Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 10

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

VÝZBROJ PĚCHOTY

Zveřejněno: 27. 3. 2018 14:09 Napsal Michal Kroužek
Nadřazená kategorie: VÝZBROJ PĚCHOTY Kategorie: OSTATNÍ

26,5mm signální pistole vz. 44/67

26,5mm signální pistole vz. 44/67

Po 2. světové válce zařadila obnovená československá armáda do výzbroje řadu různých signálních pistolí kořistních, spojeneckých i ještě prvorepublikových. Na začátku 50.let pak byla v rámci unifikace zavedena do výzbroje sovětská SPŠ-44 ráže 26,5mm konstruktéra G. S. Špagina. V roce 1952 její licenční výrobu zahájila Zbrojovka Brno. Ve službě se ukázaly některé nedostatky, takže poslední série 6000 kusů byla vyráběna už podle upravené dokumentace. Výroba byla ukončena v roce 1958. Signální pistole vz.44 měli malou životnost (okolo 1000 ran), špatně se obsluhovali a hrozilo u nich nebezpečí samovolného otevření při výstřelu.

Proto si československá vojenská správa vyžádala vývoj modernizované signální pistole. Tu provedl ve Výzkumném a vývojovém ústavu Závodů všeobecného strojírenství Brno (dřívější Konstrukta Brno). Modernizovaná signální pistole nesla označení 26,5mm signální pistole vz. 44/67 pod krycím názvem „Prskavka“ Ing. Jaroslav Myslík. Vývoj začal v květnu 1966 a výsledkem byly tři různé provedení, které pak podstoupili v lednu 1967 porovnávací zkoušky. Nová pistole měla oproti původní sovětské konstrukci hladký chromovaný vývrt hlavně, povrchovou ochranu odolnějším vypalovacím rezolovým emailem, střenky z plastické hmoty Fenoplast T1 a nově tvarovanou rukojeť pro zmírnění zpětného rázu a lepší držení v ruce. K výrobě byla použita také kvalitnější legovaná ocel. Při nataženém kohoutu nebylo možné otevřít hlaveň, což odstraňovalo jeden z hlavních nedostatků původního vzoru. Životnost stoupla na 3500 výstřelů. Další změnou bylo zavedení pouzdra na pistoli, náboje a příslušenství. Výroba 26,5mm signální pistole vz. 44/67 Přesným strojírenstvím, n. p. Uherský Brod probíhala v letech 1968–1969. Celkem bylo objednáno 24 000 signálních pistolí vzor 44/67. Vzhledem ke snížení počtů signálních pistolí vzor 44/67 vlivem opotřebení byla v roce 1981 objednána jejich další výroba. Při zkouškách ověřovací série byl vznesen požadavek na úpravu střenek. Jejich boční plochy měli být opatřeny rybinovým zdrsněním pro zabránění klouzání zbraně při jejím držení ve zpocené nebo špinavé ruce. Vzhledem k požadavku ještě na některé menší změny nesli nakonec nově vyráběné signální pistole označení vzor 44/81.

Prototyp se zachoval do dnešních dnů a je v expozici Vojenského historického ústavu Praha kam se dostal v roce 1994 z Prototypa, a. s. Brno. Jde o exemplář s manuální pojistkou. Vzor 44/67 manuální pojistkou nedisponoval, protože byla považována za zbytečnou.

26,5mm signální pistole vz. 44/67 je ruční zbraň s hladkým chromovaným vývrtem hlavně, určená k vystřelování světlic, signálních a osvětlovacích nábojů. Jde o jednoduchou a spolehlivou zbraň. S původním vzorem má řadu součástek zaměnitelných. Praktická rychlost střelby je 10 až 12 ran za minutu. Výškový dostřel světlice je podle druhu světlice 75 až 100 m. Dolet světlice dosahuje 100 m. Signální pistole se skládá z těchto hlavních částí: úplné hlavně, těla pistole s rukojetí, úplné spoušťadlo a zápalník. Zbraň má poutko pro případné provlečení závěsné šňůry. K signální pistoli přísluší brašna na pistoli, drátěný kartáček a vytěrák. Brašna na pistoli slouží k nošení pistole. Na přední straně má lůžko pro pistoli, tři lůžka pro krátké signální náboje a šikmé lůžko pro vytěrák. Na zadní straně má brašna pět lůžek z toho prostřední je určené pro uložení drátěného kartáčku a čtyři postranní slouží pro uložení dlouhých signálních nábojů. Brašna je opatřena poutky s polokroužky pro navlečení popruhu ručních zbraní pro nošení brašny přes rameno. Brašna umožňuje ještě přepravu písemností v prostoru mezi přední a zadní částí brašny. Drátěný kartáček slouží k čištění hlavně. Odstraňuje se jím nános karbonu po střelbě krátkými signálními náboji (zhruba po 25 ranách) při přechodu na střelbu s dlouhými signálními náboji. Vytěrák pak slouží k čištění vývrtu hlavně.

