Podle syrského diplomata, který před pár dny emigroval, je Asadův režim připraven použít chemické zbraně anebo je dokonce už i použil.

Pokud je použil, jsou snad technické prostředky, jak to dokázat. Otázka je jestli Obamovi stojí za to, to dokazovat, protože pak by do Sýrie fakt musel jít. Jestli však nastane taková situace, že se Asad bude bát natolik svého konce, že je použije ve velkém, tak si právě svůj konec přivolá. Nebo počítá s tím, že Obama vydá nějaké "opravdu příkré" prohlášení? Že ho ochrání Rusko a Čína? Zatím můžeme jen spekulovat.

V Afghánistánu od roku 2010 přešlo na stranu vlády už 5000 Tálibánců. Tuto informaci přinesly i Novinky.cz, ale hned k tomu připojily, že "NATO přiznává, že to nemá na nic vliv". To je úplně typická ukázka toho, jak média manipulují s realitou. Britský generál, který tuto informaci sděloval, řekl: "Má to vliv na směřování země? Zřejmě ne." Ale pak dodal: "Má to vliv na taktickou situaci" To znamená, že nám sdělil, že dezerce Tálibánců samy o sobě válku nevyhrají, ale že to má vliv na situaci na bojišti. Novinky s toho tím, že nám utajily druhou část generálova vyjádření, udělaly "marnost nad marnost - ať děláme, co děláme, na Tálibán nemáme".

A tak je to se vším.

Srovnejte tento způsob "informování" západními evropskými médii s médii indickými. Odkazuji na indický zpravodajský portál, který jasně říká, že "Američané jsou pevně odhodlání bránit Afghánistán a nepředat ho Tálibánu. Je to politická linie, které se drží i Obama. Američané plánují v zemi nechat speciální jednotky a leteckou podporu dlouho, ne přes rok 2014, ale přes rok 2024!"

Jenže ze západních médií se to nedozvíme. Jen lkaní a naříkání jak se nedaří...

Takže na závěr něco pozitivního. Podle vyjádření ministra obrany Vondry mu jeden nejmenovaný americký generál říkal, že by Američanům stačily v Afghánistánu jen 3 armády - britská, kanadská a česká. Američané naši armádu považuji za schopnější spojence třeba víc než hrdé Poláky, legendární cizineckou legii nebo Němce s válčením v genech...

A ještě doporučují jedno zajímavé pojednání o antiamerikanismu.