Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 7

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...
Aviator - Komentář v Suchoj Su-57
Rusové chystají i exportní verzi. https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=20&p=59993#p59993 Jinak do galerie jsem ...
Poláci letos objednali 25 ks bezpilotních letounů Bayraktar TB2.
U nás jde i koupit, i když znehodnocený. http://www.zelenysport.cz/znehodnocene-zbrane-deko/vz-27-plukovni-kanon

ZPRÁVY

Zveřejněno: 16. 9. 2012 19:53 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Smrt velvyslance

Reakce na film Nevinnost muslimů v Libyi a reakce na tuto reakci. Byl to teroristický útok a Libyjci jej odsuzují.

11.9.2012 vypukla celosvětová aféra kolem filmu "Nevinnost muslimů". Film a reakce na něj vyvolaly emoce, ale nejen na straně muslimů, ale i na straně "anti muslimů". Místo, aby se lidé na celou věc podívali s rozumem, zaplétají se do emocí a proti emocí a zabarikádovávají se na svých ideologických pozicích. Neříkám, že mám patent na rozum, ale aspoň bych se chtěl sám za sebe soukromě pokusit najít pravdu o celé věci. Snad to někoho inspiruje, aby učinil totéž a nedíval se na tyto události předpojatě.

3. Zabití amerického konzula v Libyi

Nejnásilnější reakce na film Nevinnost muslimů proběhla 11.9. v Libyi. Původní verze byla taková, že rozhořčení Libyjci vnikli na americký konzulát a zabili 2 americké diplomaty a 2 příslušníky námořní pěchoty, kteří je bránili.

Stále více se ukazuje, že tak to nebylo. Byl to zorganizovaný, koordinovaný a předem připravený útok. Na konzulát zaútočilo dobře vyzbrojené teroristické komando "maskované davem rozhořčených muslimů" O tom, že nešlo jen o "hadrníky s kameny" svědčí to, že útočníci byli vybavení raketomety RPG a minomety a to demonstranti většinou nemají. Útočníci zahnali libyjskou ochranku a podařilo se jim prorazit i ochranu tvořenou americkými mariňáky. Při pokusu o evakuaci byl konzul a další diplomat dopaden a předhozen davu k lynči. Na místo byla vyslána libyjská armáda, ale její jednotky byly přišpendleny minometnou palbou útočníků.

Podotýkám, že konzulát nebránily jednotky SEALs, ale jednotka námořní pěchoty USMC. Jednou z tradičních úloh USMC je totiž ochrana velvyslanectví. Vzhledem k tomu, že dle mezinárodních dohod se o ochranu velvyslanectví mají starat hlavně hostitelské země, jsou jednotky USMC pověřené těmito úkoly malé (nikdy ne víc než 10 mužů) a lehce vyzbrojené zbraněmi určenými spíš k rozhánění davu než k bojům s těžce vyzbrojenými teroristy (ruční zbraně, útočné pušky, brokovnice, slzný plyn). Příslušníci těchto jednotek nejsou žádní elitní komandos, ale řadoví pěšáci. Jak asi už všichni vědí, mají členové této jednotky spoustu práce i v jiných muslimských zemích. V reakci na útoky na ambasády USA vysílají na svá velvyslanectví další posily USMC. Mohlo by jít o posílení stávajících ochranných jednotek, ale spíš jde o vyslání speciální jednotky USMC FAST (Fleet antiterorist security team) což je nejen typické protiteroristické komando, ale i speciální jednotka jakýchsi elitních po světě rychle rozmistitelných strážných.

Je jasné, že útok na konzulát za pomocí těžkých zbraní musel být předem připraven a naplánován a koordinován, aby korespondoval s vyvoláním bouří proti filmu Nevinnost muslimů zrovna na 11.9. Je jasné, že takovou akci jako z hollywoodského thrilleru je schopná zorganizovat jediná islamistická organizace - Al Kajda. Můžeme říct, že po letech proher a smrtí jednoho vůdce Al Kajdy za druhým se organizace pokusila provést protiúder. A podařilo se jí to. Nešlo sice o tak senzační nebo krvavou akci, jako její předchozí útoky, ale své poslání splnila skvěle. Pozornost americké veřejnosti se po dlouhé době, kdy se řešila domácí hospodářská krize, opět obrátila k zahraničí. Mitt Romney udělal chybu, když se pustil do Obamy a sklidil kritiku tisku i členů vlastní strany. V muslimských zemích vypukly násilné demonstrace proti hanobení proroka Mohameda. Násilná akce spojená s vyvoláním zmatku, to je pro Al Kajdu typické. Takové bylo 11.9.2001. Pro Al Kajdu je typické i využívání náboženských vášní muslimů. V roce 2005 byli Američané v Iráku na prahu vítězství, když na jaře 2006 Al Kajda vyhodila do povětří šíitskou svatyni, což vyvolalo sektářské násilí mezi Šíity a Sunity, které se podařilo Američanům potlačit až s posláním posil a po dalších cca dvou letech. Téměř poražená Al Kajda provedla akci, která ji dala další šanci na vítězství v Iráku, které za ni měli vybojovat sunitské a šíitské bojůvky. Nepřipomíná to dnešní situaci na Blízkém východě? Al Kajda nebo někdo s ní spojený dali avízo do egyptské televize o "rouhačském" filmu, aby to vyvolalo nepokoje na Blízkém východě a zároveň zavraždila amerického konzula, aby na to obrátila pozornost Američanů před volbami. Chytré, Al Kajdovské.

