Dnes to bude vojensko-technické. To je varování pro ty, co tyhle věci nezajímají.

Se zájmem jsem si přečetl článek o novém polském tanku Anders. Tato zbraň má mnohem větší význam než se může zdát.

Jak sem psal již několikrát, země, která je v čele vojenské vědy - USA říká, že příští války se povedou speciálními jednotkami a bezpilotními letadly. To je pravda. Každopádně ani USA neruší tankové, mechanizované, výsadkové, vrtulníkové, motorizované nebo klasické pěší jednotky. Protože, co kdyby? Proto bude vývoj těchto zbraní nadále pokračovat.

Tank patří tradičně k prestižním vojenským programům. Jen málo zemí na světě bylo a je schopno vymyslet a vyrobit vlastní typ tanků. Zbylé země tyto tanky pak nakupují. A jsou i země, jako je Česko, pro které je problém mít takovou výzbroj v armádě, natož je vyrábět. Tím, že Polsko zahájilo výrobu vlastního typu tanku, jeho vojenská prestiž značně vzrostla.

Tank Anders není jen tank, ale je to základ celé rodiny obrněných vozidel - obrněné transportéry, samohybná děla, týlové vozy, protiletadlové vozy atd...

Tank Anders není typický tank, je to tank tzv. lehký, čili menší a lehčí než běžný tank, vejde se do více typu letadel, vyjde se jich víc do letadel, dají se rychle rozmístit po celém světě...

Američané vždy ve svých válkách měli problém s tím, že mohli rychle rozmístit speciální jednotky, výsádkáře, mariňáky a okamžitě je nasadit do boje, ti však postrádali nějakou pozemní palebnou podporu- tedy tank. Těžké americké síly, které všechno převálcují se zase na místo určení dostávají týdny až měsíce a to loděmi. Léta se snažili tento problém řešit a zaplnit mezeru. V 60. letech vyvinuli lehký tank Sheridan, který mohl být vysazován na padácích. Vyřazen byl v roce 1991. Nebyl příliš spolehlivý, ani úspěšný a nebyl vyroben ve velkých počtech. Celá slavná US army měla na konci studené války 70 těchto tanků. Američané se snažili jako náhradu za tento tank vymyslet něco modernějšího- tank Stingray - neúspěch, byl prodán do Thajska. Pak přišli s koncepcí víceúčelového vozidla, které by bylo tankem a zároveň by sloužilo jako základna pro další použití (tuto koncepci Poláci okopírovali). Navrhli tank M8. Ale projekt byl neúspěšný. Pak přišli s projektem FCV, který rovněž neuspěl. Nyní mají projekt GCV, který však existuje jen ve stádiu hrubých koncepčních obrázků.

Američtí konstruktéři nejsou schopni sestrojit lehký tank s palebnou silou požadovanou armádou. Buď to je ten tank příliš těžký, nebo příliš slabý, příliš drahý, příliš nespolehlivý.

A Poláci jim vytřeli zrak. Vymysleli a sestrojili něco, o co USA usilují desítky let. Nevím, jestli se pokusí to Američanům prodat, ale mohli by.

Před druhou světovou válkou patřilo Československo k několika málo zemím světa, které navrhovalo a vyrábělo vlastní tanky. Tyto tanky byly zařazeny do výzbroje nacistického Německa a významně se podílely na  úspěch Německého blitzkriegu. Dalo by se říct, že české tanky dobyly celou Evropu od Atlantiku po Moskvu. V tu samou dobu bylo Polsko zemědělský stát a jeho armáda byla založena na kavalérii se šavlemi. A i české tanky se podílely na masakrování polské kavalérie.

O 70 let později Poláci vymysleli stroj, který nebyla schopna vyrobit nejsilnější země světa. A stále spousta Čechů považuje Polsko za zaostalejší Česka. Pravda je taková, že Anders by se AČR mohl hodit. V  kruzích kolem armády se diskutuje o koncepci naši armády, zda má sloužit  k obraně vlasti nebo k nasazování do zahraničních misí. Anders zvládne oboje. Navíc je to stroj Polský, takže jeho cena bude určitě nižší, než třeba například u rakouského Steyera. To nemluvím o nižších nákladech na provoz než u klasického tanku.

Ano, armádě průmyslového, technického a vyspělého Česka by se hodil tank z údajně zemědělského a zaostalého Polska. A nemyslím si, že to bude jen o zbraních. Viděli jste nové polské vlaky, které koupily ČD? Nejsou krásné?

Myslím si, že i tank Anders by nás měl inspirovat k tomu, jak obnovit zašlou slávu českého (nejen zbrojního) průmyslu.