Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 7

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 6. 5. 2014 19:41 Napsal Petr Harazím
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Události v Oděse: Jak to doopravdy bylo

Oděsa

Oděsa se v pátek dostala do všech zpráv. Příčina byla bohužel neradostná. Okolo 40 mrtvých a několik set zraněných lidí. Nemyslím si, že Vám nabídnu nějaký senzační pohled na tyto události. Pokusím se o nestranný a emočně nepřibarvený popis toho, co se v Oděse stalo. Pokud hledáte senzaci, zajděte na jakýkoliv zpravodajský portál.

Ze začátku dovolte pár slov o nedávné historii situace v Oděse pro ty, kteří nejsou zcela v obraze. Předpokládám, že je to důležité pro pochopení pátečního vyústění událostí. V Oděse do pátku byly dva tábory, můžeme si je pro zjednodušení nazvat „proukrajinským“ a „proruským“. Oba tábory organizovaly demonstrace, shromáždění a pochody městem, které končily maximálně nevelkými nepokoji a bitkami. Žádné velké násilí se do této chvíle v Oděse nekonalo. 1. května proruští aktivisté zorganizovali pochod městem, kterému nikdo nebránil a nikdo na něj neútočil. Proruští aktivisté také postavili stálé stanové městečko na jednom z oděských náměstí, na Kulikově poli, které sloužilo jako nástupní prostor pro jejich shromáždění. Mimochodem, den před „krvavým pátkem“ v jejich řadách došlo k rozkolu a část lidí se přestěhovala do jiné části města. O víkendu se již objevily názory, že rozkol byl způsobený právě přípravami části aktivistů z Kulikova pole k pátečním událostem.

 

Nyní přejdeme k pátečním násilnostem. V pátek se v Oděse měl odehrát fotbalový zápas dvou ukrajinských klubů: Metalist (Charkov) a Černomorec (Oděsa). Fanouškové těchto klubů dopředu oznámili pochod „Za jednotu Ukrajiny“, který měl projít ulicemi města a být ukončen na stadionu Černomorce. Začátek pochodu byl naplánován na tři hodiny odpoledne na Klášterním náměstí (Soborka). V půl třetí se na nedalekém Aleksandrovském prospektu začali shromažďovat proruští aktivisté.

Prakticky všichni lidé, kteří se sešli na Aleksandrovském prospektu byli v maskách, přilbách, se štíty a zbraněmi v rukách. Ze zbraní byly nejčastější pálky, tyče a u některých dokonce sekery. Část těchto lidí se seřadila do řady na silnici, část se shromáždila v parčíku vymezeném jednosměrnými silnicemi po stranách prospektu. Většina ozbrojenců měla na oblečení svatojiřské stuhy a část z nich měla okolo paží omotané červené pásky.

V jeden okamžik se část proruských aktivistů rozeběhla přes prospekt. Důvodem bylo podle samotných bojovníků údajné zjištění polohy „úkrytu banderovců s autem plným samopalů“. Před domem, kde měl být tento úkryt, stálo několik policistů.

Podle místních se zde měl nacházet štáb Samooborony Majdanu nebo Pravého sektoru (informace se různí). Bez ohledu na to, automobil „po střechu naplněný samopaly“ bojově naladěné aktivisty nezajímal a útok na budovu se také nekonal. Vůdci bojovníků neustále vyzývali svůj dav zpět na Aleksandrovský prospekt. Demonstranti alespoň rozbili okna auta, ve kterém na zpětném zrcátku vysela žluto modrá páska.

V té době k budově pomalu napochodoval kordon policistů. Někteří byli v plné zbroji, někteří jen v uniformách. Zásadní je fakt, že se nikoho nepokoušeli zatknout, i když kolemjdoucí emotivně upozorňovali na to, že na ulici se nachází po zuby ozbrojení lidé.

Policisté vytvořili kordon před domem s údajným úkrytem proukrajinských aktivistů. V té době však již všichni proruští bojovníci byli zpět na Aleksandrovském prospektu. Odtud se pomalu dali na pochod směrem k Řeckému náměstí. Policie dělala jakési polovičaté pokusy jim v tom zabránit, které tkvěly v tom, že policie zablokovala polovinu prospektu a demonstranti je prostě obcházeli. Bylo vidět, že policii chybí dostatečné množství mužů a navíc ani neví, co v takové situaci vlastně dělat.

Přibližně v té době již lidé na Kláštěrním náměstí zpívali hymnu Ukrajiny, když je nově příchozí začali upozorňovat na blížící se proruské agresivně naladěné aktivisty. Je třeba zdůraznit, že z počátku zde nebyli ani fotbaloví fanoušci, ani členové Samooborony Majdanu, kteří podobné akce vždy střeží. Ti se objevili až později v době, kdy se proruští aktivisté již blížili. Okamžitě vytvořili linii ze strany Řecké ulice.

