeva a nyní se zvažuje, že...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 28. 2. 2022 12:37 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Raketomety

BM-21UM Berest: Grad na ukrajinský způsob

Zbrojní průmysl Ukrajiny se intenzivně snaží získat pozice na světovém trhu a většinou k tomu využívá kombinaci osvědčených sovětských konstrukcí a nových domácích prvků. Mezi zbraně s touto filozofií se řadí i systém BM-21UM Berest.

BM-21UM Berest

BM-21UM Berest (БМ-21УМ «Берест»)

Neřízené rakety ráže 122 mm sovětského původu jistě patří mezi nejrozšířenější dělostřelecké prostředky světa. Existují desítky typů kompatibilních raket a desítky typů raketometů, jelikož řada zemí upřednostňuje montáže na domácí šasi a proběhly také různé úpravy a modernizace s cílem zvýšit bojovou efektivitu původního kompletu BM-21 Grad. Nepřekvapuje, že několik takových raketometů nabízí i ukrajinský průmysl.

Nové šasi s velkou kabinou

Klíčovým ukrajinským hráčem v tomto sektoru je Šepetivský opravárenský závod (ŠRZ), jenž vyrábí např. 122mm raketomety řady Bastion či systém Verba, který byl ovšem navržen jinde, a to ve známém charkovském závodě ChKBM. Všechny ukrajinské raketomety však pojí fakt, že používají domácí podvozky automobilky KrAZ. Zatím se jednalo o vozy s čelní motorovou kapotou, např. KrAZ-260 či KrAZ-6322, avšak v říjnu 2018 byl na výstavě Zbroja ta Bezpeka předveden raketomet BM-21UM Berest, který zaujal zcela odlišně řešeným podvozkem a také dalšími novými prvky. Užívá čtyřkolový podvozek KrAZ-5401NE s velkou řidičskou budkou umístěnou nad dieselovým motorem o výkonu 229 kW, který se přenáší na všechna čtyři kola. Celý systém váží 17 200 kg, na silnici dosahuje rychlosti cca 95 km/h a dvě palivové nádrže o objemu po 165 litrech zajišťují maximální dojezd 900 km.

BM-21UM Berest

Prezentace BM-21UM Berest

Kabina se čtyřmi dveřmi poskytuje prostor pro pět osob, které mají výrazně větší pohodlí než obsluha původního komplexu Grad. Vzrostla také palebná síla, jelikož původní raketomet má čtyřicet trubic ráže 122 mm, zatímco na otáčivé konzole komplexu Berest se jich nalézá padesát. Výrobce také zdůrazňuje, že délka trubic činí 3 m, jenže stejně je tomu i u klasického BM-21 (každá raketa má na délku 2,87 m), takže důvod pro toto zdůrazňování není jasný. Všech padesát raket lze vypustit za 25 sekund a max. dostřel kompletu patrně zůstává shodný, tedy 40 km.

BM-21UM Berest 122mm - Kijev 2019

Důraz na digitální přístroje

Vedle nového podvozku a zvýšeného počtu trubic výrobce akcentuje i pokročilou elektroniku, kterou komplet BM-21UM disponuje. Její základ představuje digitální systém pro řízení palby a ovládání vypouštěcího zařízení, jenž nese jméno SUVA a díky němuž nemusí osádka během střelby opustit kabinu. Vlastní přístroj k nastavování prvků 9V370M ovšem lze (podobně jako původní sovětskou podobu 9V370) vynést z kabiny a prostřednictvím kabelu ovládat palbu na vzdálenost až 60 m. Systém SUVA má dvojici pultíků s displeji a provádí také zpracování dat z bezpilotních strojů, radiolokátorů a dalších průzkumných prostředků. Kromě toho je napojen na terminál družicové navigace SN-4215 od ukrajinské firmy Orion-Navigacija.

BM-21 vs BM-21UM Berest

BM-21 vs BM-21UM Berest

Ve vozidle se nalézá rovněž radiostanice Kenwood NX-700 pro hlasovou komunikaci a jinou zajímavostí je systém kamer pro kruhový rozhled okolo vozidla. Navíc se v kabině nachází ještě monitor, na kterém se zobrazuje signál z kamery mířící dozadu, díky čemuž se dá sledovat stav samotného vypouštěcího zařízení. Výrobce prohlašuje, že všechny součástky kompletu BM-21UM Berest se vyrábějí na Ukrajině, ovšem přinejmenším radiostanice Kenwood pochází z Velké Británie. Berest by měl mít též dvojici hydraulických stabilizačních podpěr před zadními koly, jenže na předvedeném prototypu se zatím zjevně nenacházejí. Státní podnik UkrOboronProm, do jehož struktury patří též podnik ŠRZ, v dubnu 2020 informoval, že systém BM-21UM Berest prošel továrními zkouškami a lze zahájit jeho sériovou výrobu.

Lukáš Visingr

Publikace: ATM 6/2020

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.května 1391 – Založení Betlémská kaple. Založili ji staroměstský měšťan Kříž a Hanuš z Milheimu. Později v ní kázal Mistr Jan Hus

24.května 1941 byl potopen bitevní křižník HMS Hood v bitvě v Dánském průlivu

Translate