Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 22

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Chystá se desková hra s legionáři na Sibiři. Legie: Sibiřská cesta https://forum.vojsko.net/viewtopic.php?f=64&t=400...
Co také oprášit 1. světovou válku?
Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.
Ganelon - Komentář v Centauro II
Otázka je, co na na to řekne pár tisíc ruských tanků na východní frontě.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 17. 9. 2012 23:56 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Reakce na Nevinnost muslimů 2

O dalších reakcích na "rouhačský" film. O tom, jak souvisí s demokracií a o reakcích na reakce.

 

11.9.2012 vypukla celosvětová aféra kolem filmu "Nevinnost muslimů". Film a reakce na něj vyvolaly emoce, ale nejen na straně muslimů, ale i na straně "anti muslimů". Místo, aby se lidé na celou věc podívali s rozumem, zaplétají se do emocí a proti emocí a zabarikádovávají se na svých ideologických pozicích. Neříkám, že mám patent na rozum, ale aspoň bych se chtěl sám za sebe soukromě pokusit najít pravdu o celé věci. Snad to někoho inspiruje, aby učinil totéž a nedíval se na tyto události předpojatě.

6. Nepokoje a demokracie

Samozřejmě, že hysterická reakce náboženských fanatiků vyvolala v mnohem pokřivenou reakci na západě. Každopádně nutno uznat, že tato reakce je jen v oblasti názorů, nikoliv nějakého násilí a je tedy tisíckrát přijatelnější, než ta na muslimské straně.

Samozřejmě, že se hned začalo mluvit o "Arabské zimě" a o tom, že nepokoje vypukly díky tomu, že muslimové mají svobodu a že si ji nezaslouží a podobně. To je ale nesmysl.

Věřím tomu, že většina muslimů se inkriminovaným filmem cítí dotčena, ale ty demonstrace organizují a to násilí páchají jen ty nejextremnější skupiny, jen pár tisíc nebo desítek tisíc z miliardy muslimů. A my už je kolektivně obviňujeme z náboženského fanatizmu. Samozřejmě že muslimové nebudou své bratry, kteří páchají násilí halasně odsuzovat, když se cítí uraženi, ale že by všichni požadovali lynč velvyslanců, se rozhodně říct nedá. V česku skinheadi demonstruji před ubytovnami a řvou "Cikáni do plynu". Nedělejme si iluze, co si Češi o tom myslí a jestli to budou hromadně odsuzovat. Jsou však všichni Češi nacisté?

K jedné z nejnásilnějších demonstrací došlo v Súdánu. A tam žádná demokracie není. Súdánský prezident je diktátor a je na něj vydán mezinárodní zatykač. Zabránil však útokům na ambasády? Ani náhodou. K demonstracím došlo i v zemích jako je Austrálie, Belgie, Británie. Znamená to snad, že tam máme zavést diktaturu? 

A teď pozor.  Pamatujete si na karikatury proroka Mohameda? Pamatujete si na podobné nepokoje, které díky nim probíhaly na začátku roku 2006? Tehdy v Libyi vládl diktátor Kaddáfí dnes mnohými prezentován jako hráz proti islamismu. Přesto došlo v zemi k podobným nepokojům, zahynulo 11 lidí a byl vypálen italský konzulát. Vypálen, podobně jako dnes ten americký, akorát, žáden Ital nezahynul.

Argumentů proč by měla být demokracie v islámských zemích je hodně a já se nechci opakovat, tak je tady řeknu jen stručně. Protože diktatura nic neřeší. Akorát problémy odkládá na později, ale pořád vypuknou znova a znova. Jedna potlačená revoluce znamená, že se další revoluce bude opakovat znova. Protože diktatura postihuje všechny, kdežto svoboda a tedy právo postihuje jen ty, kteří se proviní. Protože diktátoři stejně jako islamisté hledají nepřítele venku. Saddám i Kaddáfí byli agresivní většinu své vlády. Saddám zaútočil na Kuvajt. Kaddáfí podporoval teroristy, útočil v Čadu a uklidnili se až později. A každá revoluce má za následek chaos, někdy i válku, ale spousta z těchto revolucí posunuly vývoj kupředu (Francouzská, americká, 1989).

Neměli bychom bránit lidem v revolucích proti diktatuře, spíš bychom měli bojovat o to, jaký charakter ty revoluce mají.

Muslimové mají nárok na svobodu. Svobodu si nezaslouží jen islamisté a teroristé, ale to je v těch zemích menšina, akorát jsou nejagresívnější a je o nich více slyšet a jsou více vidět. 

 A teď jeden argument, který napsal jeden čtenář mého blogu v diskuzi. "Problém je, že někteří lidé, kteří demonstrují, žili  60 let pod diktaturou a tak si myslí, že prezident USA zavolá někomu a řekne ne, nesmíte to dělat. Nerozumí, že prezident USA nezasahuje do těchto věcí, že je to věc názoru, na který je třeba reagovat." Ano. Ti lidé žili v diktatuře. To ona má hlavní podíl na tom, že jsou netolerantní a nenávistní. Oni nás nikdy nepochopí. Nepochopí co je svoboda dokud ji sami nezažijí. Dokud nebude všude na světě svoboda, tak na světě nikdy nebude klid. Teprve svoboda umožní diskuzi a soužití národů a náboženství. Vše ostatní vždy dříve nebo později vyústí ve válku.

A onen čtenář ještě napsal: "Využít mladé frustrované lidi, kteří nepoznali nic než diktaturu a nemají práci k nenávistným potyčkám, není nic složitého, stačí najít jednoduchá hesla stejně jako u nás. "

Na závěr předkládám ještě jeden fakt - v Íránu se taky konaly demonstrace, ale to není to hlavní. Íránské vedení rozhodlo zdvojnásobit odměnu za Salmana Rushideho. Ano v souvislosti s poslední "rouhačskou" aférou. Ajatoláh Chaménejí řekl, že Rushide, karikatury proroka a Nevinnost muslimů je jedná souvislá řada pokusů sionistů vzdorovat velkoleposti islámu. Myslíte si, že to je racionální postoj? Frustrované fanatiky v ulicích lze pochopit. Ale Írán stále dokazuje, že on je země, kde tito lidé vládnou. Co si myslíte, že Íránská vláda udělá, až zase někdo znesvětí islám a ona bude mít atomovou bombu?

P.S.: V Sýrii, která má jiné starosti došlo, rovněž k demonstraci proti filmu Nevinnost muslimů. A hádejte, došlo k ní na území ovládaném povstalci nebo na území ovládaném Syrskou vládou? B, je správně. A Syrská vláda ji přímo organizovala.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

13.dubna 1937 byla spuštěna na vodu britská letadlová loď HMS Ark Royal.

13.dubna 1849 – Soud básníka a satirika Karla Havlíčka Borovského za kritiku Oktrojované říšské ústavy v Národních novinách. Hájil se velmi dobře a ještě stihl kritizovat politiku. Byl jednomyslně osvobozen.

Translate