Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 8

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 5. 2. 2012 19:29 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Ostatní vozidla

LVTP5A1 "Amtrac"

Popis:

Výsadkové vozidlo LVTP5 tvořilo u USMC ekvivalent armádnímu tažnému koni - transportéru M113. LVTP5 z roku 1956 bylo náhradou za druhoválečná výsadková vozidla.  Toto vozidlo bylo plně obojživelné, se speciální přídí tvarovanou do písmene V pro lepší vlastnosti na vodě. Za normálních okolností se přepravovalo 34 plně vyzbrojených vojáků, při operacích na vodě ale pouze 25. V nouzi bylo možno přepravovat až 45 stojících vojáků. Pro ochranu výsadku během riskantního útoku sklopenou příďovou rampou sloužil v kopuli umístěný kulomet M1919A4 ráže 7,62mm. V kopuli umístěná obranná výzbroj byla sice vhodná na podporu výsadku, pro boj v zalesněném terénu se však podobně jako u ostatních amerických obrněných vozidel ukázala jako naprosto nevhodná. Vojáci námořní pěchoty tak na svých LVTP5 stavěli různá improvizovaná kulometná hnízda, která dále zvyšovala již tak vysokou siluetu vozidla. K pohonu LVTP5 sloužil benzínový motor Continental LV-1790-1 s převodovkou Allison CD-850-4. Použití benzínového motoru násobilo možnost vznícení celého stroje. Ke všemu se ještě přidávala jeho obtížná údržba, což dále snižovalo bojové kvality celého vozidla.

Ve Vietnamu došlo k nasazení následujících subverzí tohoto typu:

- LVTP5 (Landing Vehicle Tracked Personnel) – výsadkové vozidlo námořní pěchoty
- LVTC5 (Landing Vehicle Tracked Command) – radiovůz snadno rozpoznatelný podle strniště antén pro až devět vysílaček
- LVTE1 (Landing Vehicle Tracked Engineer) – ženijní vozidlo, na první pohled odlišitelné velikou odminovací radlicí. Pro zajištění stability na vodě byla radlice nadnášena plováky uchycenými v její zadní části.
- LVTH6 (Landing Vehicle Tracked Howitzer) – podpůrné vozidlo vybavené věží s houfnicí M49 ráže 105mm (151 nábojů) a koaxiálním kulometem M1919A4 ráže 7,62mm (2000 nábojů). K dalšímu vybavení patřil kulomet M2HB ráže 12,7mm na protiletadlové montáži (1050 nábojů).
- LVTR1 (Landing Vehicle Tracked Recovery) – vyprošťovací a záchranná verze vybavená silným navijákem a jeřábem.

Nasazení:

Ačkoliv vozidlo bylo projektováno čistě pro výsadek námořní pěchoty na plážích, ve Vietnamu došlo k zcela odlišnému nasazení. Nedostatek obrněných transportérů donutil USMC užívat svá výsadková vozidla jako transportéry ve vnitrozemí, kde se plně ukázaly nedostatky obojživelné konstrukce. LVTP5 mělo pro vnitrozemní operace příliš velkou siluetu, malý dojezd a naprosto nevhodnou lehkou konstrukci. Hlavním nedostatkem pro takové nasazení byla v podlaze umístěná nádrž. Jakmile LVTP5 najelo na minu, jeho vnitřní přepravní prostory se proměnily v ohnivou výheň. Tento fakt nutil přepravovanou pěchotu cestovat na střeše vozidla, čímž ale okamžitě zanikly všechny výhody obrněného transportéru.

USMC používalo vozidla LVTP5 nejčastěji na tzv. MacNamarově linii poblíž hranice se Severním Vietnamem a ve známém centru Da Nang. Již v sedmdesátých letech začala být výsadková vozidla LVTP5 nahrazována mnohem vyspělejšími LVTP7, které jsou ve výzbroji USMC prakticky dodnes.

Označení vozidla: LVTP5A1
Druh: Výsadkové vozidlo USMC
Posádka: 3 + 25 - 45
Dojezd: 306 km
Max. rychlost: 48 km/h
Max. hloubka při brodění: obojživelné vozidlo
Vertikální překážka: 0,9m
Horizontální překážka: 3,6m
Max. náklon 70%
Max. boční náklon 60%
Výzbroj: 1 x .30 cal (250 ran)
Pancíř: Korba: 6mm
Věž: 16mm
Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.června 1949 popravili komunisté československého generála Heliodora Píku.

21.června 1621 byla provedená Staroměstská exekuce - poprava dvaceti sedmi vůdců stavovského povstání na Staroměstském náměstí v Praze, která měla upevnil vládu Habsburků.

21.června 1305 zemřel český král Václav II., (vládl v letech 1283-1305)

21.června 1621 – Poprava 27 vůdců českého povstání (?23.5.1618) na Staroměstském náměstí. Mezi jinými byl popraven i příslušník vysoké šlechty Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic, cestopisec a hudební skladatel.

Translate