Stále víc se ukazuje neschopnost a bezmocnost OSN v Sýrii. Rezignace Kofi Anana budiž důkazem.

Není důvod nevěřit zprávám o brutalitě i na straně povstalců a není důvod nesouhlasit s komentáři, které varují před rostoucí účasti Al Kajdy na straně povstalců, což spolu souvisí.

Položme si však otázku, proč syrští povstalci stále více spolupracují s teroristy a proč přebírají jejich manýry. Protože je západ nechal ve štychu. Je stále jasnější, že západ na Sýrii kašle. Články o tom, že Obama podepsal tajný rozkaz na zvýšení pomoci povstalcům je jen Obamovo PR, jako že něco dělá, protože když budete pátrat v čem ta pomoc spočívá, dojdete k tomu, že v Turecku nějaké spojky CIA předávají povstalcům nějaké informace.

Když nás v roce 1938 nechala Anglie a Francie Hitlerovi, přiklonili se Češi k SSSR a stali se levicovými a není divu, že první volby po válce vyhráli komunisté. No a co Syřané? Bojují s Asadem již přes rok a pomoci se jim nedostává. Jen prohlašování a zasedání. Vláda ostřeluje domy tanky, bombarduje města. A do toho pekla přicházejí Al Kajdisté z Iráku, kde jim pšenka nekvete a říkají Syřanům - pomůžeme vám. A pak vezmou a vyhodí do povětří tu kasárna armády, tu nějakého Syrského generála. Nelze se pak divit, že je Syřané div ne vítají šeříky jako Češi v roce 1945 sovětské vojáky. Nevycvičení povstalci, dezorganizovaní dezertéři bojují s obrněnými divizemi vládních sil. Když na ně vyjede tank, je přirozené, že mají strach a utečou. A tu přijde vousáč a říká jim, udělejte to pro Alláha, půjdete do ráje. Poslouchejte rozkazy, protože Bůh to chce. Disciplína roste, úspěchy se dostavují. To, že mezi syrskými povstalci vzrůstá vliv Al Kajdy, je logické a pochopitelné. Ale nemilé.

A proč tomu tak je? Protože nikdo jiný povstalcům nepomůže. Kdyby Syřané viděli na obloze kondenzační páry letadel NATO, kdyby se mezi nimi pohybovali chladnokrevní bílí chlapíci v kšiltovkách a slunečních brýlích, kteří by naváděli útoky letadel, kdyby se mariňáci vylodili na pobřeží a obsadili by nějaké město, kde by byli uprchlíci v bezpečí, Syřané by mávali vlajkami států NATO, jako Libyjci a na Al Kajdu by kašlali.

Jenže to by nesmělo být v USA před volbami. Anebo by Evropa musela něco umět dělat i bez USA. Vždy jsou kritizovány negativní dopady západních intervencí, ale Sýrie názorně ukazuje, jak to vypadá, když se západ neangažuje nebo angažuje málo a nedostatečně. To je typický příklad. Sýrie naprosto přesně dokazuje, proč se západ MUSÍ angažovat ve světovém dění. A jak to dopadá, když se neangažuje.

Takže vinu za vzestup teroristů v Sýrii má nejen Asadova tvrdohlavost, ale i západ a jeho hlavní představitel Obama zvláště. A protože se kolem dějin nedá otočit zpět a Asad bude svržen, ale díky tomu, že se tak dlouho brání, to bude ještě dlouhý boj, tak vliv Al Kajdy v Sýrii bude stále vzrůstat. Ne díky činnosti západu, ale díky jeho nečinnosti. Znova opakuji, nečinnost západu je mnohem mnohem horší než činnost a vede ke komplikaci situace a k jejímu vyhrocení. 

A paradoxní je to, že čím déle ta nečinnost západu potrvá, tím více bude vzrůstat nutnost v Sýrii zasáhnout. Západ nikdy nezasáhne pro Asada. To by bylo jakoby západ v rozpadajícím se SSSR zasáhl na obranu komunistů, aby byl uchován pořádek. Bylo by to absurdní. Pomalu se ale ztrácí "windows of oportunity" zasáhnout na straně povstalců a posílit tak mezi nimi vliv západu. Až se tohle okno ztratí, bude muset západ zasáhnout PROTI povstalcům, protože je naprosto nepřípustné, aby se Al Kajda stala koaličním partnerem v nějaké vládě jakéhokoliv státu, čili aby se tálibánský Afghánistán posunul jen o pár tisíc kilometrů blíž k Evropě a navíc je naprosto nepřípustné, aby takovéto síly se přiblížily blíž, jak několik desítek kilometrů ke skaldům chemických zbraní. A i kdyby se Obama nakrásně zbláznil a nezasáhl by ani v takových případech, zasáhl by minimálně Izrael.

Aby takovýto scénář nenastal, musel by západ teď hned a rychle něco udělat. Teď ještě na podporu povstalců. Ale vím dobře, že neudělá. Vzpomeňte si za pár týdnů až měsíců na tento blog. Až se budou všichni divit, co se to v Sýrii děje.

Kdyby byl Obama co k čemu, poslal by do Sýrie agenty CIA a speciální jednotky a ty by se ptaly povstalců "Co chcete? Co potřebujete? Jak vám můžeme pomoct?" Některé opoziční skupiny by je určitě poslaly k šípku, ale kdyby viděly jak ty skupiny, které pomoc přijaly, najednou postupují, protože nepřátelské tanky před nimi vybuchují, protože právě na ně "něco odněkud" přilétlo, brzy by se k této pomoci připojily.

Jenže to Obama neudělá. Na to nemá. Něco takového by snad udělal Bush. Proto panu Liboru Roučkovi z ČSSD vzkazuji ať si přečte můj včerejší blog a otevřeně říkám, že to co si tento svět nemůže dovolit je další období vlády Baracka Husseina Obamy, ale právě další Bush junior, je přesně to co potřebuje.