Kdo je online

Přihlášení uživatelé 2
Hosté 24

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Turecké F-100 Super Sabre si zabojovali při invazi na Kypr.
Gray Fox - Komentář v Su-27 Flanker
V úterý 22. září ruská stíhačka Su-35 sestřelila kanonem při cvičení Su-30. Přesná příčina proč k tomu došlo není zatím ...
V Československu po válce také vyvíjeli plamenomety. Inspiraci nalezli z německých vzorů i sovětských a amerických.
Pro jednou uvádí pohled na Švédsko, sic hodně opatrný. https://www.irozhlas.cz/zpravy-svet/svedsko-covid-pandemie-stock...
Michal Kroužek - Odpověděl na komentář # 4657 v Canon de 75 Modèle 1897
Děkuji za pochvalu. Uvažuji nad rozšířením článku o další využití tohoto kanonu např. v pevnostech apod a jeho další mod...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 14. 7. 2012 19:17 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Mali, Sýrie, Irán, Afghánistán

Stručný přehled a komentáře k událostem v Mali, Sýrii, Iránu a Afghánistánu k 14.7.2007

Malijští Tuaregové doplatili na to, že se spojili s islamisty, kteří jim jakože pomohli k dosažení, jakože nezávislosti. Jakmile byly vyhnány z Azavadu Malijské jednotky, vrhli se islamisté na Tuaregy a vyhnali je odtamtud taky. Máme tady obrovskou oblast velikostní střední Evropy, kterou nyní ovládají a nerušeně si tam působí islamisté. Naštěstí v oblasti už působí Americké speciální jednotky a brzy se k nám má připojit Francie a sousední země pod praporem OSN.

Pohoršovat se v cynickém Česku nad dalším masakrem v Sýrii je jako hrách na stěnu házet. Každopádně ani 200 mrtvých jedním vrzem nevede k nějaké změně politické situace okolo Sýrie. To znamená, že svět si na masakry pomalu zvyká a ty mohou nerušeně pokračovat dál.

Významnější, ale méně zmiňovaná zpráva je o informace o syrských chemických zbraních. Američané zaznamenali jejich přemisťování a v médiích je uváděno několik důvodů proč a já se je tady pokusím ohodnotit:

1. Asad je chce použít proti povstalcům - tak to je skutečně málo pravděpodobné, kdyby to udělal, byl by magor a podepsal by si tím ortel, protože by ztratil podporu Ruska a Číny.

2. Asad se bojí, aby se nedostaly do rukou povstalců a teroristů - ano, i já si nemyslím, že 100% syrských povstalců jsou ti správní hoši a dobře vím, že jsou mezi nimi islamisté, teroristé a Al Kajda. Schovat před nimi chemické zbraně je nutnost. Zaroveň však, ale Asad ukazuje, že se o tyto zbraně bojí, což může znepokojovat svět.

3. Asad ze stejného důvodu, jako v bodě 2 zbraně evakuuje, protože se připravuje na porážku. Další důvod pro znepokojení.

4. Asad zbraně vozí sem a tam, aby si toho svět všiml, což se donese povstalcům. Je to taková tajemné vyhrožování povstalcům. I když se to může zdát jako přitažené za vlasy, myslím si, že to je nejpravděpodobnější verze. V této oblasti je takové chování zvykem. Něco podobného dělal i Sadám, který se sice svých chemických zbraní zbavil, ale nikdy to nedokázal, protože přesto, že to vyvolalo válku a jeho konec, chtěl, aby se o něm vědělo, že je má, aby budil strach.

O tom, že je Západ znepokojen, co s těmito zbraněmi v Sýrii, jsem tady už psal. Ale tentokrát to nebude důvod k intervenci do Sýrie. Američané mají jiný plán, plně v souladu s novou strategií válek, kterou přijali. V případě potřeby se mají na sklady chemických zbraní vrhnout speciální jednotky spojeneckého Jordánska.

Poté co z Tálibánu prosákly zprávy,  jak hodnotí svou šanci na vítězství, dost podstatné zprávy prosákly i z Iránu, opět médií ignorované nebo téměř ignorované. Bývalý generál íránských revolučních gard potvrdil, že Íránci vyvíjejí jaderné zbraně:

"Inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii jsou naivní, jestli věří tomu, že íránská jaderná zařízení, na zemi i pod zemí, mají mírový charakter. Chameneího slova o míru jsou čistá lež."

Irán prostě a jednoduše směřuje k A-bombě. Veškerá jednání, výhružky i prohlášení jsou jen zadržovací taktikou, která má Iránu dát čas k jejímu vývoji.  Každopádně ani v Iránu nemusí dojít k přímému útoku Izraele nebo USA. A jak by se tomu dalo zabránit? Na to generál taky odpovídá: "Chci vás ujistit, že existuje hodně vojáků, kteří nesouhlasí s režimem a čekají jen na okamžik, kdy se budou moci postavit na stranu lidí."

I takto důležitá informace je médii opět téměř ignorována, stejně jako rozpadající se a prohrávající Tálibán v Afghánistánu. Místo toho, se dovídáme, že Karzáí řekl, že Mullah Omar může být prezidentem Afghánistánu. Ano, může, když se Tálibán vzdá, změní se ve stranu a bude kandidovat na prezidenta a bude demokraticky zvolen... Ale to by Tálibán musel zastavit vraždění. A proč Karzáí vyzývá Omara na volební souboj? Protože si je jistý, že Omar by volby nikdy nevyhrál.

A věřte tomu, že se dnes v Afghánistánu neodehrál jen onen sebevražedný útok na svatbě. Například v provincii Gházní byl zabit jordánský terorista z Al Kajdy Abu Abdul Rahman al Aseer al Urduni...

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

24.září 1405 – Na útrapy v zajetí v klášteře zemřel mladší moravský markrabě Prokop. Po jeho smrti se stal jediným pánem Moravy jeho starší bratr Jošt.

24.září 1940 podnikli bombardéry Vichystické Francie nálet na Gibraltar.

24.září 1735 zemřel český barokní malíř Petr Jan Brandl

24.září 1893 se narodil francouzský stíhací pilot Jean Casale