POZEMNÍ TECHNIKA

Zveřejněno: 26. 7. 2012 23:25 Napsal Jan Dvořák
Nadřazená kategorie: POZEMNÍ TECHNIKA Kategorie: Ostatní vozidla

Sd.Kfz.10

Sd.Kfz.10 - leichter Zugkraftwagen 1t

Pro plnění rozličných podpůrných úkolů a tažení lehkých zbraní byl u firmy Demag vyvinuto malé polopásové vozidlo kategorie 1t. Výroba tohoto malého tahače, zařazeného do výzbroje pod označením  Sd.Kfz.10, byla zahájena v roce 1937, ačkoliv o válečné sériové výrobě plnící armádní požadavky se dalo uvažovat až od roku 1939, kdy se jeho výroba rozjela také u firem Adler, Bussing-NAG, Phanomen a Saurer.
Tahač Sd.Kfz.10 se vyznačoval velice jednoduchou konstrukcí, vhodnou pro masovou výrobu. Spodek korby byl tvořen jednoduchou ocelovou vanou hranatých rozměrů, na které byla vpředu zavěšena běžná řídící automobilová náprava. Pod zadní částí vany byl zavěšen dlouhý pásový podvozek. Ten sestával na každé straně z hnacího kola vpředu, pěti dvojitých, vzájemně se překrývajících pojezdových kol a napínacího kola vzadu. Pojezdová kola byla vypružena torzními tyčemi procházejícími vnitřkem vozidla. Vozidlo Sd.Kfz.10 bylo ovládáno pomocí řiditelné přední nápravy a hydraulického přibrzďování jednotlivých pásů. Pohonná jednotka byla uložena vpředu. Vozidla Sd.Kfz.10 počátečních sérií využívala k pohonu motor Maybach HL 38 o výkonu 100HP  s preselektivní převodovkou Maybach Variorex. Díky velké nespolehlivosti tohoto motoru brzy došlo k jeho nahrazení, takže většina vozidel Sd.Kfz.10 byla poháněna motorem Maybach HL 42 TRKM opět o výkonu 100HP. Jednoduchá nástavba tahače Sd.Kfz.10 byla uspořádána tak, aby umožnila dopravu obsluhy včetně přepravy pohotovostního množství munice k tažené zbrani. Přes nákladní prostor korby bylo za špatného počasí možné napnout plachtu. Na korbě bylo možné přepravit až 1,5t (včetně až osmičlenné posádky), další 1t mohla být tažena za vozidlem. V případě nouze mohl být krátkodobě tažen náklad o hmotnosti až 2,7t.
Celkem bylo vyrobeno cca 25000 vozidel Sd.Kfz.10 všech variant. 7500 šasi bylo využito pro stavbu lehkých obrněných transportérů Sd.Kfz.250.

Sd.Kfz.10/1 - leichter Gasspürkraftwagen

Polopásové vozidlo Sd.Kfz.10/1 bylo vybaveno aparaturou detekující zamoření bojovými látkami. Osádka tohoto vozidla činila 8 osob.

Sd.Kfz.10/2 - leichter Entgiftungskraftwagen

Sd.Kfz.10/2 bylo určeno k dekontaminaci zamořeného prostoru.. Původní korba byla zcela odstraněna a nahrazena platformou sloužící k přepravě barelů s chemikáliemi potřebnými k dekontaminaci zamořeného prostoru. Rozmetací zařízení na zádi vozidla bylo schopno uvolňovat vezené chemikálie na pruh zamořené půdy o šířce až 1m.

Sd.Kfz.10/3 - leichter Sprühkraftwagen

Dalším vozidlem určeným k dekontaminaci bylo Sd.Kfz.10/3. Hlavní rozdíl oproti předešlému typu byl v tom, že na přepravní platformě byla upevněna nádrž o obsahu 400l, z které bylo možné rozprašovat potřebné chemikálie na kontaminované předměty.

Sd.Kfz.10/4 - 2cm Flak 30 auf Zugkraftwagen 1t

Jedním z prvních německých samohybných protiletadlových děl se stal i Sd.Kfz.10. Z podvozkového rámu byla sňata původní nákladní korba a nahrazena jednoduchou platformou se sklopnými bočnicemi. Zde byl lafetován protiletadlový kanón FlaK 30 ráže 20mm. Vezená zásoba munice činila 240 granátů ráže 20mm. Další munice mohla být vezena v přívěsném muničním vozíku. Osádku tvořilo 7 osob včetně řidiče. Od roku 1941 bylo toto samohybné protiletadlové dělo ve výrobě postupně nahrazováno vozidlem Sd.Kfz.10/5 s modernější výzbrojí.

SdKfz 10/5 - 2cm Flak 38 auf Zugkraftwagen 1t

Samohybné protiletadlové dělo Sd.Kfz.10/5 z roku 1941 se od předchozí varianty lišilo pouze instalací nového protiletadlového kanónu FlaK 38 ráže 20mm. Vezená zásoba munice činila 280 granátů ráže 20mm. Další munice mohla být vezena v přívěsném muničním vozíku.
Praxe bojů na východní frontě ukázala na vhodnost použití samohybných protiletadlových děl proti pěchotě či lehce pancéřovaným cílům, při tomto (poměrně častém) způsobu použití byla ale extrémně ohrožena osádka vlastního vozidla. Z tohoto důvodu se všechna samohybná protiletadlová děla začala již ve výrobě pancéřovat – pancéřové pláty o síle 8mm zpředu a ze stran chránily kabinu řidiče, štít kanónu pak jeho obsluhu.

3.7cm PaK 35/36 auf Zugkraftwagen 1t

Úspěšné použití vozidla Sd.Kfz.10 jako samohybného protiletadlového děla otevřelo cestu pro lafetaci dalších typů zbraní, v tomto případě protitankového kanónu PaK 35 (resp. PaK 36) ráže 37mm. Takto vyzbrojená vozidla byla používána prapory stíhačů tanků, nicméně pro příliš omezené možnosti použití kanónu ráže 37mm proti silně pancéřovaným tankům nepřítele se toto vozidlo nedočkalo většího významu.

5cm PaK 38 auf Zugkraftwagen 1t

Po vzoru svého slaběji vyzbrojeného kolegy byl na korbu polopásového vozidla Sd.Kfz.10 lafetován také protitankový kanón PaK 38 ráže 50mm. Kanón byl lafetován na svém původním podvozku, z kterého byla pouze odstraněna kola. 

Označení vozidla: Sd.Kfz.10
Osádka: 8
Výkon: 20,4 HP/t
Dojezd: 285 km
Max. rychlost: 65 km/h

Vyhledávání

Dnešní den v historii

29.března 1941 byla zařazena do stavu Royal Navy letadlová loď HMS Victorious.

29.března 1848 – Druhá pražská petice císaři. Nesla zhruba stejné požadavky jako ta první (?19.3.). Císař odpověděl tzv. Kabinetním listem (?8.4.1848), kde uznával některé ústupky.

Poslední komentáře

přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"
odpověděl na komentář #4800 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Zdravím,říkáte to dobře, zajímalo by mě ale, proč máte raději Ukrajinu nad ČR.Ne že bych nesouhlasil, jen mě zajímají va...