Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 17

Spřátelené weby

Poslední komentáře

PKK/YPG Hunted Down By Turkish TB2 Drone jPbu3nlDvHM
Ne že by Sovětský svaz na následném drancování východní a střední Evropy zchudnul. Pak si tam ještě udělal loutkové stát...
Samozřejmě, Sovětský svaz toho dostal jen část zdarma, větší část musel zaplatit! Šlo hlavně o platbu surovinami, které ...
Aviator - Komentář v MI-8/-17 Hip
Maďaři v letos v březnu vyřadili své poslední vrtulníky Mil Mi-8, stalo se tak po 52 letech jejich provozování.

ZPRÁVY

Zveřejněno: 19. 9. 2012 19:57 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Libye, Írán, Afghánistán

Jak to bylo se smrtí velvyslance. Co se děje kolem Íránu. Co se děje v Afghánistánu.

Včera jsem ukončil "seriál" k nepokojům ohledně Nevinnosti muslimů, ale dnes ještě musím dodat další věci.

Původně bylo tvrzeno, že americký konzul v Benghází se udusil kouřem. Poté se po internetu rozšířilo tvrzení, že měl být zlynčován rozvášněnými Libyjci. To měly dokazovat fotografie. Objevuje se však tvrzení, že tyto fotografie neukazují lynč, ale naopak snahu Libyjců konzula odnést do nemocnice. Myslím si, že to je velmi pravděpodobné, protože konzul se do nemocnice skutečně dostal a zemřel až tam. Jako příčina smrti bylo konstatováno udušení kouřem.

Fascinuje mě, jak Česká televize přijala rétoriku muslimských fundamentalistů a ze začátku tohoto týdne mluvila o "nepokojích způsobených americkým filmem Nevinnost muslimů". Jakoby onen film byl natočen americkou vládou.

Celá aféra poněkud zastínila poslední dění v Íránu, které se ale dále dramatizuje. Rada bezpečnosti OSN vydala rezoluci kritizující Írán za jeho jaderný výzkum. PRO hlasovaly i Rusko a Čína. Írán obvinil Mezinárodní agenturu pro atomovou energii z terorizmu. To ale asi víte ze zpráv. Málo se však ví o současném cvičení mezinárodních námořních sil v Perském zálivu. Jedná se o obrovskou mezinárodní flotilu letadlových lodí, křižníků a dalších menších lodí z 25 zemí světa. Úkolem této flotily je zabránit zablokování Hormuzského průlivu. Že by na něco čekala? Taková flotila se nedá na jednom místě udržovat dlouho a donekonečna. Zvlášť  v dnešní době ekonomické krize.

Tato ohromná flotila je tvořena třemi letadlovými loděmi třídy Nimitz, z nichž každá má víc letadel než celé íránské letectvo. Ty jsou chráněny dalšími dvanácti válečnými loděmi, jako jsou křižníky, torpédoborce, fregaty a výsadkové lodě s tisíci mariňáky a příslušníky speciálních jednotek a pak další menší lodě, podpůrné nebo minolovky. Flotila nacvičuje sestřelování íránských letadel, potápění íránských lodí a bombardování íránských pobřežních raketových protilodních baterií. Ty by mohly společně s miniponorkami a rychlými čluny tuto flotilu  ohrozit v jakési námořní verzi partyzánské války. To však není vše. Ve východním středomoří operují britská letadlová loď Illustrious, nyní vybavena "jen" vrtulníky Apache a francouzská letadlová loď Charles de Gaulle, které jsou schopny rychle proplout Suezským průplavem do oblasti Perského zálivu.

Samozřejmě i Írán nedávno provedl obdobné manévry. Provedl nevětší cvičení protiletadlové obrany v dějinách země a nacvičoval obranu 3600 nejdůležitějších objektů země.

Aby však nedošlo k omylu,  cílem této flotily není útok na Írán. Byla do oblasti vyslána proto, aby bránila průjezd Hormuzským průlivem. Státy, které toto loďstvo vyslaly, se obávají, že Izrael zaútočí na Írán a ten se pomstí nejen Izraeli, ale celému světu. Anebo se možná neobávají, ale třeba taky doufají, že Izrael udělá špinavou práci za ně. Pochopitelně pokud by Írán teroristicky nevyhrožoval v případě izraelského útoku uzavřením Hormuzu, který nemá s Izraelem nic společného, flotila by tam byla zbytečná.

Z médií víme, že v Aghánistánu došlo k zabití šesti vojáků NATO příslušníky afghánský sil a že NATO zabilo 8 afghánských žen. V ten samý den však v provincii Lógar, kde působí český provinční rekonstrukční tým, byl dopaden velitel Talibánu. Co se týče zabitých civilistů, Talibán nezůstal NATO nic dlužen a hned na druhý zabil v Kábulu civilistů 12. Zatímco u NATO šlo o omyl za který se omluvilo, Talibán civilisty zabil zcela úmyslně a k útoku se hrdě hlásí.

Zatímco dnes  NATO ve východním Afghánistánu zabilo zásobovače Al Kajdy a rovněž dopadlo velitele Talibánu, který řídil útok na základnu Camp Bastion, kde působí britský princ a dva jeho pobočníky, v médiích jsme se dozvěděli jen o tom, že NATO přerušilo společné operace s Afghánci díky útokům afghánských příslušníků na příslušníky NATO. Senzačnost této zprávy je však poněkud snížena dalšími podrobnostmi. Přerušení je dočasné, velkých operací se netýká a i u menších jednotek může být tento "zákaz spolupráce" porušen v případě příznivé místní situace (myšleno mezi spojenci). Navíc se týká "hlídkování", ale armády provádějí i spoustu jiných činností. Zajímalo by mně, jestli například český OMLT ve Wardaku přestal cvičit Afghánce. Jakmile se to dovím, napíšu o tom. Vsadím se, že jakmile budou společné hlídky obnoveny média se o tom ani nezmíní. Já ano.

Všimněte si, jak sou média najednou plné Afghánistánu, pokud jde o špatné zprávy a jak mlčí, když se v Afghánistánu děje jen to, že Talibánci dostávají. Zarytě se například mlčí o protitalibánském povstání v Afghánistánu. Já však mlčet nebudu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

12.června 1897 se narodil britský politik Anthony Eden.

12.června 1840 – narodil se český spisovatel Jakub Arbes

Translate