Spřátelené weby

Poslední komentáře

Michal Kroužek přidal komentář v Armádní muzeum Žižkov
Letos jsem tam byl opět. Přijde mi, že to mají lépe zvládnuté a taky tam není už tak plno. Vstup je zdarma, což je dobré...
Jakub přidal komentář v Supremacy 1914 - tipy do hry
Mě by jen zajímalo kolik provincii se dá ve hře max vyobchodovat nebo jestli tam nějaký max je
Filip Pavlík přidal komentář v Fliegerfaust (Luftfaust)
Nouze nutí k inovacím.

VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 9. 5. 2020 12:01 Napsal Michal Bencúr
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: PISTOLE A REVOLVERY

Úvaha nad zabidnutými poistkami pištolí

Colt 1911

Colt 1911

Touto úvahou by som chcel zareagovať na názor časti odborných kruhov o niektorých automatickýchpoistkách pištolí, ktoré sa týmto dostali na okraj záujmu ich výrobcov.
Jedná sa mi o :

1. Zásobníkové poistky.
2. Úchopové poistky.

Na začiatok by som chcel zopakovať názor odborníkov že, na rozdiel od manuálnych poistiek, akákoľvek automatická poistka prispieva k zvýšeniu bezpečnosti pri manipulácii s pištoľou. Účinnosť manuálnej poistky závisí od ľudského činiteľa a pokiaľ nie je zaistená je nefunkčná. V krízovej situácii je manuálna poistka dokonca skôr na závadu, kedy bráni inštinktívnemu použitiu zbrane.

Pistole vz. 82

Pistole vz. 82

Ad. 1 Zásobníkové poistky. Tu by som chcel zareagovať na trochu zarážajúcu informáciu v članku jedného odborného časopisu, citujem: Obecně lze říci, že zásobníkové poistky nepatří mezi vyžadované poistné mechanizmy a jejich přítomnost sice míru bezpečnosti zvyšuje, ale nelze ji považovat za významnou“. Nie je to môj výmysel. Ale už si bohužiaľ nespomínam, že kedy a v ktorom časopise, ale dávnejšie som čítal, že v amerických odborných kruhoch boli analyzované nehody spôsobené neúmyselným výstrelom so samonabíjacích pištolí spôsobených strelcom. Došlo sa k veľmi zaujímavému záveru. A to, že najviac nehôd následkom neúmyselného výstrelu vzniká nie pri bojovom nasadení, alebo na strelnici, ale pri rozoberaní a čistení zbrane po streľbe. Platí to najmä pri americkom štýle nosenia pištole, t.j. náboj v komore hlavne, kohútik natiahnutý a zbraň zaistená. To, že sa v každej príručke sa hovorí o kontrole nábojovej komory po ukončení streľby a pred rozoberaním pištole, to každý strelec ovláda, ale v praxi to asi nefunguje. A čert nikdy nespí. Pri analýzach bol zistený najbežnejší postup pri čistení zbrane.

Browning High Power

Browning High Power

1. Pištoľ je väčšinou rozoberaná a následne aj čistená alebo inak ošetrovaná v miestnosti za stolom.

2. Pri manipulácii pred jej čistením môže dôjsť k mimovoľnému neúmyselnému odisteniu jej manuálnej poistky a tiež k mimovoľnému neúmyselnému stlačeniu jazýčka spúšte. A v prípade, že sa v komore ešte nachádza náboj a kohútik je natiahnutý, (americký štýl nosenia pištoje), tak potom prestrelený stôl je to najmenej čo sa stane.

3. Najdôležitejším poznatkom týchto analýz bolo, že prvým úplne prirodzeným a automatickým úkonom ešte pred ďalšou manipuláciou s pištoľou bez ohľadu na to, že v akom stave je zbraň pred rozborkou, je vybratie zásobníka zo zbrane. Niektorí, najmä športový strelci, to zvyknú robiť ešte na strelnici.

