Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 25

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 5. 2. 2012 19:29 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Ostatní vozidla

LVTP5A1 "Amtrac"

Popis:

Výsadkové vozidlo LVTP5 tvořilo u USMC ekvivalent armádnímu tažnému koni - transportéru M113. LVTP5 z roku 1956 bylo náhradou za druhoválečná výsadková vozidla.  Toto vozidlo bylo plně obojživelné, se speciální přídí tvarovanou do písmene V pro lepší vlastnosti na vodě. Za normálních okolností se přepravovalo 34 plně vyzbrojených vojáků, při operacích na vodě ale pouze 25. V nouzi bylo možno přepravovat až 45 stojících vojáků. Pro ochranu výsadku během riskantního útoku sklopenou příďovou rampou sloužil v kopuli umístěný kulomet M1919A4 ráže 7,62mm. V kopuli umístěná obranná výzbroj byla sice vhodná na podporu výsadku, pro boj v zalesněném terénu se však podobně jako u ostatních amerických obrněných vozidel ukázala jako naprosto nevhodná. Vojáci námořní pěchoty tak na svých LVTP5 stavěli různá improvizovaná kulometná hnízda, která dále zvyšovala již tak vysokou siluetu vozidla. K pohonu LVTP5 sloužil benzínový motor Continental LV-1790-1 s převodovkou Allison CD-850-4. Použití benzínového motoru násobilo možnost vznícení celého stroje. Ke všemu se ještě přidávala jeho obtížná údržba, což dále snižovalo bojové kvality celého vozidla.

Ve Vietnamu došlo k nasazení následujících subverzí tohoto typu:

- LVTP5 (Landing Vehicle Tracked Personnel) – výsadkové vozidlo námořní pěchoty
- LVTC5 (Landing Vehicle Tracked Command) – radiovůz snadno rozpoznatelný podle strniště antén pro až devět vysílaček
- LVTE1 (Landing Vehicle Tracked Engineer) – ženijní vozidlo, na první pohled odlišitelné velikou odminovací radlicí. Pro zajištění stability na vodě byla radlice nadnášena plováky uchycenými v její zadní části.
- LVTH6 (Landing Vehicle Tracked Howitzer) – podpůrné vozidlo vybavené věží s houfnicí M49 ráže 105mm (151 nábojů) a koaxiálním kulometem M1919A4 ráže 7,62mm (2000 nábojů). K dalšímu vybavení patřil kulomet M2HB ráže 12,7mm na protiletadlové montáži (1050 nábojů).
- LVTR1 (Landing Vehicle Tracked Recovery) – vyprošťovací a záchranná verze vybavená silným navijákem a jeřábem.

Nasazení:

Ačkoliv vozidlo bylo projektováno čistě pro výsadek námořní pěchoty na plážích, ve Vietnamu došlo k zcela odlišnému nasazení. Nedostatek obrněných transportérů donutil USMC užívat svá výsadková vozidla jako transportéry ve vnitrozemí, kde se plně ukázaly nedostatky obojživelné konstrukce. LVTP5 mělo pro vnitrozemní operace příliš velkou siluetu, malý dojezd a naprosto nevhodnou lehkou konstrukci. Hlavním nedostatkem pro takové nasazení byla v podlaze umístěná nádrž. Jakmile LVTP5 najelo na minu, jeho vnitřní přepravní prostory se proměnily v ohnivou výheň. Tento fakt nutil přepravovanou pěchotu cestovat na střeše vozidla, čímž ale okamžitě zanikly všechny výhody obrněného transportéru.

USMC používalo vozidla LVTP5 nejčastěji na tzv. MacNamarově linii poblíž hranice se Severním Vietnamem a ve známém centru Da Nang. Již v sedmdesátých letech začala být výsadková vozidla LVTP5 nahrazována mnohem vyspělejšími LVTP7, které jsou ve výzbroji USMC prakticky dodnes.

Označení vozidla: LVTP5A1
Druh: Výsadkové vozidlo USMC
Posádka: 3 + 25 - 45
Dojezd: 306 km
Max. rychlost: 48 km/h
Max. hloubka při brodění: obojživelné vozidlo
Vertikální překážka: 0,9m
Horizontální překážka: 3,6m
Max. náklon 70%
Max. boční náklon 60%
Výzbroj: 1 x .30 cal (250 ran)
Pancíř: Korba: 6mm
Věž: 16mm
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.září 1735 zemřel český barokní malíř Petr Jan Brandl

24.září 1893 se narodil francouzský stíhací pilot Jean Casale

24.září 1940 podnikli bombardéry Vichystické Francie nálet na Gibraltar.

24.září 1405 – Na útrapy v zajetí v klášteře zemřel mladší moravský markrabě Prokop. Po jeho smrti se stal jediným pánem Moravy jeho starší bratr Jošt.