A jaké to jsou informace?

USA přidaly dalšího významného člena sítě Hakkání na seznam teroristů. Další krok, který ujišťuje o tom, že USA chtějí v Afghánistánu bojovat až do úplného vítězství, protože nikdy nebudou s teroristy vyjednávat nebo jim ustupovat.

Síť Hakkání dala na svůj seznam teroristů i OSN, čili tak podpořila USA a jasně ukázala, že  si o OSN můžeme myslet, co chceme, ale ani OSN se nesnižuje k tomu, aby Talibánce považovala za nějakou legitimní sílu.

Itálie vyhlásila, že bude podporovat Afghánistán i po stažení jednotek NATO. Itálie není jediná země, která uzavřela s Afghánistánem takovou dohodu. Jako první byly USA. Itálie je jen příklad. Po skončení operace ISAF bude západ dál Afghánistán podporovat tentokrát na základě bilaterálních dohod s Afghánskou vládou.

V Kandaháru byl zadržen velitel Talibů v tomto městě.

Nejvíce vojáků NATO v Afghánistánu zahynulo v letošním roce v srpnu - 52. V září to bylo 24. V říjnu to bylo 12. Loni zahynulo v  Afghánistánu 566 vojáků NATO. Aby to bylo letos stejné muselo by v listopadu a prosinci zahynout po stovce vojáků NATO. A to je nepravděpodobné.

Po sedmi měsících odjíždí z Afghánistánu 4. OMLT české armády a je střídán 5. týmem. 4. OMLT svedl bitvu s Talibánem v době a na místě, kde Talibán soustředil svůj hlavní nápor v zemi. Naši vojáci mentorovali 3. prapor Afghánské armády a během náročných sedmiměsíčních bojů byli 700x napadeni, s toho 270x to bylo napadení pomocí nastražených bomb IED. Na tuto IED kampaň spotřeboval Talibán 8 tun výbušnin, zabil 34 a zranil 70 afghánských vojáků 3. praporu. Ten byl spolu s českými instruktory denně napadán palbou ručních zbraní a na základny Čechů dopadly 46 x minometné granáty nebo rakety Talibánu. Navzdory tomu Češi se svými afghánskými svěřenci provedli 200 akcí proti Talibánu, kterému zabavili značné množství zbraní, munice, trhavin, zničili mu tajnou továrnu na výrobu IED. Zajali 8 talibánských velitelů a zlikvidovali množství řadových Talibánců. OMLT má 53 členů, s toho 40 dostalo americkou medaili Combat infantry badge, což je jakési americké potvrzení, že držitel tohoto odznaku se střetl tváři v tvář s nepřítelem. Čili 40 z 53. A další 2 vojáci dostali Combat medical badge za ošetření raněných pod palbou.

Dobrý voják Švejk je tak definitivně českou minulostí.