Několik blogů jsem se tady pouštěl do Obamy. Každopádně na druhou stranu je nutno kontaktovat, že se Obama stále chová jako americký prezident a jsou hranice, za které by ani on v zájmu popularity nešel. Alespoň tedy co se týče v oblasti zahraniční politiky.

Každý přsítup má své klady i zápory, jako téměř všechno ve vesmíru. Bushův kovbojský přístup byl drtivý, ale neústupný a Bush dotáhl, co si zamanul do konce, případně do stavu bližícímu se konci, vzhledem k jeho 8-mi letému mandátu. Obama zase postupuje mazaně, co se týče práce s médii a veřejným míněním.

Ano Obama je terčem kritiky zprava. Taky je terčem kritiky zleva, ale to jen u těch, pro které je vše americké špatné. Většina světové populace je však přesvědčena, že je to rozumný člověk, který nerad válčí. Neříkám, že Obama válčí rád, ale Obama vede polotajnou světovou válku proti teroristům v ještě větším rozsahu než Bush. Tady je výhoda jeho citu pro to, co si o něm, kdo myslí, protože tajné akce bezpilotních letadel a speciálních komand jsou možná účinnější než Bushovo posílání tanků. Tyto americké akce probíhají v mnohá zemích - Pákistán, Somálsko, Filipíny, Mali, Mauretánie, Jemen, Kašmír a další... Kdyby tam Bush poslal tanky, tak by to byla hrozná mela. Ale když tam Obama posílá speciální síly a prostředky ani se o tom moc nemluví...

Byl jsem upozorněn, že syrský premiér není tak významná funkce jako v jiných zemích a musím uznat, že je to pravda. Útěk syrského premiéra k opozici není tedy zas taková senzace, každopádně zůstává faktem, že je to dosud nejvyšší syrský představitel, který k opozici uprchl a že to byla velká rána pro pověst Asadova režimu.

Kdo zná výborný realistický americký film z války v Iráku Smrt čeká všude, který mimo jiné ukazuje bez politiky, vlastenectví a patosu motivaci dnešních profesionálních vojáků (a dlužno dodat, že peníze to nejsou), by měl vědět, že i čeští vojenští pyrotechnici zažívají v Afghánistánu podobné příběhy. V rámci našich kontingentů PRT působí v Afghánistánu obdobná jednotka vojenských pyrotechniků. U 9. kontingentu PRT za půl roku svého působené tato jednotka EOD zlikvidovala 40 nastražených bomb. Rovněž sloužíce jako jakási "kriminálka Lógar" provedla 20 analýz na místech vybuchlých náloží, které přispěly k dopadení pachatelů. Jednotka se podílela i na likvidaci tří skrýší zbraní, výbušnin a munice Tálibánu. Pyrotechnici byli nasazeni společně s elitní britskou jednotkou Special Boat Sqadron, což je námořní obdoba legendárních SAS. 14 x zasahovali proti nevybuchlé munici a 10 x přímo na základně proti nevybuchlým granátům a raketám Tálibánu. Do toho započtěme rutinní péči o munici a školení běžných vojáků... Takže opravdu hodně práce.

Mám tedy dotaz. Jaká si myslíte, že je adekvátní mzda pro maníka, který půl roku v kuse, několikrát týdně rozebírá bomby, aniž by mu bylo dovoleno se byť jedenkrát splést a aniž by tušil, jestli není někde schovaný nějaký jiný maník s odpalovacím zařízením a který, i když tuhle práci zrovna nedělá je stejně ohrožený jako každý jiný běžný voják?

O tom, že Češi v Afghánistánu skutečně denně riskuji životy, jsme se mohli přesvědčit právě dnes. V posledních dnech utrpěla síť Hakkání v Lógaru těžké ztráty. Několik jejich velitelů bylo zajato a jeden byl zabit leteckým úderem NATO. A tak se Hakkání rozhodli pomstít. Na základnu byl podniknut sebevražedný útok, který si vyžádal podle různých informací od 17-ti afghánských a 3 NATO zraněných až po 34 zraněných Američanů a jednoho zabitého. Naštěstí jen jeden český voják byl zasažen talkovou vlnou po výbuchu, ale nebyl raněn. Ostatní vyvázli bez úhony.

Připomínám, že Lógar je jednou s provincií, která je letos ohniskem bojů s Tálibánem a Tálibanský odpor je zde jeden z nejsilnějších.

Doufejme tedy, že štěstí naše vojáky nepustí ani nadále.