Všimněte si rozdílu. O tom, kdo povede další 4 roky USA, se rozhodovalo v rok trvajicí kampani a volbách. O tom, kdo v příštích dalších 10 let povede Čínu, se rozhoduje při uzavřeném jednání za zavřenými dveřmi jediné Čínské strany. Jsou lidé, kterým se líbí druhý způsob, zdá se jim efektivnější. Není tomu tak. Čínský nástup na světové hřiště začíná zpomalovat. Čínský vzrůst hospodářství se zpomaluje a objevují se stále další a další indicie, že se do Číny blíží hospodářská, morální a politická krize. Protesty na lokální úrovni jsou stále častější a Číňané už mají stále více dost "efektivní" vlády. Korupce v Číně nabyla gigantických rozměrů a je už tak velká, že ohrožuje samotný politický systém. Tajemníci a frakce v Komunistické straně proti sobě intrikují a vedou mezi sebou tajnou válku. Místní představitelé se stávají neomezenými feudály na svém písečku. S tím už má Čína bohaté negativní zkušenosti. Tento vývoj se již v jejich dějinách odehrál několikrát. Jsou lidé, kteří si myslí, že Čína je prostě příliš veliká na to, aby se ji dalo vládnout. V Číně se snaží proti tomuto trendu vždy postupovat tím, že utužují režim. Jedno Čína ještě nevyzkoušela. Svobodu. Možná by se a demokracie ukázala jako jediný možný způsob, jak efektivně řídit největší stát světa. Pak by mohla být Čína klidně vedoucím státem světa a terčem obdivu. Zatím není a pokud nezmění přístup tak nikdy nebude.

Představte si vládu korupční oligarchie, různých gangů a lobystů, kteří otevřeně kradou. Představte si míru korupce jako u nás, ještě větší. A představte si, že proti tomu nesmíte nic dělat a ani to kritizovat nebo o tom mluvit. To je dnešní Čína.

Británie chce organizovat jednotky Syrské opozice. Je to sice stále nedostatečné, ale to je zatím ten nejlepší plán, s kterým ze Západu někdo v Sýrii přišel. Obamovy USA se tak ocitly až na druhém místě a včele aktivit kolem Sýrie je Británie. Cameron je si toho vědom a chce Obamu popostrčit, protože samozřejmě bez USA to nepůjde. Proto Cameron říká, že se bude snažit o větší angažovanost USA. Samozřejmostí je, že Británie podmiňuje svou pomoc dodržováním lidských práv ze strany povstalců. Cameron údajně nechápe přístup EU ani OSN k Sýrii a vadí mu zbrojní embargo uvalené na Sýrii. Samozřejmě, že proto, že nemůže dodávat zbraně povstalcům. Chce s tím něco udělat. To je dobře.

Británie vůbec poslední dobou zvedá hlavu. Britský ministr obrany Hammond prohlásil ještě před Obamovým znovuzvolením, že by Evropa měla převzít odpovědnost za vlastní bezpečnost a měla by být připravena zasáhnout i v zahraničí. Přesně taková by měla Evropa být. Sebejistá, samostatná a aktivní. Byly přece doby, kdy evropské země jako Británie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Holandsko vedly svět. Samozřejmě teď by to muselo být jinak, bez kolonialismu, ve stylu USA.

Zpřesnění výsledku amerických voleb říká, že Obama vyhrál o 2,4%, což se ale stále nedá považovat za velkolepé vítězství jak tvrdí média. Stále je to vítězství velmi těsné. Samozřejmě systém v USA je většinový, takže po převedení na volitele, čili na zástupce států, je jeho vítězství s velkým náskokem, ale to není zásluha Obamy, ale amerického volebního systému. Pravda, je taková, že USA jsou politicky rozděleny na přibližné poloviny a volby už léta dopadají velmi těsně.