26,5mm signální pistole vz. 44/67

Druhy nábojů pro střelbu z 26,5mm signální pistole vz. 44/67
- krátké –s jednou světlicí v barvě bílé, červené, zelené a červený déšť
- dlouhé – osvětlovací s padáčkem, červený déšť, oranžový nebo modrý dým a šrapnel

26,5mm signální pistole vz. 44/67

1 – nábojnice
2 – zápalka
3 – vložka
4 – výmetná náplň
5 – lepenková krytka s pergamenovou fólií
6 – světlice
7 – lepenkový kotouček
8 – lepenková vložka
9 – lepenkový kotouček
10 – zátka
11 – lepenkové krytky
12 – kovová čepička
a – obruba dna nábojnice
b – barevný pruh

Nábojnice je celokovová (ocelová nebo hliníková) a jsou v ní uloženy ostatní části signálního náboje. Uprostřed dna nábojnice je lůžko pro zápalku. Na dně nábojnice je obruba, kterou se náboj opírá o kruhové vybrání v zadní části hlavně. Barevný pruh b na nábojnici slouží k indikaci barvy světlice. Barvu světlice lze poznat také podle barvy kovové čepičky 12, která je natřena odpovídající barvou. V noci lze určit barvu světlice podle tvarovaných výstupků na kovové čepičce.

26,5mm signální pistole vz. 44/67

Signální náboje se dále dělí na noční a denní. Noční signální náboje mají různobarevné světlice. Denní signální náboje mají místo světlice dýmovou slož s prachovým zpožďovačem.

Střelba se signální pistole může být vedena ve stoje, vkleče, vsedě nebo vleže bez opory. Před střelbou je nutné zkontrolovat pistoli a náboj a hlavně si ověřit, zda zádržka hlavně zajišťuje spolehlivě hlaveň v uzavřené poloze. Zbraň se nabíjí až těsně před střelbou a po nabití se směřuje k zemi a v takovém směru, aby nedošlo k ohrožení osob. Ukazováček ruky je podél zbraně. Před výstřelem se palcem druhé ruky napne kohoutek. Signalista musí mít při střelbě pro svojí ochranu přilbu a rukavice jako ochranu před popálením a před zbytky padajícího signálního náboje. Náboj se vystřeluje svisle vzhůru. Pouze osvětlovací signální náboj se vystřeluje pod úhlem 45° ve směru, který je nutno osvětlit. V případě, že nedojde k vystřelení náboje, je nutno počkat 15 sekund ve střelecké poloze a poté znovu natáhnout kohoutek a opakovat výstřel. V případě dalšího selhání vyčká opět 15 sekund, poté otevře hlaveň, náboj pootočí a potom opakuje výstřel. Pokud i pak selže, tak vymění náboj. Vadný náboj je náchylnější ke vznícení zápalkové slože, proto by neměl být vystavován silnějším otřesům a měl by být odevzdán pyrotechnikovi ke zničení.

26,5mm signální pistole vz. 44/67

Parametry:
Ráže 26,5 mm
Hmotnost nenabité pistole 930 g
Hmotnost nabité pistole 1060-1075 g
Délka pistole 220 mm
Délka hlavně 150 mm

 

Zdroj:
Děl-21-11 26,5mm Signální pistole vz. 44/67. Praha: Ministerstvo národní obrany, 1969.
Střelecká revue speciál: 75 let služebních zbraní České zbrojovky Uherský brod. Praha: Pražská Vydavatelská Společnost, s.r.o., 2011. ISBN 978-80-7250-552-4.
Prototyp signální pistole vz. 44/67. VHU Praha [online]. 2013 [cit. 2013-11-02]. Dostupné z: http://www.vhu.cz/exhibit/prototyp-signalni-pistole-vz-4467/
Signální pistole vz. 44/67. 71. mechanizovaný prapor hranice [online]. 2013 [cit. 2013-11-02]. Dostupné z: http://www.71mpr.army.cz/zbrane/signalka.html

 

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.listopadu 1944 byla spuštěna na vodu britská bitevní loď HMS Vanguard.

30.listopadu 1266 – Na sněmu v Praze byly vyhlášeny některé vnitrostátní reformy: pokus o sjednocení měr a vah, trestnost padělání mince a zákaz plenění země vlastním vojskem.

30.listopadu 1939 začala Zimní válka - Napadení Finska Sovětským svazem.

Translate