Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 57

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Korona pořád trápí námořnictvo. Navy Sends Replacement Sailors to USS Essex After Crew Members Catch COVID-19 https://w...
Gray Fox - Komentář v BTR-60
Inside a BTR-60 Communications Vehicle
Německo v listopadu objednalo 38 nových letounů Eurofighter.
Kel-Tec KSG se objevil naposledy ve filmu The Hunt (2020), kde skupina managerů loví lidi jako trest za to že je kritizo...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 26. 10. 2012 21:10 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

USA, Čína

USA na to stále ještě mají. Čína na to stále ještě nemá. Blog inspirovaný článkem Karla Pacnera.

Článek Karla Pacnera na Technetu vyvolal poměrně velký ohlas. Četl jsem již několik blogů inspirovaných tímto článkem. I mně připadal jeho článek inspirující a tak na jeho téma rovněž píšu blog - ze svého hlediska.

Pan Pacner je vynikající odborník i autor a je to guru znalostí o kosmonautice. Velmi si ho vážím a to, jak je kvalitní autor ukazuje i to, že jeho články inspirují například blogery. Taky to není šiřitel populárních názorů za každou cenu, další důvod k respektu. I samotný název jeho článku dává tušit, že nepatří mezi ony laciné vysmívače USA, kterých je teď všude plno.

Každopádně v jednom si s ním nedovolím souhlasit. Píše, že USA mohou popohnat svůj kosmický program, jestliže se "vyvážou z finančně náročné angažovanosti v Asii". Tak to není. V šedesátých létech vedly USA nepopulární, vyčerpávající a drahou válku ve Vietnamu, vedly velmi drahou studenou válku se SSSR a stejně byly schopny přistát na Měsíci. Já si myslím, že USA znovu dokážou to samé  nebo něco víc a nemusí se vyvazovat vůbec odnikud. Chtělo by to však jinačí politiky, kteří mají vizi a odvahu. Politiky jako byl JFK. Ne nějakého Obamu...

Jinak nemám Pacnerovou článku co vytknout. Naopak bych chtěl zdůraznit tu pasáž o Číně. Ta Čína fakt jede, to je pravda. Čínská města začínají připomínat metropole ze scifi románů a země začíná být protkávána sítí rychlodrah. Země prodělala opravdový "Velký skok" jak chtěl velký Mao, ale jinak než plánoval a ten teď musí v hrobě vyloženě rotovat.

Přesto celý ten čínský zázrak nestaví Čínu na roveň Západu. Číňané totiž jen využívají toho, co vymyslel Západ. Od doby střelného prachu nic vlastního nevymysleli. A pokud chce nějaká země být supervelmocí, musí přijít s něčím vlastním. Musí stát v čele vědy. Tak jako Anglie v době rozvoje páry. Pak nastala doba elektřiny, aut a letadel a štafetu převzaly USA. A v roce 1959 se do čela tohoto závodu dostal bolševický SSSR. Ano to je nutné přiznat. Rusové přišli s lety do vesmíru - to je to něco vlastního, co musí adept na světové vedení nabídnout. USA je pak ale poslaly na druhé místo letem na Měsíc a pak už to šlo se SSSR jen s kopce.

Pokud budou Číňané kráčet ve šlépějích Západu a jen kopírovat, co on vymyslel, nebudou nikdy tak významní, jak by chtěli být. Musí přijít s něčím vlastním, co posune vývoj lidstva, jako kdysi ten střelný prach. Až tehdy se Číně vrátí její bývala sláva. A souhlasím s panem Pacnerem, že kdyby měli svobodu, šlo by jim to líp.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

18.ledna 1918 začala v Rakousko-Uhersku generální stávka trvající až do 25.ledna. Hlavními požadavky bylo uzavření míru, demokratizace země a zlepšení potravinové situace.

18.ledna 1174 zemřel Vladislav II. (kníže český 1140 – 1158; král český 1158 – 1172)

18.ledna 1888 se narodil Thomas Octave Murdock Sopwith letecký průkopník, zakladatel letecké školy Sopwith School of Flying a letecké továrny Sopwith Aviation Company.

18.ledna 1871 se narodil Otto von Bismarck.

18.ledna 1411 – zemřel moravský markrabě Jošt (též braniborský markrabě a král římský 1410 –1411)

18.ledna 1409 – dekret Kutnohorský, v němž byl upraven počet hlasů na pražské univerzitě ve prospěch Čechů

Translate