Média spekulují o tom, že Izrael zaútočí na Irán ještě před americkými volbami. Pamatujete, jak se před půlrokem psalo, že Izrael zaútočí na Irán v dubnu, květnu nebo červnu 2012?. A už se na to zapomnělo. Obávám se, že to bude ta samá fáma. Ano, obávám. Já nejsem nadšený z útoku na Irán. Nekřičím "na Teherán", ale každému musí být jasné, že Irán usiluje o jadernou zbraň a všechny ty roky se táhnoucí jednání je jen zadržovací taktika. Je jasné, že jsou jen dvě možnosti. Válka s Iránem teď nebo válka s Iránem až bude mít jadernou bombu. Která je logičtější?

Podle médií by izraelský útok na Irán výrazně pomohl Mittu Romneyovi ve volební kampani. Když už to musí být, tak ať  je to teda před volbami. Každému je jasné, že po útoku na Írán vypukne hodně velká světová mela s mnoha negativními důsledky. Ale nezvolení Baraka Husseina Obamy by bylo výsledkem pozitivním. Není možné, aby USA vedl sice rozumný, ale přesto populista.

V Turecku probíhá asi tisící jednání o Sýrii. USA a Turecko po tisící vyhrožují zavedením bezletové zony. Není důvod si myslet, že to tentokrát myslí vážně. Každopádně Syrská svobodná armáda tuto zónu žádá.

Máme tady několik lživých pohledů na situaci v Sýrii. Jsou lidé, kteří tvrdí, že je to boj teroristů proti téměř hodnému Asadovi. To je samozřejmě totální nesmysl. Větší skupina skeptiků si však myslí a i média tomu nahrávají, že v Sýrii bojuje jakýsi opoziční chumel proti Asadovi. Ten opoziční chumel je složen z legitimní opozice a islamistů a teroristů. Ale ani to není tak docela pravda. Nejsilnější Syrská opoziční organizace je Syrská svobodná armáda a ta je prozápadní. Nejsou to islamisté ani teroristé. Ano islámisté a teroristé v Sýrii bojuji, ale mimo rámec SSA. Ano islámisté a teroristé jsou lépe vyzbrojení a úspěšnější v boji proti Asadovu režimu a získávají si stále větší podporu Syřanů. Ale nejsou součástí SSA a to znamená, že tady máme stále sílu, kterou západ může podporovat. Jen mi není jasné, jestli arabské státy podporují jen SSA nebo i ty islámisty, doufám, že ne, ale jakmile to zjistím, budu vás informovat. Každopádně podpora SSA je legitimní. Podpora islámistů a teroristů ne. USA taky připouštějí rostoucí vliv islámistů a teroirstů v zemi a "znepokojuje je to". A to je dobře. Třeba konečně pochopily to, co jsem tady psal o několik blogů dříve.

Takže se nám situace vyjasňuje. V Sýrii máme diktátora podporovaného Ruskem a Čínou. Pak tu máme islámisty a teroristy jejichž síla roste a prozápadní opozici, jejíž síla slábne. Poslední skupina žádá západ o pomoc -  zřízení bezletových zón v minimálním případě a nebo humanitárních koridorů v tom lepším by nejen pomohlo Syřanům jako takovým, ale i SSA v politickém vlivu. Konečně by se na Syrské obloze objevily ty kondenzační páry jako symbol západu. A je teď na západu, jestli do toho půjde nebo ne. Času je málo.

V jistém smyslu je možná již pozdě. Je jasné, že pokud bude Asad svržen, nastane druhé kolo - boj SSA s  islámisty a teroristy. A může za to západ. Ale ne proto, že se do syrské situace vměšoval, ale protože se do ní vměšoval málo a pozdě. Opakuji to a budu to stále opakovat -mnohem horší než, když západ něco udělá je to, když nic nedělá. A znova opakuji, nakonec bude západ v Sýrii nucen zasáhnout proti islamistům a teroristům. A čím méně se teď angažuje proti Asadovi, tím více to pak bude nucen udělat po jeho svržení. Logika je to prostá.


Situace v Afghánistánu v provinciích, kde působí AČR:

V provincii Wardak, kde působí český OMLT afghánské a koaliční síly objevily a zlikvidovaly 2 nastražené výbušniny a přitom zabily Tálibánce a druhého zajaly. V provincii Lógar, kde působí PRT afghánské a koaliční síly provedly operaci proti Tálibánu, během které byly napadeny. Zabily 2 Tálibánce a neupřesněný počet jich zajaly. U Tálibů bylo nalezeno velké množství zbraní.