Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 19

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 23. 9. 2012 20:01 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Povstání proti Talibánu

O tom, jak se i Afghánci rozhodli konečně vzít něco do svých rukou a hlasují o Talibánu puškami Kalašnikov.

Ještě nikdy nebyl český konzument médií svědkem takového zkreslování reality jako v těchto dnech. Média hojně píšou o nepříjemných věcech v Afghánistánu, jako je třeba dočasné přerušení společných hlídek NATO a Afghánské armády, ale ani slovo o protitalibánském povstání, které vypuklo v zemi a stále se šíří. Každý týden přicházejí informace o okresech nebo provinciích, kde s povstání rozšířilo.

Povstalci bojuji proti Talibánu a odmítají, že by byli podporováni nepopulární vládou Karzáího nebo silami NATO. Přesto existují indicie, že k nějaké podpoře z této strany dochází - například přes afghánskou tajnou službu. Talibán samozřejmě povstalce označuje, za americké loutky. Ale jeho propaganda vždy více účinkovala na konzumenty západních médií než na Afghánce samotné.

Mám dvě teorie o příčinách tohoto povstání. Jedna je spiklenecká, senzační a zábavnější, druhá je méně senzační, složitější a asi pravděpodobnější.

Teorie 1 - geniální tah generála Petraeuse

Vítězovi z Iráku generálovi Petraeusovi nebylo umožněno jako veliteli sil v Afghánistánu dokončit práci. Já považuju Petraeuse za to čemu se říká "velký vojevůdce"a myslím, že už se zapsal do dějin. Možná kdybyste mu dali mapu, vlaječky a  postavili ho proti jiným generálům - Pattonovi, Napoleonovi nebo Hanibalovi, tak by prohrál. Jenže on je v dobrý v něčem, co se v dějinách povedlo jen málo armádám - úspěšně bojovat proti povstalcům. Petraeus je manager protipovstaleckého boje. Domnívám se, že kdyby jej Obama nechal v Afghánistánu, věci by tam probíhaly rychleji. Naštěstí Petraeus byl "uklizen" nahoru. Stal se ředitelem CIA. Domnívám se tedy, že je možné, že CIA pod jeho velením provádí to, co neměl Petraeus čas dokončit v Afghánistánu - protipartyzánský boj. Je samozřejmě absurdní si myslet, že by Petraeus poslal do země armádu tajných agentů v kravatách a slunečních brýlích. A ti by neuměli bojovat jako vojáci, to CIA neumí. Ale  umí něco jiného - získávat lidi a organizovat. Je možné, že CIA zorganizovala přes své afghánské konfidenty tohle povstání a samotní bojovníci proti Talibánu ani nevědí, že když je Talibán kritizuje, že má vlastně pravdu. Petraeus ví, že válka s povstalci se dá vyhrát jediným způsobem - když ne přikloněním obyvatelstva na stranu vlády, tak alespoň jeho odkloněním od povstalců. Celu svou kariéru v Iráku a Afghánistánu se snažil o tohle. A Afghánské povstání to silně připomíná. Připomíná to Irácké protiteroristické milice, které rozdrtily Al Kajdu v Iráku. Tehdy Petraeus neváhal ani získávat na svou stranu skupiny, které ještě před pár týdny proti němu bojovaly. To samé se děje i během povstání. Spousta jeho členů jsou bývalí Talibánci. Prostě tohle povstání vypadá jako typické "protipovstání" A to, že se o táhle teorii nikde nemluví, je dáno tím, že se jedu akci tajné organizace - CIA. Ale pravda časem vždy vyplave na povrch.

teorie 2 - chyba Talibánu

Samozřejmě, že to žádná pravda není. Důkazy proto nejsou. Pak mám tedy ještě teorii, která ovšem rovněž připouští úspěch USA v zemi. Pravidelně jsem tady  informoval o tom, co znamená tzv. jednání s Talibánem, že se jedná o taktiku rozděl a panuj, že Američané se snaží (opět v duchu Petraeusovy doktríny) přemluvit nebo uplatnit umírněné Talibance a že to přináší velké úspěchy, protože tisíce Talibánců už přešly na stranu vlády. To znamená, že v Talibánu zůstávají stále větší a větší fanatici - tvrdé jádro. A tím pádem se Talibán stává sice menším, ale mnohem odhodlanějším a fanatičtějším. Již jsem psal o tom, že existují indicie, že se boj Talibánu přenáší z oblasti boje politického - boje proti NATO na boj iracionálně náboženský. Stačí vzpomenout na mediálně tolik zmiňované otravy ve školách, popravy hříšníků nebo likvidace stánků s hudbou. O hudbu nejde, ale zavírání škol a noční "vybírání daní" prostě obyčejné Afghánce zlobí čím dál tím. Nesnesitelně. A tak se Talibán svou radikalizaci čím dál tím více vzdaluje obyčejným vesničanům. Když jim nepřinese ani mír, ani spravedlnost, ani prosperitu, jen je šikanuje a utlačuje. Pak stačilo, aby si někde řekli dost a povstání mohlo začít. Ale i tak by nebylo možné bez toho, aby byl Talibán výše uvedeným způsobem poškozen válkou z NATO.

No a třeba jde o kombinaci obou teorií. Počkejme a uvidíme.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

28.listopadu 1414 – Jan Hus byl zatčen v Kostnici.

28.listopadu 1695 – Jan Sladký, řečený Kozina, byl popraven v Plzni. Kozina vedl povstání proti V.M. Lammingerovi („Lomikarovi“), který Chodům upíral práva, která jim dali předchozí panovníci za ochranu hranic. Po potlačení povstání jim byla veškerá privilegia odebrána.

28.listopadu 1905 demonstrovalo v Praze na Staroměstském náměstí 100 000 lidí za volební reformu.

Translate