Samozřejmě, že akce v Benghází mohla proběhnout díky bezpečnostnímu vakuu, které vzniklo po pádu Kadáfího v Libyi. Ne, není to díky pádu Kadáfího, ale díky tomu nepořádku, který po tom pádu panuje a to je rozdíl. Stejně jako v Iráku po pádu Hussaina se do Iráku nacpala Al Kajda, tak se nacpala i po pádu Kadafího do Libye. A samozřejmě by se to stalo, kdyby západ pomohl svrhnout Asada. To však není důvod proč tyto diktátory nesvrhávat. Je nutno diktátory svrhnout a teroristy, kteří využijí jejich pád zlikvidovat. Bezpečnostní vakuum po pádu diktatury je v podstatě přírodní zákon. V Iráku jsme to ještě nevěděli. V Libyi ano, ale zodpovědnost za vývoj v zemi měli od začátku samotní Libyjci, odmítli pozemní síly NATO. Ale abych jim nekřivdil, asi to jinak nešlo, protože povstalci byli špatně zorganizovaní a měli plné práce s Kadafím a nemohli ještě kádrovat ty, co jim pomáhali, jestli to sou teroristi nebo ne.

Každopádně Libyjci nejsou žádni teroristi nebo islamisti. Ve volbách zvolili prozápadní prodemokratickou koalici. Vláda si nelibuje v řádění milicí, ani v přítomnosti teroristů a má v plánu s tím skoncovat. Samozřejmě, že to trvá dlouho a americký konzul patří k obětem toho, jak dlouho to trvá. Jenže v těchhle zemích trvá dlouho všechno. A asi to není úplně snadné.

Pokud západ pomůže povstalcům v Sýrii, stane se to samé co v Libyi a v Iráku. Záleží na okolnostech, jestli ta pomoc v Sýrii bude vypadat spíše jako v Iráku nebo jako v Libyi. A pak záleží na tom, jak schopní budou Syřané sami. Každopádně pokud v Sýrii nepomůžeme, můžeme si být jistí, že povstalcům pomůže Al Kajda.

A proč by měli v Iráku, Libyi nebo Sýrii zůstat diktátoři? Protože by to, že tam nejsou teroristé, mělo být vykoupeno diktaturou, utrpením a smrti tisíců nevinných lidí? Když se na západě po 11.9. září přijímaly opatření proti terorismu, které mírně omezovaly některé svobody, strhl se povyk o tom, jak jsme rukojmími teroristů a Al Kajdy a jak nás donutili omezit naší svobodou a tím vlastně vyhráli. A téměř ti samí lidé, kterým tohle vadí, chtějí, aby díky teroristům miliony lidí na  Blízkém východě přišli o naději na svobodu a žili pod diktaturou. To není vítězství teroristů? Proč my máme právo na svobodu a oni ne?

Po útoku na konzulát v Benghází USA prohlásily, že viníky dopadnou a potrestají. O situaci v Libyi svědčí to, že Libyjské bezpečnostní síly americký konzulát bránily a vláda vyslal na pomoc přepadenému konzulátu armádní posily. To, že je oficiální libyjská armáda ještě pořád slabá, je věc jiná. Libyjská vláda útok odsoudila a chce pomoct s vyšetřováním. Útok na konzulát odosoudilo i mnoho Libyjců, podepisují například kondolenční listiny, uspořádali shromáždění na uctění památky amerického konzula a jak píše Christian science monitor Libyjci jsou stále velmi pro západní a pro američtí a smrt konzula je mrzí.

V ostatních zemích blízkého východu je situace poněkud jiná, ale o tom příště.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

6.srpna 1806 – František II. Habsburský se vzdal hodnosti římského císaře a vyhlásil zánik Svaté říše římské národa německého.

6.srpna 1946 byla lehká letadlová loď HMS Colossus zapůjčena Francii

Translate