Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

TAKTIKA A STRATEGIE

Čtyřčlenná hlídka SAS

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Corporal Allan Morrison
Nadřazená kategorie: TAKTIKA A STRATEGIE Zobrazení: 4090

Čtyřčlenná hlídka SAS

Princip čtyřčlenné hlídky vznikl díky zakladateli SAS Davidu Stirlingovi. Podle Stirlinga by takto malé operační skupiny měly být schopné účinné diverze, jako je například ničení letišť, autoparků, důležitých mostů, spojovacích linek atd. a přitom se účinně skrývat před nepřítelem, což je vitálním faktorem pro úspěch takovýchto jednotek. Tyto jednotky měly samozřejmě operovat za nepřátelskými liniemi. Stirling koncepci čtyřčlenných hlídek začal rozvíjet v nemocnici v roce 1941, kde se zotavoval z úrazu. Tuto koncepci rozvíjel proto, že viděl neefektivnost masových útoků velké skupiny britských jednotek na jediný cíl. Jak sám napsal, tak 200 dobře vybraných a vybavených vojáků, organizovaných v menší jednotky, by bylo schopno za jedinou noc zaútočit až na deset cílů, zatímco současná technika přepadů umožňuje zaútočit pouze na jeden cíl. Podle Stirlinga měly být hlídky vysazovány na padácích či čluny v pobřežních oblastech. Díky malé velikosti a do jisté míry i nenápadnosti by měly být hlídky těžko odhalitelné a akce takto malých jednotek by vyžadovaly minimální týlovou podporu. Týlovou podporu minimální až prakticky žádnou, protože dobře vybavené a zásobené hlídky si vystačily samy až několik týdnů.

Přes dobře vypracovanou koncepci čtyřčlenných hlídek nedopadla první takto uskutečněná operace zcela podle Stirlingových představ. Kvůli nepříznivému počasí letadla zabloudila a mnoho mužů vysazovaných ze vzduchu bylo větrem odneseno kilometry daleko. I přes tyto počáteční problémy se však Britové nenechali odradit a tak již mezi prosincem 1941 a prosincem 1942 zasazovaly čtyřčlenné hlídky nepříteli úder za úderem a ničily stovky letadel Osy, spousty zásobovacích skladišť a dílen a bezpočet nepřátelských vozidel. Po operacích v Itálii v roce 1944 se vrátila SAS zpět do Anglie. Po dni D (Operace Overlord - 6. června 1944) bylo provedeno hodně strategických operací za nepřátelskými liniemi. Často se stávalo, že průzkumné skupiny SAS operovaly až 80 km před postupujícími spojeneckými armádami. Během čtyř měsíců od začátku operace Overlord provedla SAS celkem 43 operací. Samozřejmě, některé se nezdařily, ale přesto byla většina operací úspěšná a výsledky, kterých bylo dosaženo, neúměrně přesahovaly množství lidské síly, která byla na tyto operace použita. Bylo vykolejeno mnoho vlakových spojů, pro Osu životně důležité zásoby byly ničeny. Mimo jiné, jednotky SAS také z bezpečných úkrytů označovaly a přivolávaly nálety spojeneckých letadel na konvoje Osy.

Během války se počet členů operačních skupin SAS měnil, ale nakonec se počet ustálil na čtyřech lidech. Počet čtyř vojáků byl výhodný z mnoha důvodů. Hlídka s méně než čtyřmi vojáky byla příliš zranitelná. Byla by omezená v palebné síle i v přenášení věcí. V případě napadení by měla velké obtíže se ubránit a pokud by byl jeden z členů zajat nebo smrtelně raněn, jednotka by se stala akce neschopnou. Samozřejmě, takto malé jednotky měli i své výhody, např. snadné ukrytí jednotky či snížená odhalitelnost, ale počet negativ stále převažuje nad pozitivy. Naopak jednotka s více než čtyřmi členy by byla příliš neohrabaná, nápadná a bylo by velice obtížné rychle se ukrýt před nepřítelem. Mimo jiné, pro čtyřčlennou plyne jedna další nezanedbatelná výhoda. V malých jednotkách často vznikají velká přátelství a tak se mezi vojáky může vyvinout pouto takové, že voják přesně ví, co jeho parťák udělá, či jak by v dané situaci jednal. Ve čtyřčlenné jednotce se dá tudíž pracovat v párech, což značně zvyšuje efektivitu a morálku jednotky. Spolu déle operující čtyřčlenné hlídky již navzájem znají své silné a slabé stránky. Jednotka je pak schopna pracovat tak, že plně využije silnou stránku svého parťáka a slabou stránku něčím nahradí. Vytvoří si také pevný svazek a získají absolutní důvěru ke svému parťákovi.

Každý z členů musí mít nějaké individuální dovednosti. Základním předpokladem je schopnost střílet přesně z přidělené zbraně, zběhlost v postupu kontrolované palby při útoku ze zálohy, správný postup při souboji, palba a pohyb po ukončení souboje a střelba v noci. Navigační schopnosti by měly být také na přijatelné úrovni. Jelikož je hlídka složena jen ze čtyř vojáků, tak při několikadenních (či několikatýdenních) misích nese každý voják neúměrné množství nákladu, které často váží více, než voják samotný. Osobní vybavení se skládá ze zbraně, bergenu a torny na řemeni. Nezbytné jsou také zásoby munice a lékařské pomůcky, či potřeby na přežití (filtry na vodu, různé nástroje atd.). Aby jednotlivec zvládl takové množství zátěže, vyžaduje to od něj obrovské množství energie a silnou vůli. Speciální letecké služby nepřijímají žadatele z civilu. Žadatelé musí mít za sebou vojenskou službu a musí projít velice náročnými výběrovými a pokračovacími procedurami. Bez fyzické zdatnosti, výdrže a duševní odolnosti nemá žadatel šanci dostat se do SAS. Tyto tvrdé podmínky také zajišťují to, že v SAS a jejich čtyřčlenných hlídkách najdete jen ty nejlepší.

Čtyřčlenná hlídka SAS je nejmenší jednotkou SAS a základním kamenem pluku. V současnosti je hlídka soběstačnou jednotkou, která stejně jako většina nápadů Davida Stirlinga, odolala zubu času a vydržela na mnoha světových bojištích. Důvodem úspěchu je kombinace dovedností každého člena hlídky.


Zdroj:
Encyklopedie SAS - Steve Crawford
Příprava pro přežití - Chris McNab
Internet

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.listopadu 1266 – Na sněmu v Praze byly vyhlášeny některé vnitrostátní reformy: pokus o sjednocení měr a vah, trestnost padělání mince a zákaz plenění země vlastním vojskem.

30.listopadu 1939 začala Zimní válka - Napadení Finska Sovětským svazem.

30.listopadu 1944 byla spuštěna na vodu britská bitevní loď HMS Vanguard.

Translate