VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 30. 11. 1999 1:00 Napsal Sturm
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: OSTATNÍ

Závěrové mechanismy

Na této stránce se vám pokusím vysvětlit funkce, nedostatky či vhodnost použití právě toho či onoho typu uzamčení. Jelikož jsou animace dělané ve Flashi (z důvodů velikosti - .gif by byl mnohem, mnohem větší), prosím, stáhněte si plug-inu, pokud vám to "nepojede". Jelikož na to kreslení nemám moc času, budou animace přibývat postupně.
  (PS: pro ty, kteří Flash v životě neviděli musím poznamenat, že animace se dají kliknutím pravým tlačítkem myši a následným výběrem ZOOM In zvětšit)

Dynamický (neuzamčený) závěr

-->

This is alternative content.

--

Uzamčení vykývnutím hlavně

-->

This is alternative content.

--

Za otce tohoto systému bychom mohli považovat Johna M. Browninga, který jej použil u svého Coltu M1911. Hlaveň v tomto případě má na sobě několik příčných "žeber", které zapadají do příslušného vybrání v závěru. K odemčení se konec hlavně musí snížit, což obstarává řetízkový článek (na animaci je použita varianta z CZ 75 s uzavřeným vodícím vybráním), který při krátkém zákluzu hlavně stáhne její konec mírně dolů a vytáhne žebra z vybrání.
  Tenhle závěr už "něco vydrží", ale jeho nevýhodou je pohybující se hlaveň, což má za následek nepřesnost střelby. Musí se to napravovat úpravou mířidel.

Vyhledávání

Dnešní den v historii

26.dubna 1917 se konala v Prostějově hladová demonstrace, které se účastnilo okolo 8 000 dělníků konfekčního průmyslu. Rakousko-uherské úřady nechaly demonstraci krvavě potlačit vojskem, přičemž bylo zabito 23 lidí a téměř 40 jich bylo zraněno. V důsledku hladovění obyvatelstva a růstu cen se konala řada dalších demonstrací v českých městech: České Budějovice (22.-23. května), Brno, Nymburk, Náchod, Hlinsko, Ostrava (květen), Praha (30. května), Plzeň (27. června), Ostravsko (2.-8. července), Brno (1. srpna), Plzeň (7.-14. srpna).

26.dubna 1656 – Požár polského města Lešna, kde pobýval český učenec, spisovatel a filosof Jan Amos Komenský. Shořela tam velká část jeho práce, např. Tezaurus linguae Boemicae, na kterém pracoval čtyřicet let.

Poslední komentáře

přidal komentář v Václav III.
byl zavražděn ve čtvrtek 4. srpna 1306
přidal komentář v AGS-17 Plamja
U této zbraně jsem sloužil,jako střelec čtyřikrát za 5 a jednou za 4,ohodnocen při střelbách ostrými.Jo jo kde jsou ty č...
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
mozna si na mne pamatuješ
odpověděl na komentář #4692 v OT-65 FÚG 4x4
v roce 1973 jsem take byl na kurzu OT65 v Jihlave kasarna 25 unora pak zbytek vojny v caslavi
odpověděl na komentář #4803 v O ukrajinské povaze a mentalitě
Pán se nejspíše přepsal. Měl na mysli pro "ně"