Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 13

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Duke - Odpověděl na komentář # 4706 v Shrnutí za únor 2021
Je pravda, že z WW1 toho tu tolik nemáme.
Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?
Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.

VÝSTROJ, MILITÁRIE

Zveřejněno: 27. 9. 2016 19:18 Napsal admin
Nadřazená kategorie: VÝSTROJ A MILITÁRIE Kategorie: VÝSTROJ

Viete si vybrať správny puškohľad?

puškohledy

Uvažujete nad kúpou nového puškohľadu a neviete si poradiť? Nezúfajte, určite nie ste jediný. Na trhu dnes nájdete nepreberné množstvo puškohľadov v najrôznejších cenových skupinách. U jednotlivých predajcov nájdete všetko možné, od čínskych napodobenín a vzduchovkových puškohľadov za 20 EUR až po špičkové dusíkom plnené puškohľady s prvotriednou optikou. Pri výbere toho správneho modelu musíte zvážiť 2 základné kritéria:

1. Na čo budete puškohľad používat?
2. Na akej zbrani bude puľkohľad osadený?

Od týchto dvoch základných kritérií sa bude odvíjať následný proces výberu toho správneho modelu pre Vaše potreby. Či už ste poľovník, športový stelec alebo len amatér, ktorý si rád občas zastrieľa zo vzduchovky, musíte mať jasno v tom, za akých svetelných podmienok budete puškohľad prevažne využívať. Bohužiaľ mnoho začiatočníkov si myslím, že puškohľad prepúšťa 100% svetla, ktoré doňho vnikne. Je to však mýtus a fakt je ten, že jednotlivé puškohľady sa svojou svetelnou priepustnosťou môžu výrazne líšiť. Je to dané tým, že časť svetla sa stráca pri prechode cez objektív, šošovky až k okuláru. Preto sa tento faktor stáva limitujúcim, pre využitie konkrétneho modelu. Najlepšie avšak zároveň aj najdrahšie puškohľady prenášajú až 98% svetla, pretože sú vybavené mnohými antireflexnými vrstvami, ktoré zabraňujú nežiaducemu odrazu svetla von zo optickej sústavy a zároveň jednotlivé optické prvky ako šošovky sú vyrobené zo špeciálneho skla s čo najvyššou možnou priepustnosťou. V tejto súvislosti je potrebné poznamenať, že čím viac sa puškohľadom zoomuje, tým viac svetla sa stráca avšak čím je širší objektív puškohľadu, tým viac svetla nám zostáva.

puška

Veľké puškohľady so širokým objektívom 50 mm a viac sú vhodné najmä na streľbu z pevného stanovišťa, či už je to poľovnícky posed, alebo fixné stanovište napríklad u ostreľovačov. Tieto puškohľady sú totiž mohutnejšie a majú aj vyššiu hmotnosť. Vynikajú vysokou svetelnosťou, a preto sú mimoriadne vhodné na použite za zhoršených viditeľnostných podmienok, napr. počas zamračeného dňa, za šera alebo počas veľmi jasných nocí. Obvykle disponujú aj vyšším zväčšením napr. typ 8x56 a pod. a sú preto ideálnym pomocníkom napríklad na poľovníckej postriške.

Pravým opakom veľkých puškohľadov sú modely s malým priemerom objektívu, ktoré vynikajú svojou ľahkosťou a kompaktnosťou. Menšiemu objektívu je samozrejme prispôsobené aj zväčšenie, ktoré sa najčastejšie pohybuje okolo 4-násobného zoomu. Typickým príkladom takéhoto puškohľadu je model 4x24. Tieto puškohľady sú vhodné na rýchle zameranie či už statického alebo aj pohybujúceho sa cieľa.

Akousi zlatou strednou cestou medzi vyššie spomenutými dvoma typmi puškohľadov by mohol byť variant s variabilným zväčšením a objektívom o priemere 42mm. V podstate ide o najpredávanejšie modely, ktoré v sebe spájajú výhody oboch menovaných extrémov. Takýto variabilný puškohľad Vám umožňuje veľkú variabilitu streľby v rôznych podmienkach a na rôzne ciele. Takáto vymoženosť si však vyžiada daň v podobe zníženej svetelnej priepustnosti spôsobenej optickou sústavou šošoviek, ktorá umožňuje meniť priblíženie. Pri variabiloch je však nutné dobre zvážiť na akú zbraň bude puškohľad osadený, aby ste predišli problémom s nastrešovaním alebo dokonca s nezvratným poškodením spôsobeným silným spätným rázom. Ďalším veľmi žiaducim doplnkom je svetelný bod. Puškohľady so svetelným bodom umožňujú lepšie zamieriť najmä v horších svetelných podmienkach alebo v noci. Dôležité je, aby bolo možné regulovať intenzitu osvetlenia zámernej osnovy, aby Vám príliš jasná osnova nezhoršovala viditeľnosť cieľa.

Ako veľmi vhodné riešenie pre streľbu v zhoršených svetelných podmienkach Vám predstavujeme puškohľad VORTEX Crossfire II 3-12x56 AO HOG HUNTERVORTEX Crossfire II 3-12x56 AO HOG HUNTER. Jedná sa o kvalitný a vysoko odolný puškohľad vyznačujúci sa robustným prevedením a jednodielnou konštrukciou z odolného leteckého hliníku. Použité materiály zaisťujú vysokú pevnosť a tuhosť a vďaka O-krúžkom je absolútne vodotesný. Samozrejmosťou je plnenie dusíkom, vďaka čomu Vás už nikdy nebude vyrušovať nepríjemné zahmlievanie. Aplikácia antireflexných vrstiev, úprava objektívu a jednoduchá konštrukcia optickej sústavy zaisťujú číry a ostrý obraz a optimálny vizuálny výkon. Svetelný bod je samozrejmosťou. Všetky menované kvality sa spoločnosť VORTEX rozhodla podčiarknuť doživotnou zárukou, ktorá je už roky overená aj slovenskými užívateľmi.

Puškohled Crossfire Vortex

Nabudúce si povieme niečo viac o kolimátoroch, ich vlastnostiach a o tom ako si zvoliť ten správny model pre Vás. Článok pripravila redakcia internetového obchodu PodNaLov.sk.

banner podnalov.sk

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

16.dubna 1939 vznikl v Londýně Československý výbor ve Velké Británii.

16.dubna 1632 – Bitva na Lechu (Třicetiletá válka – Švédská válka). Švédský král Gustav Adolf se svými spojenci Braniborskem a Saskem zahájil tzv. Švédskou válku, která probíhala v letech 1630-1635. V roce 1630 obsadil pomořanské přístavy a o rok později si vítězstvím v bitvách u Breitenfeldu (17.9.1631), na Lechu a u Lützenu (16.11.1632) získal přístup do habsburské říše. V bitvě u Lützenu však Gustav Adolf padl a jeho nástupce se již nedokázal udržet. Byl drtivě poražen v bitvě u Nördlinegenu (5.-6.9.1634) a vítězství Habsburků vedlo k mírovému řešení. O rok později (?19.5. 1635) se ale do toho vložila Francie a válka opět vypukla.

16.dubna 1941 Čtyři britské torpédoborce zničili v bitvě u Kerkenny konvoj osy skládající se ze tří italských torpédoborců a čtyř německých a jedné italské dopravní lodě. Na palubách lodí se nacházelo 3000 vojáků a zásoby pro jednotky v Africe. V bitvě byly potopeny všechny lodě osy a jeden britský torpédoborec.

Translate