Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 16. 4. 2012 14:01 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

To je všechno, co Tálibán dokáže?

Tálibánci provedli jen propagandistický ohňostroj. Tálibánci měli černý víkend. Zprávy z Afghánistánu, které v médiích nenajdete.

Tálibán provedl v neděli propagandistickou operaci. Protože se mu velení ISAF vysmálo, že není schopen zorganizovat ofenzívu, provedl jakousi parodii na ofenzívu a ihned vydal prohlášení, že ji zahájil. Není to nic jiného, než propagandistický krok.

V Afghánistánu se nehraje na překvapivé útoky a geniální manévry. Hraje se o obyvatelstvo. Pokud by Tálibán skutečně zahájil ofenzívu, jeho jednotky by začaly infiltrovat do vesnických oblastí jižně od Kábulu, kde by získávaly obyvatelstvo na svou stranu, takže by spojenci najednou zjistili, že všude kam se hnou, jsou Tálibánci. Jenže Tálibán nic takového nechystá, protože na to nemá. Místo toho provedl několik útoků, které kromě kraválu neměly žádný účinek a jejich výsledky jsou zcela chatrné.

Smysl útoků byl jediný. Vytvořit dojem, že Tálibán má inciativu a že je schopen jakési ofenzívy. Ale je vyslání několika mužů, kteří se nechají postřílet ofenzíva? Samozřejmě, že ne.

Velitel ISAF generál Allen útok označil za důkaz toho, že pro Tálibán jsou opravdovým nebezpečím afghánská vláda a ozbrojené síly a že Tálibánský útok dokazuje pošetilost Tálibánců. Mluvčí NATO v Afghánsitánu řekl: "Pokud je toto vše, co dokáže síť Hakkáni udělat při zahájení bojové sezóny, je to důkaz vzrůstající vážnosti afghánských ozbrojených složek."

Ano, Afghánci si s Tálibánci poradil sami. Americký velvyslanec v Afghánistánu označil zásah afghánských sil za "velmi profesionální". Pokud měl útok zasít strach v duších Afghánců, byl rovněž neúspěšný. Jako příklad jde reakce afghánského parlamentu. 3 poslanci z naprosto různých stran se shodli na tom neopouštět ohroženou budovu parlamentu. Jeden z nich si půjčil od ochrany kulomet a jal se osobně ostřelovat útočníky.

Další nečekaný aspekt celého útoku - Tálibánci v Kábulu a Puli Anam obsadili rozestavěné výškové budovy. To se jim podařilo díky tomu, že v této údajně zlomené zemi nyní probíhá stavební boom a například v Kábulu je v téměř v každé ulici nějaká ta rozestavěná budova. To není země před zhroucením.

Jo a ještě jedna věc. Útok neprovedl Tálibán jako takový. Neprovedly jej síly pod velení Mully Omara, které byly rozdrceny na jihu země. Provedla je síť Hakkání z východu, což jsou spojenci Tálibů, ale Tálibové to vlastně nejsou.

Jak tedy útok probíhal?

V Kábulu 15 Tálibanců obsadilo několik rozestavěných budov a zahájili z nich palbu na vládní a diplomatické čtvrti, dokud nebyli zlikvidování afghánskými složkami. To bylo doprovázeno explozemi několika aut a sebevražedným útokem. V Džalalabádu 4 Tálibánci zaútočili na bránu místní základny a byli  zlikvidováni a jeden byl zajat. V Puli Alam obsadilo rozestavěnou budovu 7 Tálibánců odkud stříleli, dokud nebyli zlikvidováni. V Gardezu vnikl jeden Tálibánec do centra města a střílel kolem sebe, dokud nebyl zlikvidován. Zabil přitom dva studenty. To je vše.

Celá "ofenzíva" si vyžádala 36 mrtvých Tálibánců, 3 policisty a 8 civilistů. 40 policistů bylo raněno. Za civilní ztráty se Tálibán omlouvat nebude  a nebude je vyšetřovat. Čili, pro Tálibán totální blamáž a pro afghánské složky ta nejlepší reklama. Díky Tálibánu.

Ačkoliv žádné médium nezapomnělo o útoku informovat, opět si žádné nevšimlo, že kromě toho v běžných bojích, na které neměla ona "ofenzíva" žádný vliv zaznamenali Tálibánci další ztráty.

Severní Afghánistán

Zde "kombinované" síly zabily jednoho z velitelů Islámského hnutí Uzbekistánu, který na ně zahájil palbu během zátahu proti němu a jeho pobočníka. Další neupřesněný počet jeho podřízených byl zajat.

Jižní Afghánistán

Afghánské a koaliční síly zde zajaly velitele Tálibánu a jeho dva pobočníky.

Východní Afghánistán

V Lógaru afghánské a koaliční síly obklíčily Tálibánce ve stavení, odkud se  bránili palbou. Spojenci povolali letecký úder a zabili tak tálibánského velitele a 4 jeho podřízené a další neupřesněný počet poté zajali. V provincii Khóst afghánské a koaliční síly zajali organizátora ze sítě Hakkání a dva jeho podřízené. Ve Wardaku Afghánské a koaliční síly zajaly tálibánského velitele a jeho pobočníka. V provincii Paktija byli zajati 2 řadoví Tálibánci.

To však ještě není zdaleka vše.

V sobotu, den před útokem v Kábulu bylo ve východní a jižním Afghánistánu během 11-ti operací zabito 47 Tálibánců, 31 bylo raněno a 21 zajato.

Tálibánci postě měli černý víkend.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.října 1335 zemřela Eliška Rejčka

19.října 202 př. n. l. proběhla bitva u Zamy v níž vojsko Kartága utrpělo drtivou porážku.

Translate