Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 28

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'
https://www.youtube.com/watch?v=BZtmG-vTxYY
Duke - Komentář v B-2 Spirit
Youtube: B2 COCKPIT TOUR & AERIAL REFUELING
U.S. Clears Sale of F-16 Jets to Taiwan https://freebeacon.com/national-security/u-s-clears-sale-of-f-16-jets-to-taiwan...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 1. 5. 2014 21:09 Napsal Petr Harazím
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Harmonogram rozdělení Ukrajiny, aneb zapomenuté oznámení MZV Ruska

Rusko požaduje federalizaci Ukrajiny. Poprvé Rusko oficiálně tento požadavek zveřejnilo 17. března. Analýza dalších bodů oznámení Ministerstva zahraničních věcí Ruska ukazuje, že se prakticky jedná o harmonogram rozdělení ukrajinského státu.

Toto oficiální oznámení MZV Ruska vydalo pod heslem vyjádření ke „Skupině podpory pro Ukrajinu“. Tiskové agentury zaznamenaly toto komuniké, ale okamžitě se na něj zapomnělo. Všichni tehdy mluvili o anexi Krymu. Později hlavní frontu války s Ukrajinou Rusko přeneslo na Donbas.

Mezitím se právě toto oznámení stalo základem všech pozdějších požadavků Ruska.

"Různorodá" Ukrajina

Od prvních řádků oznámení MZV Ruska zdůrazňuje údajnou polarizaci, hluboké rozdělení a odlišnosti mezi různými částmi Ukrajiny („…hluboká krize ukrajinského státu, vedoucí k polarizaci společnosti a prudkému zostření antagonismu mezi různými částmi země“.).

Podle jakých pravidel se mají řídit všichni zainteresovaní stabilizací Ukrajiny? I zde téměř v každém bodě Moskva vyzdvihuje „různorodost“ sousední země. Můžeme tak být svědky „ctění zájmů mnohonárodnostního národa (v politickém smyslu) Ukrajiny“ a konkrétně „podpory všech legálních snah všech Ukrajinců a všech regionů země na život v bezpečí a shodně s tradicemi a zvyky, svobodně využívat mateřský jazyk, mít bez překážek přístup ke své kultuře a podporovat široké vazby se svými krajany a sousedy“.

Speciální pozornost si zaslouží konec této věty. Jde o první zmínku o tom, že subjekty ukrajinské federalizace musí mít volné ruce při vedení zahraniční politiky bez ohledu na Kyjev. Tento požadavek je dnes jeden z nejdůležitějších, které stále opakuje Moskva.

Neutrální federativní Ukrajina

A jaké cíle vyznačuje MZV Ruska? Ve druhém bodě například „okamžitě na základě rozhodnutí Nejvyšší rady Ukrajiny svolat ústavní shromáždění s rovným zastoupením všech ukrajinských regionů s cílem přípravy nové federalizační ústavy“. Podle Rusů musí tato ústava garantovat neutrální status Ukrajiny jako federativního státu. Ústava také musí zajistit „ruskému jazyku společně s ukrajinštinou status druhého úředního jazyka“.

Rusko také nastiňuje, jak si představuje subjekty „federativní“ Ukrajiny: „Regiony budou samostatně v hlasování přímo vybírat orgány své zákonodárné a výkonné moci a mít široké pravomoci, vyjadřující kulturně historická specifika každého z nich, v otázkách hospodářství a financí, sociální sféry, jazyka, vzdělávání, zahraničních meziregionálních kontaktů, při zajištění ochrany práv národnostních menšin žijících v každém subjektu federace“.

Dále v ruském scénáři přichází volby. „Ihned po schválení nové ústavy musí být ohlášeno provedení pod širokou a objektivní mezinárodní kontrolou celonárodních voleb do vysokých orgánů státních úřadů Ukrajiny se současným uspořádáním voleb do orgánů zákonodárné a výkonné moci každého subjektu federace“.

Je jasné, že Rusko chtělo ihned zformalizovat anexi Krymu. Ve 4. bodě čteme: „Uznává se a ctí právo Krymu zvolit si svůj osud podle výsledků vyjádření vůle jeho obyvatel během referenda 16. března 2014“.

Rozsudek nad Ukrajinou

Co znamená ruský plán?

  • Porušení platné Ústavy Ukrajiny, čili námitka nelegálnosti základního zákona přijatého Moskvou kritizovaným způsobem;
  • Udržení kontaktů některých regionů s cizími státy bez ohledu na politiku vlády v Kyjevě, čili paralýza zahraniční a obranné politiky Ukrajiny;
  • Neexistence jednotné ekonomické, společenské, kulturní a vzdělávací politiky, čili postupný státní rozpad Ukrajiny zevnitř.

Přijetí ruského scénáře by skončilo celkovou paralýzou ukrajinského státu. Kyjev by ztratil suverenitu a i při formálně neutrálním statusu by země navždy uvízla v ruské sféře vlivu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

20.září 1187 zahájil Saladin obléhání Jeruzaléma

20.září 1410 – Zikmund Lucemburský byl zvolen některými kurfiřty římským králem. Zbytek kurfiřtů (včetně českého krále Václav IV.) však zvolili 1.10.1410 králem moravského markraběte Jošta, Zikmundova bratrance.