Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 12

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 16. 9. 2012 19:55 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Reakce na Nevinnost muslimů

Reakce na islamistické nepokoje v Egyptě. O tom, na co mají muslimové právo a na co ne.

 

11.9.2012 vypukla celosvětová aféra kolem filmu "Nevinnost muslimů". Film a reakce na něj vyvolaly emoce, ale nejen na straně muslimů, ale i na straně "anti muslimů". Místo, aby se lidé na celou věc podívali s rozumem, zaplétají se do emocí a proti emocí a zabarikádovávají se na svých ideologických pozicích. Neříkám, že mám patent na rozum, ale aspoň bych se chtěl sám za sebe soukromě pokusit najít pravdu o celé věci. Snad to někoho inspiruje, aby učinil totéž a nedíval se na tyto události předpojatě.

4. reakce v Egyptě

V předchozím blogu jsem tady psal o reakci v Libyi, jejíž vláda útok na amerického konzula odsoudila a spolupracuje na vyšetřování této vraždy. Američtí a Libyjští představitelé si libují v prohlášeních o "americko-libyjském" přátelství. Celkově nemají USA a Libye problém. Jiná situace je v Egyptě. Tam došlo taky k útokům na velvyslanectví, které si však nevyžádaly oběti. Zatímco libyjští a jemenští představitelé se za útoky na ambasády omluvili, egyptská vláda tak neučinila a neodsoudila ani násilí páchané samozvanými ochránci islámu. Obama na to vydal mrazivé prohlášení, že "USA už nepovažují Egypt za spojence, ani za nepřítele" K tomu se chce dodat, jen slovo "konečně". Egyptská VLÁDNÍ strana Muslimské bratrstvo organizovala další demonstrace proti "rouhačskému" filmu. O tom, ž Egypt je pro celou záležitost klíčový a že celá ta věc s filmem a jeho rozšířením a zneužití pochází vlastně z Egypta, se dozvíte v mých předchozích blozích.

Takže celou "rouhačskou" aféru můžeme považovat za výsledek situace v Egyptě, za výsledek toho, že volby vyhráli a vlády se ujali islamisté. Týdny jsme čekali, jak se to vyvine a co s toho bude, četli jsme zprávy o tom, jak se islamisté snaží vypadat dobře a mysleli jsme si, že to myslí upřímně. Bohužel ukazuje se, že obavy byly na místě a že vláda islamistů v Egyptě bude pro svět hrozbou, což dokazuje tato aféra vyvolaná v Egyptě s globálním dopadem.

5. Právo muslimů na rozhořčení a přiměřenost reakce

Jak sem psal v prvních dvou blozích na toto téma, tak každý aspoň trochu inteligentní a empatický člověk musí  pochopit rozhořčení muslimů nad paskvilem Nevinnost muslimů. Mají na to prostě právo. Rovněž mají právo požadovat potrestání viníků. Alespoň z hlediska Čecha a Evropana, protože film splňuje příznaky porušení zákona v oblasti "hanobení rasy, národa a náboženského přesvědčení", které je u nás trestné. Samozřejmě v USA ne. Určitě mají i právo demonstrovat, bít se v prsa a pálit americké vlajky, ale to neznamená, že NÁM se to musí líbit. A mně se to nelíbí. Chápu normálního muslima, který žije svůj mírumilovný život, v pátek chodí do mešity, dodržuje ramadán a sem tam zhřeší jako normální člověk, že se cítí dotčen nebo uražen vulgárním zesměšněním proroka Mohameda. Ale mládenci s hořícími americkými vlajkami vykřikující Allahu Akbar, to jsou na dálku srandovní a na blízko nebezpeční fanatici a vzkazuji jim jen jedno - jděte se vycpat.

Ale pozor. Teď jsem psal o tom, na co mají muslimové právo. A teď napíšu o tom, na co rozhodně právo nemají. Nemají právo útočit na cizí velvyslanectví, na KFCéčka, na cizince ani na vlastní spoluobčany, nemají právo útočit na vlastní policisty, kteří jim v tom brání. Nemají právo na násilí, vraždění, zapalování a poškozování ničeho, co jim nepatří. Nemají žádné, ale žádné právo útočit na nevinné lidi a majetek, který nemá s celou věcí nic společného. Nemají dokonce ani právo útočit na lidi, kteří s tím něco společného mají a nemají právo se ani dotknout ani samotného tvůrce filmu. Nemají právo brát spravedlnost do svých rukou. Nemají právo na mstu. Nemají právo na násilný Džihád.

Ti, kteří útočí na velvyslanectví a brání čest své víry a svého proroka násilím proti lidem a majetku jsou jen vrazi a násilníci. A vzhledem k tomu, že útočí na lidi a majetek, který nemá se subjektem jejich zloby nic společného, vykonávají a je úplně jedno, jestli výbušninami, samopaly nebo jen kameny a tyčemi teror. A jsou to tedy teroristé. Teroristé s kameny v rukou.

Doufám, že po čtyřech blozích je již můj názor na celou situaci jasný. Přesto si však dovolím napsat ještě něco. Příště....

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

19.října 1335 zemřela Eliška Rejčka

19.října 202 př. n. l. proběhla bitva u Zamy v níž vojsko Kartága utrpělo drtivou porážku.

Translate