Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 8. 5. 2012 11:41 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Afghánistán: politici, média a vojáci

O prohlášení dvou kongresmanů. O propouštění Tálibanců. O české likvidaci nástražných bomb.

Nejlevicovější a nejantiameričtější média přišla s novou senzací. Tálibán je prý silnější, než před dvěma lety. Říká to americký kongres, tak to musí být pravda.

Ve skutečnosti to prohlásili dva američtí kongresmani, poté co na pár hodin navštívili Afghánistán. Řekli to televizi CNN. Jediný jejich věcný argument dokládající toto tvrzení je, že Tálibán má "síť stínových guvernérů"

Zřejmě všichni tady věříme na to, že poslanci  (v USA kongresmani) jsou výkvět a elita národa, že mají vždy pravdu, že jsou informovaní a kvalifikování a že jsou kompetentní. Že jejich argumenty jsou vždy věcné a jejich rozhodování je založeno na hlubokém prostudování problému a není ovlivněno snahou zalíbit se voličům. Pokud tomu věříme, pak tedy musíme brát výše zmíněné prohlášení vážně.

Navíc je i logické. ČSSD má své stínové ministry, to znamená, že nám vládne ČSSD. Pak nechápu, proč se demonstruje proti Nečasově vládě.

Mimochodem, kdo čte pravidelně tento blog, ví, že stínoví guvernéři Tálibánu v množství větším než malém plní afghánské věznice.

A ještě mimochodem, když v roce 2007 předstoupil generál Petraeus před americký kongres a tvrdil, že válka v Iráku jde dobře a že ji vyhraje, byl kongresmany označen za lháře.

Pak tady máme další bombu. Američané, zřejmě ze zoufalství propouštějí zajaté Tálibánce. "Američané uzavírali špinavé dohody s Tálibánem" moralizují Novinky.cz. "Americká taktika v Afghánistánu: Propouštět Tálibánce" raduje se škodolibě Česká televize.

Tyhle titulky a styl jakým jsou tyto informace podávány, spíš svědčí o hlouposti těch, co je podávají, než  Američanů. Lidé, kteří o tom píšou, zřejmě nikdy neslyšeli úsloví "rozděl a panuj" i když by jeho znalost měla patřit ke klasickému vzdělání, protože pochází z dob starého Říma. Ano, již tehdy Římané kromě válčení eliminovali hrozby barbarů tak, že jedněm nadržovali a tím je štvali mezi sebou. V Iráku generál Petraeus skupinám, která bojovaly proti Američanům, dodal zbraně a dokonce jim vyplácel žold. A ti pak eliminovali skutečné teroristy a Al Kajdu. Skutečný zvrat v Iráku nebylo jenom "surge", ale i to když se kmeny v Ramádí, které léta bojovaly s Američany, přidaly na jejich stranu.

V proti "partyzánské" válce je to zkrátka úplně normální postup. Navíc to vnáší chaos do řad protivníka. Tálibanci si nemůžou být jistí, jestli sousední jednotka na ně neobrátí zbraně nebo neudá jejich polohu Američanům. Poslední vývoj v Tálibánu, o kterém jsem tady informoval, kdy si Tálibanci v Pákistánu vybili desítky svých velitelů, svědčí o tom, že to funguje.

Ano, vím, že média říkají, že ne. Ale jak to vědí? Copak jim Američané mohou dát seznam Tálibánských jednotek, které s nimi spolupracují? Tohle je tajná válka.

Navíc, když Afghánci a Američané mluví o vyjednávání s Tálibánem, mají na mysli právě tohle. Postupné přemlouvání těch méně fanatických Tálibanců k akceptaci jejich pravidel. Nehodlají pořádat mírovou konferenci např. s vůdci sítě Hakkání a dalšími teroristy.

A zkuste se zamyslet nad další věcí. Je divné, že se to "provalilo"až teď. Že ani pan Assange na to nepřišel. Američané totiž ani nemusejí nikoho propustit, stačí jen říct, že to udělali a efekt, o kterém píšu o tři odstavce výš, bude stejný.

Média samozřejmě vše chápou, tak nějak po svém. Ale že by daly slovo i druhé straně? Co na to říkají "obvinění" Američané. To se od nich nedozvíte. Zde ano.

Americká armáda zdůrazňuje, že ty to případy propouštění jsou "extrémně řídké a výjimečné" Proces musí splňovat specifická kritéria a během něj musí být zvážená všechna pro a proti a možná rizika. Častým kritériem pro propuštění takového velitele je zlepšování vztahů mezi jednotlivými afghánskými kmeny. Je zvažováno, jestli propuštěný představuje ohrožení pro afghánské civilisty, vládu nebo mezinárodní síly. Propouštění by mělo posílit důvěru obyvatelstva v zákony a místní vládu. Prostě a jednoduše, jde o několik výjimečný případů, kdy byla zvážena pro a proti a bylo to realizováno. Dělají to lidé, kteří analyzují místní situaci a vidí do ní víc, než pisálci v tisíce kilometrů vzdálených redakcích.

Takže to jsou mediální plky a teď se vraťme k realitě. Denně tady informuji, kde kdy bylo zajato kolik Tálibanců a jaké zbraně jim byly zabaveny, případně o tom, že jim byly zabaveny i výbušniny. Jsem rád, že mohu upozornit, že i čeští vojáci, kteří dohlížejí na své afghánské kolegy v provincii Vardak zaznamenali zajetí Tálibanců a zabavení nebezpečných silničních bomb. Podrobnosti si jistě přečtete v médiích. Psal jsem zde, před několika týdny, že se Češi mohou ocitnout v centru dění. Jsem rád, že to je tímto pozitivním způsobem.

zdroj o propouštění: http://www.pajhwok.com/en/2012/05/07/us-denies-use-prisoners-bargaining-chips

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.prosince 1805 – Bitva u Slavkova, v níž Napoleon drtivě porazil rakousko-ruská vojska, ačkoliv byla v početní převaze. Bitva se také nazývá bitvou tří císařů – osobně se zúčastnili rakouský císař František I. Habsburský, ruský car Alexandr I. a francouzský císař Napoleon.

Translate