Před linií Samooborony Majdanu běhal někdo z vedení policie a křičel, aby se urychleně vydali na pochod. V tu chvíli ale již bylo jasné, že se žádný pochod konat nebude, neboť pohybující se kolonu lidí v té době nemohl nikdo ochránit.

Během pár okamžiků se na Řecké ulici objevili proruští bojovníci, které se pokoušela zastavit policie. Bylo vidět, že policisté dostali posilu, ale i tak jich nebylo dost, aby zablokovali celou Řeckou ulici.

{youtube}5PPzLeRK_U0{/youtube}

Na proruské bojovníky se vrhla skupinka fotbalových fanoušků. V té době ještě celkem nepočetná. Situace se měnila každou minutu. Samooborona Majdanu v té době ještě stála na místě chránit náměstí se shromážděnými proukrajinskými demonstranty. Všechny bitky v té době byly zkoncentrované na části Řecké ulice, na které nebyla policie.

Řecká ulice se rychle zahalila do dýmu. V tu chvíli se policii podařilo vytvořit náznak kordonu a přehradit celou ulici. Vytvořila tím „neutrální zónu“ širokou asi 50 metrů. Proukrajinští aktivisté obsadili část Řecké ulice za kordonem policie. Samooborona Majdanu se také přesunula mezi kordon policie a proukrajinské aktivisty.

Nastala nevelká pauza, po které po sobě obě strany navzájem začaly házet různé předměty. Začalo rozebírání dlažby.

V tu dobu se další policejní síly teprve začaly stahovat k místu událostí. Po kolem vedoucích ulicích se ještě snaží projíždět auta a tramvaje. Lidé shromáždění na Klášterním náměstí čekají, co se bude dít dál. Proruští aktivisté začínají stavět barikády z kontejnerů a prakticky všeho, co padne pod ruku. Obchody v blízkosti demonstrací mezitím zavřely.

Pak se najednou na straně proruských bojovníků objevili lidé se samopaly a koktejly Molotova.

{youtube}KREcB25BJYg{/youtube}

Další postupy policie v tomto místě nelze nazvat jinak, než PODIVNÝMI. Fakticky zde policie a proruští demonstranti postupovali koordinovaně. Policie vytvořila živý štít a proruští bojovníci zpoza něho vedli aktivní boj. Když bylo třeba, policie pouštěla bojovníky „k útoku“ a při „protiútoku“ je pouštěla zpět za sebe. Proruští bojovníci s automatickými puškami stříleli po proukrajinských demonstrantech prakticky z úkrytu za policejními štíty.

V jeden okamžik se část proruských bojovníků rozhodla naběhnout do nedalekého městského parku, kde se procházely obyčejní obyvatelé Oděsy. Několik z nich bylo napadeno a brutálně zbito. Jakmile do parku ze strany Klášterního náměstí přiběhli fotbaloví fanoušci, proruští bojovníci se stáhli zpět pod ochranu policejních štítů.

Oděsa 2.5.2014

Policie společně s proruskými bojovníky začala ustupovat po jedné z přilehlých uliček. V jednom okamžiku z policejního kordonu vyšel zástupce velitele oděské policie v civilním oblečení a začal něco vysvětlovat mladíkům házejícím dlažební kostky. V tu chvíli se za policejními štíty opět objevil proruský bojovník s automatickou puškou. Všechny boje se v tu dobu odehrávaly v oblasti Řeckého náměstí. Stranu ke Kláštěrnímu náměstí zablokovali policisté jen v uniformách bez jakýchkoli obranných prostředků.

{youtube}gXKp6tB8yhs{/youtube}

{youtube}6SWRN7BntPQ{/youtube}

Od této chvíle se veškeré aktivity omezily jen na pokusy proruských bojovníků ustoupit pod ochranou policie. Ti obsadili obchodní dům v centru Řeckého náměstí a prostor za ním. V jeden moment vzplálo bývalé kino, které okamžitě začali hasit přivolaní hasiči. Jeden z požárních automobilů ale ukradli proruští bojovníci a využívali ho jako mobilní barikádu. Zde již bylo mnoho raněných, které stále odvážely sanitky.

Po nějaké době byla většina proruských bojovníků vytlačena z Řeckého ke Klášternímu náměstí. Část z nich se rozutekla a část se ukryla v okolních domech. Samooborona Majdanu se v tu chvíli snažila chránit zbité bojovníky a nakládat je do přijíždějících sanitek, protože úroveň agrese v tom okamžiku již dosáhla maxima. V davu se šířily řeči o šesti mrtvých, chodili zde lidé se střelnými zraněními a s proruskými bojovníky se již nikdo nepáral.

