Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 66

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Docela zajímavý článek, sic řeší dlouho zmiňovaná úskalí F-35 The US Air Force Quietly Admits the F-35 Is a Failure The...
Článek jsem upravil.
Ganelon - Komentář v Centauro II
Otázka je, co na na to řekne pár tisíc ruských tanků na východní frontě.
Chtělo by to článek doplnit fotkami a rozdělit na více odstavců, aby byl lepší a atraktivnější ke čtení.
Wildblood - Komentář v MI-24 HIND
Czech Air Force Mil Mi-24E Hind @ Sanicole Airshow

ZPRÁVY

Zveřejněno: 23. 10. 2012 23:08 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Írán, Libanon, Sýrie, Mali, Afghánistán

Nechal se Obama napálit Íránem? Asad jako zdroj nestability. V Mali bude válka. Úspěch ve Wardaku.

V médiích se objevily spekulace o tom, že se USA tajně dohodly s Íránem na jednáních. Írán prý požadoval, aby bylo jednání odsunuto na dobu po amerických volbách a Obama s tím souhlasil. Je jasné, že Írán jen hraje o čas a prodlužuje dobu na vývoj jaderných zbraní. Už byly desítky jednání s Íránem, vždy se schylovalo k dohodě a pak s ní sešlo. Takže pokud jsou spekulace tisku pravda, zařadil se Obama do zástupu politiků nachytaných a využitých perskými šachisty. V tomto světle se společné cvičení amerických a izraelských vojsk jeví jen jako Obamovo šidítko Izraelcům.

V jiné situaci by toto cvičení bylo velmi pozitivní zprávou, protože přes všechno, co někteří tvrdí o tom, jak USA a Izrael údajně jedno jsou, tak vojenská spolupráce nebyla nikdy na takové úrovni, jakou má třeba USA s evropskými zeměmi NATO. Tuším, že je to první společné cvičení vojsk USA a Izraele.

Když vidíme v zprávách ty vousáče, co po sobě střílejí v Libanonu, je pod rozlišovací schopnost průměrného Evropana sympatizovat s jednou nebo druhou stranou. Je však nepochybné, že poslední napětí v zemi, které některé izraelské listy označuji za možný počátek nové občanské války v zemi, stojí síly napojené na současný syrský režim. Už jen proto, že atentát, který onu bouři vyvolal, byl veden na odpůrce těchto sil. Není tedy možné souhlasit s těmi, kteří dělají ze současného syrského režimu garanta stability na Blízkém východě. Naopak je to zdroj nestability. Vzpomínáte například na syrský jaderný program, který museli Izraelci zlikvidovat? Likvidace syrského režimu není jen věc citu, ale i rozumu, protože je kromě morálního hlediska i v strategickém zájmu Západu.

Část francouzských intelektuálů apelovala na západní politiky, aby podnikli intervenci v Sýrii. Napsali dopis s názvem: "Dost vytáček-potřebujeme intervenci v Sýrii!". Tento dopis podepsal Bernard Kouchner, bývalý francouzský ministr zahraničí, filozofové André Glucksman a Bernard-Henri Levy a Jacques Beres, bývalý vojenský chirurg, který několikrát navštívil Sýrii během posledního konfliktu. V dopise se píše, že Západ musí přestat se svojí bázlivostí, když budoucnost demokracie v Sýrii vyžaduje rozhodující pomoc. Signatáři požadují, aby západ podpořil syrskou opozici likvidací syrského letectva, aby dodal těžké zbraně demokratické části syrské opozice a podpořil ty Alávity, kteří jsou proti současnému režimu. Signatáři přiznávají, že v řadách syrské opozice je stále více extrémistů a fundamentalistů, ale kladou to za vinu Západu, který nedostatečně podporuje syrskou opozici. Podle signatářů je možné intervenovat v Sýrii bez OSN, kde tuto intervenci blokují Rusko a Čína. Zmiňují se o tom, že Putin nemá žáden problém dodávat zbraně a zásoby syrskému režimu. Celou situaci srovnávají s občanskou válkou ve Španělsku, kdy Západ zachovával neutralitu, zatímco Hitler a Mussolini v klidu podporovali Franca.

Zatímco o Sýrii se debatuje, intervence v Mali je jen otázkou času. Hlavní tíhu akce však ponesou africké armády a západní je budou "pouze" podporovat.  Američané mají poskytnout obligátní speciální jednotky, což jak se ukázalo v Somálsku, v podstatě znamená plné, ale tajné nasazení amerických vojáků do boje. Francie chce snad poprvé nasadit podle amerického vzoru své bezpilotní letouny a to dokonce stejně jako CIA, za pomocí soukromé firmy.

V provincii Wardak, kde na jeden prapor afghánské armády dohlíží čeští vojáci afghánská armáda zabila okresního velitele Talibánu.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

7.března 1799 zemřel F. L. Čelakovský, básník a obrozenec

7.března 1850 se narodil Tomáš G. Masaryk, první československý prezident

Translate