Kdo je online

Přihlášení uživatelé 1
Hosté 55

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Petr Kovář - Komentář v T-90
Níže je únorové video k T-90M Военная приемка. Т-90М. Прорыв
Pro zajímavost srovnání helma z 2. světové vályk vs moderní
AMERICAN RQ 4 GLOBAL HAWK VS IRAN's KHORDAD 15 - FULL ANALYSIS
Thajsko obdrželo své první Strykery First Stryker Delivery Puts US-Thailand Military Ties into Focus The transfer of th...
Video z prohlídky interiéru Avro Lancaster MK.VII NX611 'Just Jane'

ZPRÁVY

Zveřejněno: 5. 10. 2012 18:48 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Situace v Afghánistánu a situace v Afghánistánu v médiích ve světle 11. výročí začátku války v Afghánistánu

Tento týden v médiích se objevily nějaké "špatné zprávy" z Afghánistánu. Dal jsem to do uvozovek, protože věci opět nejsou takové, jak se jeví. Ale podívejme se na to postupně.

Z médií se například nedovidáme, že ztráty NATO v Afghánistánu v září poklesly proti srpnu o 50%. Ale budiž, můžete říct, náhoda, jsou špatné a jsou dobré měsíce. Ale vězte, že když je špatný měsíc, média nám to vždy řeknou. O dobrém se nedovíme nic.

Další dobře utajovanou skutečností je, že NATO opět obnovilo společné hlídky s Afghánskými silami. Stalo se přesně to, co jsem předpovídal. Za všech médií jsme se dozvěděli o přerušení společných hlídek. Říkal jsem tehdy, že média nám jejich obnovení zamlčí a přesně to se i stalo. Takže vězte, že společné hlídky byly opět obnoveny. Bohužel průměrný konzument médií se to nikdy nedoví.

Média nás informují o tom, že se "USA vzdaly plánu na dohodu s Talibánem". To je úplně nejabsurdnější ze všeho. Když "USA jednaly s Talibánem" tak to byl důkaz jejich slabosti a síly Talibánu, bylo to prezentováno jako škemrání o mír u Talibánu. Během těchto "mírových rozhovorů" se stálo to, že velká část Talibánu přešla na vládní stranu, tisíce Talibánců složily zbraně, nastal rozkol ve vedení Talibánu. Radikální Talibánci zabili mnoho umírněných, tím ztratili další podporu, začali být čím dál tím víc islamističtější a stále méně populární u řadových Afghánců. Zbylo fanatické jádro Talibánu, které spolupracuje s Al Kajdou. Samozřejmě, že se s těmito Talibánci nejde dohodnout. Naopak dohoda s nimi by byla známkou prohry. Bylo by to jako by bylo uzavřeno příměří s Hitlerem. Každopádně to médiím nevadí, aby to opět prezentovala, jako neúspěch USA. To znamená, že když USA jednají s Talibánem prohrávají, když s ním nejednají tak taky.... Je to prostě jen další mediální virtuální realita.

Mnohem závažnější a pravdivější považuji vyjádření generálního tajemníka NATO. Co tedy Rasmussen řekl a jak to média zkreslily? Rasmussen neřekl, jak tvrdí média, že útoky mezi spojenci podlomily morálku bojujících jednotek, ale řekl, že "není pochyb o tom, že tyto útoky definitivně narušily důvěru mezi spojenci" a to je samozřejmě pravda. Je přirozené, že vojáci NATO mají obavy, že jim může nějaký afghánský voják začít střílet do zad, i když je to statisticky velmi nepravděpodobné. Každopádně vliv na důvěru mezi spojenci to určitě má. Rovněž není pravda, že by řekl, že útoky jsou výsledkem tálibánské taktiky, ale že "značná část útoků je výsledkem této taktiky" a to je podstatný rozdíl, protože podle statistik Talibán stojí za každým čtvrtým takovým útokem. A to je, jak už jsem říkal spíše zpráva špatná, protože proti infiltraci Talibánu se dá bojovat zpravodajským způsobem, kdežto proti palbě Afghánců z důvodu "kulturních odlišností" mnohem hůř.

Nejvážnější je, že Rasmussen prohlásil, že NATO "může přehodnotit formu přítomnosti v zemi. Jednotky mohou  být přemístěny, dostat jiné úkoly nebo být dokonce staženy, či může být přehodnocen počet vojsk". Čili "urychlení stažení" jak píši média je jen jedna z možností, kterou Rasmussen zvažuje. Navíc nám média zapomněla dodat, že Rasmussen čeká na to, co mu doporučí velitel vojsk v Afghánistánu generál Allen. Navíc Rasmussen dodal a zdůraznil a to nám média opět neřekla, že tyto úvahy nesmí být chápany jako "závod o odchod" (z Afghánistánu). Samozřejmě přesně takto Rasmussenovy úvahy prezentovala. Rasmussen potvrdil, že bojové operace budou ukončeny "po roce 2015" a bude pokračováno tréninkovou misí a akcemi dalších bojových jednotek a speciálních jednotek (takže se už nemluví jen o speciálních jednotkách). Navíc, i když bude někdy v budoucnu mise ISAF ukončena, USA už mají s Afghánistánem bilaterální dohodu o tom, že Američané zůstanou v Afghánistánu i nadále, i když NATO odejde.

Tohle nám je prezentováno jako, že NATO v Afghánistánu prohrává a bude prchat - urychlí stahování. Ve skutečnosti je to tak, že generální tajemník NATO zkonzultuje s velitelem vojsk v Afghánistánu možnosti, jak zamezit napadaní vojáků NATO ze strany afghánských vojáků a policistů a co s tím může NATO dělat.  A to je rozdíl.

A nezapomeňte na to, že průměrný český konzument médií ani netuší, že v Afghánistánu probíhá povstání proti Talibánu. To znamená, že proti Talibánu nebojuje jen NATO, Afghánská vláda, ale samotní afghánští vesničané. Talibán navíc ztratil charakter nějakého masového partyzánského hnutí, ale stal se něčím ve smyslu náboženské sekty. Samozřejmě že silné, početné a dobře vyzbrojené.

Tyto mediální zprávy nejsou ani tak ukazatel situace v zemi, jako spíš potřebou médií napsat opět něco "smutného" v období 11. výročí zahájení války.

Mějme prosím tyto fakta na paměti, až zas budeme číst další "špatné zprávy" z Afghánistánu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

21.října 1435 – Přední pražský teolog Jan Rokycana byl zvolen utrakvisty pražským arcibiskupem, nebyl však nikdy oficiálně uznán

21.října 1805 poráží bitvě u Trafalgaru Horatio Nelson spojenou španělsko-francouzskou flotilu. Sám Nelson v ní ale umírá.