Mezi Palestince, kteří si zaslouží úctu za vstřícný krok, jistě patří Ziad al-Bandak, poradce palestinského prezidenta Abbáse, který navštívil koncentrační tábor Osvětim, kde položil květiny a vyjádřil úctu obětem. Rovněž palestinský velvyslanec v Německu Saláh Abdel Šárí navštívil Sachsenhausen a Buchenwald a to samé doporučil svým zaměstnancům.

Teroristické hnutí Hamás, které vládne v pásmu Gazy, místo aby si celé věci nevšímalo, spustilo hysterickou kritiku těchto kroků. Mluvčí Hamásu označil holocaust za vymyšlený. Hamás kromě toho, že jsou to teroristé a patří tedy tam co Al Kajda, tedy pod zem a do Guantanáma, jsou i popírači holocaustu, čili fašisti. Jistě mnoho z vás vidělo záběry z druhé světové války, jak Jeruzalémský muftí navštívil Hitlera a jak si prohlížel nastoupené muslimské jednotky SS, které prosluly megakrutostí při vyvražďování civilního obyvatelstva v Jugoslávii. Takže podpora nacistů mezi Palestinci není nic nového. Každopádně je třeba říct, že Hamás se morálně řadí na úroveň hajlujícíh skinheadů.

A jistě víte, jakou mají roli nácci v popkultuře. Společně s mimozemšťany je zabíjení nácků ve filmech a počítačových hrách dovoleno jakkoliv krutým a někdy i zvráceně zábavným způsobem. Vítejte Hamásovci v rodině! Zařadili jste se do ní sami.

A teď některé informace z Afghánistánu, které byste měli vědět, ale asi nevíte:

Ve středním Afghánistánu přešlo na stranu vlády 28 Tálibánců.

Ve východoafghánské provincii Gházní vypuklo povstání. Povstání, o kterém nikdo neví. Ano, už je to tady. Afghánsky lid se konečně chopil zbraní a média nám to tají. Afghánští vesničané se chopili zbraní a vrhli se na - Tálibánce. Tálibanci zde totiž zavřeli školy a rozšířilo se povědomí, že začali zabíjet nevinné lidi. Jedna místní 5-ti členná rodina si řekla, že to ne a postavila se Tálibáncům se zbraní v ruce. Toto hnutí má dnes v oblasti už 400 členů, kteří zlikvidovali 100 afghánských a pákistánských Tálibánců.

Pak chodí z Afghánistánu, kromě jiných i zprávy o dění v oblastech kde působí naše armáda. Samozřejmě ty provincie jsou rozlehlé a není řečeno, že se naši vojáci v následujících událostech nějak angažovali, ale co kdyby?:

V provincii Lógar, kde se právě střídají kontingenty našeho PRT bylo uneseno 10 místních civilistů, které Tálibán obvinil "ze spolupráce s nepřítelem" a 5 bylo nalezeno popravených. Za vraždy civilistů se Tálibán nebude ani omlouvat, ani je vyšetřovat, ani je odškodňovat, naopak se k nim hrdě hlásí.

K něčemu podobnému došlo i v provincii Wardak, kde působí zase mentorský tým OMLT. Zde se stali obětí tálibánské vraždy 4 civilisté. Samozřejmě opět bez vyšetřování, odškodněn nebo omluvy ze strany Tálibánu. Naproti tomu zde společná hlídka vedená silami NATO objevila 4 Tálibánce kladoucí výbušnou nástrahu u silnice a povolala na ně letecký úder, který je všechny zabil.

Český mentorský tým OMLT, nebo jak říkají vojáci Omeleta má vůbec těžkou práci. Jen 50 Čechů rozdělených do ještě menších skupinek mezi roty praporu afghánské armády dělá tu nejužitečnější práci v Afghánistánu. Učí Afghánce, jak porazit Tálibán sami. Náš tým působí v údolí v nadmořské výšce 2400 metrů, které je obklopeno horami ještě o tisíc metrů vyššími. Kontroluje 120 000 Afghánců, kteří zde bydlí ve 200 vesnicích. Oblastí prochází hlavní silnice z Kábulu do Kandaháru, což je afghánská D1. Úsek, kteří mají Češi a jejich afghánští svěřenci na starosti má 50 km a je ten nejnebezpečnější. Poslední kontingent Omelety působí v oblasti již 120 dní a během nich provedl 104 bojových operací a s nepřítelem bojoval v 70-ti případech. Několikrát musel požádat o dělostřeleckou a leteckou podporu. Zabavil ruční zbraně, granáty, kulomety, vysílačky, nástražné bomby, 3 metráky výbušnin. Zlikvidoval tálibánskou laboratoř na výrobu bomb. Zajal neupřesněný počet Tálibů včetně jednoho významného velitele Tálibů v oblasti. Tálibánci se mstí Čechům a jejich spojenců ostřelováním jejich základen a napadáním jejich malých předsunutých základen.

S toho je vidět, jak Češi tvrdě bojují, jsou denně v ohrožení života a hlavně, jací to jsou hrdinové. Doby opouštění pevností, doby nečinnému přihlížení každé okupaci naši země jsou pryč. Naše armáda umí válčit a můžeme na ní být hrdí. I kdyby byl Afghánistán průšvih, jakože není, Češi své účasti litovat nemusí. Vyznamenali jsme se a český národ by to měl vědět. Aspoň nějaká dobrá zpráva v této těžké době.

S těžkou dobou (ekonomika a korupce) a hrdostí (nejen vojáci, ale i inženýři) souvisí další věc. Zprávy o tom, že syrská diktatura přešla v bombardování povstalců z vrtulníku na české L-39 Albatrosy lze chápat i ještě z jiného úhlu. Oprosťme se pro dnešek od morálního a politického hodnocení situace v Sýrii a podívejme se na celou informaci chladně technicky, vojensky a obchodně. Tahle akce ukazuje k čemu se Albatrosy, potažmo Alcy, které máme plné sklady, ale nepoužíváme je, hodí. Nemyslím k masakrování civilistů, ale k boji proti povstalcům. No a co že jsou pomalé a nemohou bojovat ve vzdušných soubojích. Má snad Tálibán nějaké stíhačky? Nebo Al Kajda? A ono většinou i ve válkách typu Irák nebo Libye bylo nepřátelské letectvo a protivzdušná obrana smeteny hned na začátku války. A pak vojáci potřebovali leteckou podporu proti pobíhajícím hadrákům s Kalašnikovy. A k tomu se česká letadla hodí výborně. Američané nakupují opět vrtulová letadla! Chtějí proti povstalcům používat technologii první světové války (včetně vzducholodí). Nechápu, že se ty naše letadla nedají prodat. Možná, kdyby naše armáda připravila a nasadila menší letku (2-4 letadla stačí) v Afghánistánu, kde je letecká podpora stále potřeba a dlouho bude, protože Afghánci ji nemají, tak by se to změnilo. Nevím. Jen si myslím, že Albatros/Alca je dobré letadlo použitelné v současné době.