Na Klášterním náměstí se začali shromažďovat lidé, kteří měli v úmyslu se vydat na Kulikovo pole, kde se nacházelo stálé stanové městečko proruských aktivistů. Policie se snažila rychle se přesunout, aby jim v tom zabránila.

Dav lidí se vydal z Klášterního náměstí směrem k náměstí Kulikovo pole, na kterém již několik měsíců stojí barikády a stanové městečko proruských aktivistů. Ozývají se výzvy nebojovat s policií.

Když proukrajinští aktivisté přišli na Kulikovo pole, našli ho zablokované barikádami. Proruští bojovníci se schovávali za nimi. Na řadu přišly dýmovnice, které létaly na Kulikovo pole. Na střeše budovy odborových svazů, který stojí uprostřed náměstí Kulikovo pole a který již dávno obsadili proruští aktivisté, seděli bojovníci s připravenými Molotovovými koktejly, které poté ze střechy házeli dolů.

Proukrajinští aktivisté se bez větších problémů dostali na náměstí a začali ničit stanové městečko svých proruských oponentů. Našly se zde mimo jiné i velké dřevěné bedny plné filtrů do protiplynových masek. Bedny společně s rozbitými stany aktivisté naházely na hromadu a spálili. Mezitím se vedou neustálé boje. Obě strany po sobě hází vším, co přijde pod ruku. Ozývají se výbuchy a výstřely.

Proukrajinští aktivisté se rozhodli zaútočit na budovu obsazenou proruskými bojovníky. Z obou stran létaly koktejly Molotova. Brzy vypukl požár ve vestibulu budovy. Vzhledem k tomu, že se jednalo zatím o jediný požár a z budovy vede několik východů včetně zadních, málo kdo bral tuto situaci jako kritickou.

Později se požár rozhořel na několika místech druhého patra. V tu chvíli se veškeré aktivity přesunuly k zadní straně budovy a jejím bočním stranám.

Ze zadní strany budovy bylo mnoho policistů. V oknech a na střeše se lidé snažili ochránit před dýmem. Několik lidí dokonce vyskočilo z okna. Ze střechy budovy se ozývají nadávky jako „fašisti“ a „banderovci“. Proukrajinští aktivisté se v té době dostali do budovy.

K hořící budově později přijeli hasiči, kterým pomáhala Samooborona Majdanu, která vynášela lidi z budovy. Prohlášení o tom, že hasiči začali zasahovat pozdě, se dle mnohých nezakládají na pravdě. Jít přímo do přestřelky a lézt pod padající koktejly Molotova určitě není jejich práce. A policie jim podmínky pro práci nedokázala vytvořit.

Proruské aktivisty, kteří byli vyváděni z budovy, přiváděli na náměstí a drželi je pohromadě. Zmlácené, ale živé. Ty, kteří se snažili dostat ze zajetí protivníků, byli biti. Silně zraněné proruské bojovníky členové Samooborony Majdanu odváděli do přistavených sanitek.

Zkrátka, ať už jste četli nebo slyšeli cokoliv, jestli by nebylo Samooborony Majdanu a některých obyčejných obyvatel Oděsy, kteří se snažili oddělit proruské bojovníky od davu žádajícího pomstu, obětí by bylo mnohem více.

Ve výsledku ti, kteří se mohli normálně hýbat, byli naloženi do policejních antonů. Ostatní byli předáni lékařům v sanitkách.

V tu dobu budova už nehořela. Uvnitř však stále pracovali hasiči. Uvnitř i stále docházelo k bojům. To bylo přibližně v deset hodin večer.

Výsledky ze zpráv: asi 40 obětí na životech, několik stovek lidí v nemocnicích. Kolik lidí bylo zraněno se nikdy nedozvíme, jelikož ne všichni vyhledávají pomoc lékařů.

Oděsa

Otázek zůstává nespočet. Kdo organizoval shromáždění proruských bojovníků, kteří zaútočili na proukrajinskou demonstraci? Proč to policie nezastavila dříve? Proč během nepokojů v centru města nebyl nikdo zatčen? Proč policie v některých momentech aktivně spolupracovala s proruskými bojovníky?

Autor žije na Ukrajině

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.července 1744 – Pruský král Fridrich II. a německý císař Karel VII. uzavřeli tzv. frankfurtskou spojeneckou smlouvu. Císař souhlasil s připojením pravého břehu Labe k Prusku za vojenskou pomoc proti Marii Terezii.

Translate