I přes protiútok vládních sil v Damašku je jasné, že Asadův režim spíš dříve než později skončí. Důvody proto toto tvrzení shrnul na Idnes bývalý Izraelský velvyslanec v USA. Po přečtení jeho článku je nanejvýš jasné, že pokud se Západ nebude v Sýrii angažovat, bude to strašná chyba.

Já bych se chtěl zmínit o něčem jiném, než je aktuální situace v Sýrii. Tu máte v médiích. Jsou to dvě možná překvapivé, možná velmi překvapivé souvislosti Sýrie a Iráku. Samozřejmě médii hromadně ignorované, neboť nehodící se do krámu.

Je jasné, že v Sýrii nejde o souboj zlého režimu a křišťálově čistých povstalců. Ne, že by Asadův režim nebyl zlý, to je, ale povstalci nejsou žádní "pravdoláskaři". Na jejich straně bojuje i Al kajda. Ale Al Kajda je v Sýrii díky Asadovi.

Podle serveru Long War Journal syrský ministr obrany Asíf Šafkát, zabitý při atentátu 18.7. podporoval Al Kajdu v teroristických útocích v Iráku ve jménu svého švagra Bašára Asada. Sýrie kolem roku 2008 poskytovala bezpečné útočiště pro členy Al Kajdy a na jejím území působila celá jedna rozsáhlá síť, která poslala do Iráku stovky členů. Syrský režim byl varován Jordánskými tajnými službami a Libanonskou armádou, že Američané o těchto aktivitách dobře vědí, ale Syřané odmítli ukončit podporu Al Kajdy. Tehdy generál Petraeus prorokoval, že se Al Kajda jednou obrátí proti syrskému režimu.

A tak se naplnilo staré pořekadlo, že kdo s čím zahází, tak s tím zase schází. Syrského ministra obrany zabil ďábel, kterého sám vypustil. A to do toho, ani nepočítám Asadovu podporu protiizraelských teroristů.

Další informace je ještě sensačnější. Je celkem možné, že se slavné Sadámovy chemické zbraně nakonec najdou! A hádejte kde? Samozřejmě, že v Sýrii. Existují totiž důkazy, že několik měsíců před invazí do Iráku Sadám odvezl své chemické zbraně do Sýrie. Píši o tom noviny International Herald Tribune.  Tyto důkazy byly ignorovány. Zastáncům války v Iráku se nehodily, protože by byli radši, kdyby se tyto zbraně našly v zemi. Odpůrcům taky ne, protože pro ně byl samozřejmě Sadám mírumilovná holubička. Nyní když Sýrie přiznává, že má chemické zbraně a vyhrožuje s nimi, tak to na tyto zapomenuté důkazy vrhá nové světlo.

Pokud si pamětníci války v Perském zálivu 1990 -1991 dobře pamatují, tak co tehdy udělala Sadám? Své letectvo poslal do Iránu, se kterým ještě rok předtím vedl válku. Raději než aby jeho letectvo zničili Američané, tak jej poslal svému úhlavnímu nepříteli, protože věděl, že může dál sloužit v boji proti USA. Čili pokud by Sadám poslal své chemické zbraně do Sýrie, bylo by to přesně v duchu jeho rozhodnutí.

Samozřejmě, že chemické zbraně, kterými Sýrie hrozí, nejsou všechny od Sadáma. Ale je možné, že jejich část Iráckého původu je. Pokud Asad padne a tohle podezření se potvrdí, budou se jak, píšou noviny IHT přepisovat dějiny války v Iráku.