4. Nasleduje kontrola nábojovej komory, demontáž záveru s následnou demontážou hlavne, atď, atď.
Najdôležitejší poznatok je, že pri funkčnej zásobníkovej poistke, po vykonaní prvého automatického úkonu, t.j. vybratí zásobníka zo zbrane ku odpáleniu náboja už dôjsť nemôže. Domnievam sa, že práve z takýchto dôvodov možno zásobníkové pojistky považovať za užitočné. Neviem do akej miery je to pravda, ale zdá sa mi, že niekde som sa dočítal, že práve zo spomínaných dôvodov, spolu s inými opatreniami, je v USA montáž zásobníkovej poistky u pištolí nových typov už legislatívne uzákonená. Ale neviem ako je to naozaj v skutočnosti.

 

 

Ad 2. Úchopové poistky. Sú to automatické poistky, ktoré tiež vylučujú ľudský faktor. Užívatelia svoju pištoľ pri odkladaní môžu zabudnúť manuálnou poistkou zaistiť, alebo v krízovej situácii zase môžu v strese zabudnúť manuálnu poistku obistiť. Úchopové poistky, svojim stlačením fungujú automaticky tesne pred a počas streľby. Umožňujú výstrel len v prípade, ak strelec pevne uchopí rukoväť pištole, čo je vedomá úmyselná činnosť. Existujú dva konštrukčné druhy úchopových poistiek a to dlaňové a prstové.

Dlaňové sú rozšírenejšie, lebo poskytujú vyšší stupeň zaistenia, lebo pri uchopení rukoväte sa stláčajú dopredu, teda opačným smerom ako jazýček spúšte. Neúmyselný tlak na rukoväť pištole z dvoch protiľahlých strán t. j. na poistku a súčasne na jazýček spúšte je nepravdepodobný. Najznámejšia je dlaňová poistka u pištoľovej legendy Colt 1911. Vôbec, konštrukčný génius John Moses Browning a po ňom aj ostatní starí konštruktéri dlaňové poistky používali pravideľne vo všetkých svojich typoch. Zatiaľ posledné uplatnenie našla u pôvodne chorvátskej HS 2000, teraz Springfield XD vyrábanej v USA. Výhodou dlaňových úchopových poistiek je ich konštrukčná jednoduchosť a pri zatlačení neovplyvňujú odpor ani dlžku chodu spúšte. Ich nevýhodou je odistenie zbrane ešte pred stlačením jazýčka spúšte.
Dlasňové poistka je zabudovaná napr. aj do legendárneho izraelského samopalu UZI. a mali aj niektoré iné damopaly, napr. MAT 49.

MAT 49

MAT 49

Prstové úchopové poistky. Pri odistení sa stláčajú rovnakým smerom ako jazýček spúšte. Teda je tu teoretická možnosť súčasneho zachytenia o prekážku a následného odistenia a výstrelu pri tlaku z jednej strany. Známa je len u HK P7, kde jej poisťovacia funkcia len "vedľajšou funkciou" napínania bicieho mechanizmu. Práve pre ich nižší stupeň poistenia používajú oveľa vzácnejšie. Prstovú úchopovú poistku má napr. aj samopal Beretta model 12.

Heckler & Koch P7

Heckler & Koch P7

Existujú názory, že u moderných zbraní úchopové poistky nahradzujú automatické úderníkové poistky reagujúce na pohyb jazýčka spúšte. Je tu problém, že pokiaľ má úderníková poistka spoľahlivo fungovať, t.j. pri odisťovaní byť posunutím tiahla spúšte zatlačená proti svojej pružine, potom zvyšuje odpor spúšte. Opačné prevedenie poistky, kedy tiahlom spúšte je poistka stále stlačená a odisťuje ju pružina jej vytlačením po odsunutí tiahla spúšte mimo poistky, nemusí práve v kritickej situácii zbraň odistiť a potom je pištoľ nepoužiteľná. Pružina úderníkovej poistky stálym stlačením môže byť unavená stratí tlačnú schopnosť a tým je zbraň tak dôkladne zaistená, že sa z nej vôbec nedá vystreliť.

Browning model 1922

Browning model 1922

Ale znova možno zopakovať, že akákoľvek automatická poistka prispieva k zvýšeniu bezpečnosti pri manipulácii s pištoľou a pri streľbe. Pritom súčasné použitie viacerých automatických poistiek na zbrani rozhodne nie je na závadu.

Springfield XD .45 compact

Takže neviem, prečo tieto popisované automatické poistné zariadenia upadli do zabudnutia.

Bencúr