V Egyptě došlo v neděli k šokující události. Armáda byla odstavena od politické moci a její představitelé ve vládě byli odvoláni. Prostě jen tak. Prostě prezident to nařídil. Rok trvající přetahování o moc vyřešil islamistický prezident jedním výnosem.  A to vše v době, kdy Egypt vede na Sinaji ofenzívu proti teroristům. Vláda Muslimské bratrstva, protože jsou to demokraté, zbavila Egypt politické moci armády a zároveň ji nařídili vypořádat se s teroristy, kteří ohrožují sousední Izrael.

Jen tak mimochodem je to větší změna než svržení Mubaraka, protože i po jeho svržení byla armáda u moci a teď není, ale v médiích to není poznat, protože to není tak fotogenické jako "pouliční revoluce".

WTF, říkám si. Nemůžu uvěřit, že by věci byly, tak jak vypadají. Takové historce prostě nelze uvěřit.

Nějací neznámí teroristé v počtu 35 napadli egyptské pohraniční stanoviště, zabili 16 pohraničníků a ukradli 2 obrněné vozy, kterými se pokusili proniknout do Izraele. Velitel egyptské tajné služby prý nevěřil, že muslimové během Ramadánu zabijí jiné muslimy během večeře. Pán byl asi posledních 10 let v jeskyni. Teroristické komando tvořili útočníci se sebevražednými vestami a ručními zbraněmi. Směřovali k nejbližšímu kibucu na Izraelské straně. Posledních 8 jich bylo zabito kilometr před cílem. Je tedy jasné, že chtěli provést tzv. komplexní útok na kibuc, chtěli povraždit co nejvíce židů a chtěli vraždit tak dlouho, jak to jen bude možné a nakonec se odpálit. Tak jak se to děje v Afghánistánu.  Vzhledem k tomuto stylu a vzhledem k až hollywoodsko-gangsterskému plánu je přece jasné, která organizace za tím stojí. Jedině Al Kajda umí takový typ útoku. A samozřejmě úspěšný útok by měl nedozírné následky - takové malé "jedenácté zářičko", ale naštěstí se nepoved.

Útok nevyvolal v Egyptě žádné nadšení. Právě naopak vyvolal rozhořčení nad smrtí pohraničníků a zvýšil nespokojenost s porevolučním chaosem v zemi. Egyptský prezident toho hned využil a začal odvolávat armádní důstojníky a „dělat pořádek“. A nařídil bezpečnostním složkám bojovat s teroristy. Těch má být na Sinaji na 2000, takže takový malý Tálibán. Mimo to Egypťané uzavřeli hranice s pásmem Gazy a začali zasypávat 1200 tunelů, které mezi Egyptem a Gazou existují. Kdyby to udělal Izrael tak by vypukly celosvětový kravál, ale když to dělá Egypt, tak se o tom ani neví pořádně. Každopádně Mursí zakročil proti Gaze, kde vládne odnož jeho Muslimské bratrstva Hamás, tvrději než Mubarak. Zdá se vám to absurdní? Mě taky.

A i když to neřekl, odstavil armádu od moci právě teď, aby to vypadalo jako trest za neschopnost vypořádat se s teroristy na Sinaji.

Teď už můžeme jen spekulovat. Podařilo se mu tak hladce, rychle a bez odporu odstavit armádu, protože obratně využil nespokojenost Egypťanů s bezpečnostní situací? Tvrdý zásah proti teroristům, ale spíš svědčí o tom, co říkají některé fámy, že se s armádou opět dohodnul. On bude podporovat akce proti teroristům a armáda mu zase půjde víc z cesty. Třeba skutečně nechce svatou válku s Izraelem a jde mu jen o Egypt. Rozumějte ne o blaho národa, ale aby ho v klidu proměnil na islamistickou zemi. Třeba si uvědomuje, že zahraničně politickou konfrontací nic nedosáhne. Že Tálibán v Afghánistánu mohl v klidu vládnout do teď, kdyby nepodporoval a nehostil Al Kajdu a že by svět nechal Irán na pokoji, kdyby se nemíchal do zahraniční politiky a hlavně nevyvíjel zbraň ohrožující svět a Izrael. Třeba je to islamista, ale je inteligentní, aby zvládl politické šachy a uvědomil si, že když Egypt nebude nikoho ohrožovat, bude si moct ve své zemi dělat brzy, co chce. Když se nad tím zamyslíte, tak se jeho postoj od Mubarakova zas tak neliší. Mubarak byl prozápadní nacionalista a Mursí je islamista, ale proč by nemohli používat podobné prostředky a mít podobné cíle. To jediné dává smysl.

Jo, a že by si půlka Egypťanů přála demokracii a nestojí o islamismus.  No koho to zajímá, že?

Takže to co se stalo v Egyptě, může být klidně zákulisní dohoda, jak tvrdí jedni a i revoluce, jak tvrdí jiní. Každopádně jsou to jen spekulace. Izraelci na to taky koukají a nevědí, jestli se mají radovat, že Egypt likviduje teroristy nebo se bát, že islamisté posílili svou moc a došlo vlastně k „civilnímu převratu“

Abychom měli jistotu, budeme si opět muset počkat na další vývoj.