Přihlášení
Spřátelené weby
ZPRÁVY
Filipíny, Irán, Afghánistán
Filipíny žádají USA o pomoc proti Číně, Američané posilují vojska v Perském zálivu, Zabití teroristy z Al Kajdy
Filipíny se nechaly slyšet, že požádají USA o vyslání hlídkových letadel P-3 Orion, aby chránily jejich teritoriální vody v Jihočínském moři proti čínskému námořnictvu. Nemyslím si, že by s toho nebo podobných události v oblasti měla vzniknout nějaký vlečný konflikt, ale studená válka v Jihovýchodní Asii může začít.
Američané si osvojili íránskou politiku cukru a biče, a zatímco s Íránem vedou nekonečná politická jednání, v oblasti opět stoupá napětí. V Perském zálivu je posilována americká přítomnost. V oblasti Hormúzu je připraveno už 8 amerických minolovek pro případné akce proti íránským minám. USA se staví jednoznačně a tvrdě proti hrozbám zablokovat Hormúz. "Ani na to nemyslete", říkají Američané nediplomaticky. "Miny vylovíme a vaše lodě pošleme ke dnu." Americké letecké základny posílily nejmodernější letadla F-22 Raptor a F-15C Eagle. Do oblasti dorazil nový výmysl US Navy - plovoucí základna pro pobřežní operace postavená z výsadkové lodi USS Ponce.
Samozřejmě, že se jedná o nátlak na Irán, kombinovaný s ekonomickými sankcemi. Šance, že tento vzrůst napětí, který vypukl naposled letos v zimě, zase stejně poklesne nebo tentokrát exploduje v násilí, je 50:50. Myslím si, že Obama nechce před volbami konfrontaci s Íránem. Ale pokud by byl přesvědčen, že musí vypadat rozhodně a že by to pár náletů na Irán zpravilo, tak to nechá eskalovat.
Bylo potvrzeno, že během včerejšího náletu na Al Kajdu v provincii Kunar v Afghánistánu, o kterém jsem tu informoval, byl zabit jeden z velitelů této organizace - Saudský arab jménem Hanzallah, který učil Táliby v oblasti sestrojovat nástražné bomby.
Vyhledávání
Dnešní den v historii
15.června 1944 začala bitva o Saipan.
15.června 1942 potopila u Malty britská ponorka HMS Umbra italský těžký křižník Trento.
15.června 1363 byl Václav IV. ve věku dvou let korunován českým králem
15.června 1085 byl Vratislav II. korunován prvním českým králem.
15.června 1197 zemřel český kníže a zároveň pražský biskup Jindřich Břetislav
Poslední komentáře
