Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 15

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 3. 2014 15:32 Napsal Petr Harazím
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Násilnosti v Doněcku. Další provokace a lži Ruska

Ministerstvo zahraničí Ruska lže o včerejších událostech v Doněcku a prohlašuje, že si vyhrazuje právo chránit krajany a spoluobčany.

V prohlášení, zveřejněném na oficiálních stránkách MZV RF, se píše, že včera v Doněcku „pokojné demonstranty, kteří vyšli do ulic města, aby vyjádřili svůj názor na destruktivní pozici lidí, kteří se nazývají vládou, napadli extrémně pravicové skupiny ozbrojené traumatickými zbraněmi a tyčemi, které se předchozí den začali sjíždět do města z jiných regionů země“.

ukrajina

„Několikrát jsme vyzývali, aby lidé, kteří přišli k vládě v Kyjevě, odzbrojili bandity, zajistili bezpečnost společnosti a její zákonné právo na provádění pokojných shromáždění. Bohužel, jak ukazují události na Ukrajině, k tomu nedochází a kyjevská vláda nekontroluje situaci v zemi. Rusko si uvědomuje svou zodpovědnost za životy krajanů a spoluobčanů na Ukrajině a vyhrazuje si právo je chránit“, píše MZV Ruska.

 

V Doněcku se včera večer konalo shromáždění místních obyvatel za celistvost Ukrajiny, které napadli proruští separatisté, většina z nichž podle místních přijela do Doněcku z Ruska.

Na shromáždění, které začalo v 18 hodin místního času, přišlo přibližně 500 lidí. Proruských aktivistů, kteří přijížděli autobusy, bylo více než tisíc.

Jak ukázal další vývoj situace, přivezli si s sebou plynové pistole, ocelové tyče, pálky a spreje se slzným plynem. Ukrajinští aktivisté skandovali „Doněck je Ukrajina“, „Ne válce“ a „Putin pryč“. Proruští separatisté, kteří se těsně navalili na kordon policistů, křičeli různé nadávky.

demonstrace

Přívržence jednotné Ukrajiny ze čtyř stran chránili příslušníci policie. Přesto se na jejich hlavy snášeli vajíčka, kameny, dýmovnice a dělobuchy. Proruští násilníci také házeli lahve od vodky a plastové lahve s vodou.

Když shromáždění přívrženců jednotné Ukrajiny skončilo, tlupa separatistů prolomila policejní kordon a vrhla se na oponenty. Ukrajinské aktivisty povalovali na zem a házeli na jednu hromadu. Poté do nich kopali a kamenovali je. Proukrajinští aktivisté se pokusili schovat v policejním autobusu. Ale proruští separatisté mu propíchli kola a začali rozbíjet okna. Lidé s ruskými vlajkami v rukách začali do autobusu házet ohlušující granáty, dělobuchy a dýmovnice. Při tom všem dav skandoval Rusko! Rusko!.

{youtube}iNqcwSwnybU{/youtube}

„Shromáždění už skončilo a všichni se začali rozcházet. My jsme začali rozebírat podium. Dav proruských aktivistů se na nás vrhl. Bylo jich několikanásobně víc než nás. Házeli po nás kameny a stříkali plyn. Obličej jsem měl jak v ohni, tak jsem hledal úkryt v policejním autobusu, který byl v té chvíli už plný lidí. Začali rozbíjet skla a dovnitř házeli dělobuchy. Policie nás obklíčila, aby nás ochránila před tím davem, který začal skandovat „Padněte na kolena“. My jsme nepadli, ale policisté křičeli, ať to uděláme. Potom jim policie vytvořila koridor a oni se na nás vrhli. Byl tam chaos“, řekl Sergej, student vysoké školy.

Ve výsledku byly zcela zničeny dva policejní autobusy. Lidé se svatojiřskými páskami (oranžovočerné pásky – znak vítězství SSSR nad nacisty) zcela zničili podium oponentů a rozkradli majetek organizátorů proukrajinského shromáždění. Jednoho z Ukrajinců dav proruských aktivistů vytáhl na podium a silou ho přiměli, aby poklekl. Poté ho bili a ponižovali. Policie na vše jen přihlížela.

Mezi nejaktivnějšími separatisty byli „titušci“, které si dřívější ukrajinská vláda najímala na rozehnání Euromajdanu a lidé ve sportovním oblečení, kteří byli výjimečně agresivní. Útočníci s největší pravděpodobností přijeli z Ruska, protože mluvili s ruským přízvukem. Účastníci násilností podle očitých svědků byli ti samí, kteří 1. března sundali ukrajinskou vlajku z budovy oblastní administrace a 3. března ji obsadili, přičemž její zaměstnance a v budově přítomné novináře drželi jako rukojmí.

V Doněcku během včerejších násilností zemřeli minimálně dva lidé a dalších 50 bylo těžce zraněno.

Oficiálně byla potvrzena smrt jednoho proukrajinského aktivisty, 22 letého Dmitrije Čerňavského, který byl ubodán.

Všichni těžce zranění se účastnili shromáždění za jednotnou Ukrajinu. Několik lidí z řad proruských separatistů bylo zraněno lehce.

Druhou obětí je podle předběžných informací přibližně 50 letý muž, kterého dav ukopal k smrti.

„Rusové, které jsme ošetřovali, otevřeně mluvili o tom, že se snažili povalit autobusy a házeli dlažební kostky. Chlubili se, že organizovali útok“, řekl Michail Sirotěnko, lékař, který měl včera směnu v místní rychlé lékařské pomoci.

Obyvatelé Doněcka vyfotili jeden z autobusů s ruskou SPZ, kterým do města z Ruska přijížděli účastníci proruského shromáždění.

ruský autobus - politická turistika

Ve středu ukrajinští celníci informovali o 700 Rusech, kterým nebyl umožněn vstup na Ukrajinu na hraničních přechodech v Doněcké oblasti. Ruští občané jeli na Ukrajinu v početných skupinách a vezli s sebou ruské vlajky a další symboliku. Mnozí z nich s sebou měli „maskáče“ a předměty, které je možné použít jako zbraň – tyče, pálky a řetězy.

Autor žije na Ukrajině.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

22.října 1882 se narodil Wilhelm Bodewin Johann Gustav Keitel německý polní maršál popravený 16. října 1946 za zločiny proti míru, válečné zločiny a zločiny proti lidskosti.

22.října 1576 – český král Rudolf II. Habsburský byl zvolen v Řezně německým králem

Translate