VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 17. 5. 2023 13:12 Napsal Lukáš Visingr
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: PISTOLE A REVOLVERY

Exotické pistole: Služební zbraně z Orientu

Caracal F

Caracal F

Přestože v oboru služebních pistolí dosud dominují produkty několika slavných značek, své místo si dokázaly najít též výrobky méně známých firem. Týká se to mj. Asie, kde se objevila řada zajímavých vzorů krátkých zbraní.

Beretta, Glock a Heckler & Koch, to jsou jen někteří z nejslavnějších výrobců pistolí, které se uplatňují i v roli služebních zbraní v armádách, policejních sborech a jiných složkách. Trh ale umožňuje uplatnění také pro mnoho dalších dodavatelů, jejichž nabídka sahá od kopií starých (někdy ještě z první poloviny 20. století pocházejících) vzorů po zcela nové konstrukce. Jeden extrém tudíž představují upravené kopie sovětských pistolí Tokarev, které vyrábí např. KLDR nebo Vietnam, zatímco na opačném pólu leží naprosto originální designy pistolí, jaké nabízejí firmy z Jižní Koreje či Spojených arabských emirátů.

Tokarev je nesmrtelný

Sovětská pistole TT-33 systému Tokarev na náboje 7,62×25 mm nesporně patří mezi kultovní zbraně. Nejrůznější verze se dosud používají v mnoha státech, vesměs samozřejmě v těch, kde panovala či dodnes panuje nějaká forma komunistické diktatury. Jedná se mj. o KLDR, kde se vyrábí ilegální „klony“ mnoha zahraničních konstrukcí, mj. pistole Typ 68, což je právě kopie zbraně TT-33. Ze Severní Koreje pochází i „klon“ belgické pistole FN Browning M1900 nebo zbraň zvaná Baekdusan, což není nic jiného než nelicenční kopie pistole CZ 75.

TT-33

TT-33

Komunistická strana stále vládne také ve Vietnamu, který ovšem sleduje zcela jinou zahraniční orientaci než KLDR a patří mezi faktické spojence Západu, neboť potřebuje podporu proti hrozbě ze strany Číny. Díky tomu se dostaly na veřejnost i informace o vietnamském zbrojním průmyslu, který rovněž vyrábí kopie a modifikace zahraničních zbraní včetně TT-33. Původní podoba „klonu“ je přesnou replikou sovětské zbraně a nese vojskové označení K54, kromě čehož je známa též pod firemním názvem SN7M. Od roku 2014 se však dodává přepracované provedení K14-VN neboli SN7TD, které se vyznačuje větší rukojetí. Do ní se tedy vejde nový dvouřadý zásobník, jenž pojme 13 nábojů, zatímco původní podoba (stejně jako TT-33) má kapacitu jen 8 nábojů. Základní konstrukce pistole Tokarev již nesporně zastarala, zajímavý vietnamský příklad však prokazuje, že dosud nabízí i modernizační potenciál.

Jihokorejská zajímavost

Proslulá jihokorejská společnost Daewoo (dnes S&T Motiv) začala v roce 1989 dodávat zcela nový typ pistole, která u odborné veřejnosti vzbudila nemalý zájem. K5, jak se zbraň jmenuje, na pohled vyhlíží jako obyčejná poloautomatická zbraň na náboje 9×19 mm Parabellum, která užívá klasický mechanismus Browning se zákluzem hlavně. To je však jen část pravdy, neboť jihokorejští inženýři sice opravdu použili tento princip, ale zkombinovali jej s novou koncepcí spoušťového mechanismu, které se poté začalo říkat „Fast Action“, případně „Triple Action“. Základní nezvyklý rys představuje fakt, že pružina může zůstat plně napnutá, kdežto kohout je vypuštěn do přední polohy, ale lze jej také vrátit do zadní polohy, takže síla potřebná pro stisk spouště je pak jen nepatrně větší než v jednočinném režimu.

DP51

DP51

Pistole má samozřejmě též běžný jednočinný a dvojčinný režim. Zásobník pojme 13 či 15 nábojů, ale vznikla i kompaktní verze s 10ranným zásobníkem. K5 se stala primární krátkou služební zbraní v armádě Jižní Koreje a tuto roli stále plní. V menším měřítku se také vyvážela, a proto se s ní lze potkat mj. v armádě Guatemaly, Indonésie a Severní Makedonie či u zvláštních sil v Singapuru a Thajsku. Našla si rovněž spokojené civilní uživatele, zvláště v USA, kde se prodává pod názvem DP51 a kde se dají koupit i provedení kalibru .40 S&W a .45 ACP.

Daewoo K5

Daewoo K5

Velké ambice Emirátů

Do vývoje a výroby vojenské techniky se dnes pouští řada zemí, mezi které patří i malé, avšak pohádkově bohaté a ambiciózní Spojené arabské emiráty. Tamní značka Caracal International (součást korporace Tawazun Holding) tedy v roce 2006 představila velmi moderně vyhlížející poloautomatickou pistoli Caracal F, jež používá předepnutý bicí mechanismus a plastový rám, který má dosti neobvyklý tvar. Základní verze střílí náboji 9×19 mm Parabellum ze zásobníku na 18 ran, ale v portfoliu se nacházejí i obměny ráží 9×21 mm, .357 SIG a .40 S&W. Výrobce avizoval, že pracuje i na modifikacích v dalších kalibrech včetně .45 ACP, ačkoliv podle dnes dostupných informací se zdá, že všichni významní zákazníci koupili pouze „devítky“.

Caracal F

Caracal F

Prvním uživatelem se pochopitelně staly ozbrojené síly samotných Emirátů a následovala zakázka pro armádu Jordánska. Zbraně Caracal si našly cestu do Alžírska a jistý počet získala též Libyjská národní armáda maršála Haftára. Nabídku obohatila kompaktní verze Caracal C a dodávalo se rovněž subkompaktní provedení Caracal SC optimalizované pro skryté nošení, to se ovšem již nevyrábí. V roku 2017 byla představena modernizovaná full-size úprava Caracal Enhanced F. Pistole z Emirátů každopádně přitáhly velký zájem i mimo arabský region, o čemž vypovídají mj. demonstrační zkoušky provedené ve Francii a Itálii.

Caracal SC

Caracal SC

Lukáš Visingr

Hlavní zdroje:
ATM, Střelecká revue, TheFirearmBlog.com, ModernFirearms.net, Wikipedia.org

Publikace: Přežít – Guns & Survival Speciál 12/2020: Pistole 2021

Vyhledávání

Dnešní den v historii

25.července 1564 zemřel Ferdinand I. Habsburský, český král v letech 1526-1564

25.července 1909 přeletěl Louis Blériot jako první kanál La Manche. “Nic jsem neviděl. Ani Francii, ani Anglii. Byl jsem sám, byl jsem ztracen. Pak jsem spatřil Doverské útesy!”

Poslední komentáře

Potřeba financováníPro váš dům,Pro vaši firmu,Chcete-li koupit auto,Chcete-li koupit motocykl,Chcete-li vytvořit vlastní...
přidal komentář v Canon de 75 Modèle 1897
I a Y dělá autorovi značné problémy.
přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