VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 7. 3. 2022 14:00 Napsal Michal Kroužek
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: PROTITANKOVÉ ZBRANĚ

NLAW (next generation light anti-tank weapon)

NLAW

NLAW - Next Generation Light Anti-tank Weapon, nebo také Main Battle Tank and Light Anti-tank Weapon (MBT LAW), je výrobek Saab Bofors Dynamics vzniklý v kooperaci s britskými firmami. Je něco mezi pancéřovkou a protitankovou řízenou střelou. NLAW je univerzální zbraň sloužící k ničení širokého spektra cílů od nepancéřovaných přes zoodlněné bunkry až pro MBT. Další výhodou je, že transport i obsluhu zajišťuje jeden voják. Ten je být hůře odhalitelný nepřítelem, než protitankový tým. Navíc jeho výcvik údajně trvá pouze 1 hodinu.

NLAW

Raketnice má průměr 115/150 mm a délku 1016 mm. Hmotnost činní 12,5 kg. Samotná střela váží 6,5 kg. Střela je po zaměření z přepravního obalu vymetena rychlostí 40 m/s a po zažehnutí raketového motoru se pohybuje k cíli rychlostí 275 m/s dle předem vypočítané trajektorie. K tomu je nutné nejprve držet cíl zaměřený po dobu cca 3 vteřin a poté může odpálit střelu na cíl. Jedná se o zbraň typu fire-and-forget (vytřela a zapomeň), po vystřelení tedy není třeba čekat na zásah cíle a je možné se stáhnout a vyhnout se tak odvetné palbě nepřítele. Tato jednoduchost obsluhy je další výhodou obzvláště na Ukrajině, kam jich bylo dodáno velké množství narychlo v průběhu války.

NLAW

Ničit cíl je možné ve vícero módech:
Over the top tank (OTA) – slouží k ničení moderních tanků. Odpal je možný i pokud je vidět přes teréní překážku pouze část tanku. Raketa je navedena cca 1 m nad cíl. Ve chvíli, kdy ho přelétá, je zadetekován optickým a magnetickým senzorem, a cíl je následně zničen 1,8 kg vážící bojovou hlavicí ráže 102 mm. Kumulativní efekt výbuchu probíjí 500 mm válcovaného homogeního pancíře. Na rozdíl od Javelinu nemá tandemovou hlavici.

Direct attack (DA) – slouží k likvidaci méně odolných cílů. V tomto případě je využit nárazový zapalovač.

NLAW

Pálit je možné na statické i mobilní cíle vzdálené 20 až 800 metrů. Střelbu je možno vést i z uzavřených prostor. Po výstřelu se prázdný obal odhazuje a ponechává se pouze zaměřovač.

Velké dodávky NLAW obdržela Ukrajina za Rusko-ukrajinské války (2014-...), hlavně po rozsáhlé ruské invazi v roce 2022 jde už o tisíce kusů. Jen Velká Británie měla v lednu a únoru 2022 ještě před invazí dodat 2 000 kusů. Ostatně Velká Británie při zavádění této zbraně do výzbroje zamýšlela zakoupti až 20 000 ks s životností 20 let. Těmi od roku 2009 nahrazovala LAW 80. Švédsko v reakci na ruskou invazi dodalo Ukrajině 5 000 NLAW. Asi hlavně díky nim a PTŘS Javelin ruské invazní síly trpí těžkými ztrátami.

NLAW

Jako prorocká slova bych uvedl úryvek z článku na natoaktual.cz ze dne 14. února 2022 tj. 10 dnů před ruskou invazí na Ukrajinu*:
„Vyspělé protitankové zbraně jsou přitom dlouhodobě považovány za klíčový prostředek pro to, aby ukrajinská armáda vůbec byla schopná potenciálně čelit jakékoli rozsáhlejší bojové konfrontaci s Rusy, kteří mají ohledně tanků a další obrněné techniky proti Ukrajině množstevní a v některých aspektech rovněž značnou kvalitativní převahu.“

NLAW na Ukrajině

NLAW na Ukrajině

Uživatelé:
Švédsko – zde pod označneím RB-57
Finsko
Velká Británie
Švýcarsko – od roku 2018
Lucembursko
Ukrajina
Indonésie
Malajsie
Saudská Arábie

NLAW ve Finsku

NLAW ve Finsku

Bojové nasazení:
Jemenská občanská válka
Saudsko-jemenský pohraniční konflikt
Rusko-ukrajinská válka

*sic to je relativní, protože Rusko-ukrajinská válka trvá od 20. února 2022

NLAW a 2x M72 EC LAW ve Finsku

NLAW a 2x M72 EC LAW ve Finsku

Když už jsme u té Ukrajiny a na fotografii je M72, tak bych dodal, že i ty obržela Ukrajina jako vojenskou pomoc.

Zdroje:

saab.com
Proti zabijákům tanků musí Rusové na Ukrajině počítat s citelnými ztrátami https://www.natoaktual.cz/zpravy/javelin-nlaw-ukrajina-kyjev-rusko-protitank-strela.A220214_164052_na_zpravy_m00
Wikipedia
ATM 9/2018

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.října 1373 – Karel IV. udělil svým synům v léno Braniborsko, které získal na Otovi Bavorském. Spolu s Braniborskem získal také hlas k volbě římského krále. Braniborsko nejprve patřilo Zikmundovi, pak se ho zmocnil markrabě moravský Jošt a po jeho smrti připadlo znovu Zikmundovi, a ten ho roku 1414 postoupil Hohenzollernům.

2.října 1421 zvítězili Husité v bitvě u Žatce.

2.října 1944 byla spuštěna na vodu britská lehká letadlová loď HMS Triumph.

2.října 1904 byly zahájeny práce na přelomové britské bitevní lodi HMS Dreadnought.

Poslední komentáře

přidal komentář v Webley and Scott MK VI
Dobrý den,neměl by někdo technický výkres.Nenohu přijít na to aby revolver fungoval.Nebo kdo by mi poradil.Moc děkuji za...
Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...
Jakub přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Mě by jen zajímalo kolik provincii se dá ve hře max vyobchodovat nebo jestli tam nějaký max je
Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.