Zpráva o rezignaci ředitele CIA mě zklamala ještě více než výhra Obamy ve volbách.

Kdyby šlo o nějakého ředitele CIA. Ale šlo o TOHO ředitele - generála Petraeuse. Petraeus, jak někdo řekl je "americký národní poklad". Je to velký voják, vojevůdce, který se zapsal do dějin. Je to čestný a inteligentní muž. Kromě vojenské akademie ve West Pointu je vystudovaný doktor filozofie v oboru mezinárodních vztahů na Princetonské universitě. V Iráku nejprve sloužil jako velitel legendární 101. výsadkové divize. Zatímco se po invazi propadal Irák do chaosu, v úseku jeho divize panoval poměrný klid a pořádek. Když skončil jeho turnus, začal se zabývat teorií protipovstaleckého boje a v podstatě soukromě shromáždil vojenské teoretiky v tomto oboru a jejich práce a nechal vypracovat revoluční doktrínu protipovstaleckého boje, kterou vyzkoušel v praxi, když se vrátil do Iráku jako vrchní velitel. A tím se zapsal do historie. Vyhrál něco, co se většinou nikdy nepodařilo. Vyhrál v povstaleckém boji jako okupant. Samozřejmě výrazy jako povstalec a okupant musíme chápat technicky, nikoliv politicky a morálně. Ten samý proces pak nastartoval v Afghánistánu. Získal si respekt místních a získal si respekt nepřítele. Usáma bin Ládin plánoval, že na něj spáchá atentát. Ne na Obamu, ale na Petraeuse. Protipovstalecká doktrína, kterou uvedl do praxe obohatila vojenskou všdu stejně jako díla Sun Tzu nebo von Clausewitze. Obama jej odvolal z Afghánistánu a udělal z něj ředitele CIA.

Generál Petraeus odstoupil, protože přiznal nevěru. Protože se jedná o ředitele CIA a došlo k tom 3 dny po volbách, samozřejmě vyvstává podezření, že věci nejsou tak, jak jsou prezentovány. Abychom se v tom vyznali, musíme si odpovědět na několik otázek.

Byl Petraeus skutečně nevěrný? Domnívám se, že byl. Kdyby chtěl odejít nebo by měl být odejit, tak by nikdy nebyla nevěra použita jako výmluva. USA nejsou Česko a nevěra u veřejných činitelů se tam považuje za vážný přečin a to podle logiky "když lže svojí manželce, tak lže každému". Je logický argument, že kdyby se měl vymyslet nějaký důvod, tak by byl s největší pravděpodobností vymyšlen důvod zdravotní, ten by mu neublížil, kdežto nevěra, to je jeho politická smrt. To znamená, že nevěrný byl. Podívejte se na paní Broadwellovou s kterou se Petraeus spustil a na paní Petraeusovou. Představte si jak opravdu světově proslulý generál ve funkci ředitele CIA, čili člověk s opravdovou mocí, vypráví atraktivní, o 20 let mladší ženě, jak to nandával teroristům, jak vedl své armády do boje a ona obdivně sepisuje jeho životopis. Neznám moc lidí, kteří by v takové situaci nepodlehli, možná Ježíš a jemu podobní.  Myslím si, že otázka jeho nevěry je bez debat.

I když... jedna divná věc tu je. Jak se na to přišlo. Přišlo na to FBI. Nedovedu si představit, že by FBI sledovalo ředitele CIA. To by mohli sledovat rovnou Obamu. Ale už se ví, že sledovali Broadwellovou. Proč? Je to snad nějaká špionka nebo sympatizantka teroristů? Nikdy nebyla namočena do žádné aféry, je to novinářka a spisovatelka. Jediný logický důvod proč ji sledovali, mohlo tedy být  podezření, jestli nevytahuje s Petraeuse nějaké tajné informace a nedává je dál. A teď se ptám. Opravdu absolvent dvou vysokých škol, člověk, který svou inteligencí vybruslil s prohrané války, který se vypracoval na ředitele nejmocnější tajné služby, je v době, kdy je svět plný hackerů a wikileaks a podobně tak hloupý, že posílá své milence milostné e-maily? Může mi to někdo vysvětlit? Buď to není pravda nebo se Petraeus zamiloval jako mladý kluk a dočista nám zblbnul.

Ok, vysvětlení pro to nemám, tedy předpokládám, že to bylo tak, jak je to prezentováno. Ale proč Petraeus odstoupil právě teď? V týdnu mezi volbami a slyšením, které měl absolvovat před výborem kongresu ohledně útoku v Benghází. Tomu, že to je náhoda nevěří ani proobamovská média. Ono totiž tím, že odstoupil, už před ten vyšetřovací výbor nemusí. Vyvstávají další otázky. Odstřelil se sám, aby nemusel před výbor? Přiznáním nevěry? Hloupost. Některá média spekulují nad  tím, že ho takto odstřelil Obama, že mu pomohl, aby se Petraeus nemusel před výborem přiznávat, že CIA v Libyi selhala. To ale nedává smysl. Vždyť Obama  je celé týdny obviňován, že smrt amerického konzula je jeho chyba a kdyby padla i na Petraeuse, tak by byl z obliga. Není to spíš tak, že Petraeus mohl jako ředitel CIA před výborem dokázat, že Obamovi kritici mají pravdu a že za smrt velvyslance je zodpovědný on? Anebo CIA nějakou část viny nesla, ale Obama je za to taky odpovědný, protože kdyby nebyl odstoupil by Petraeus před volbami. Ale on odstoupil až po volbách.

Myslím si, že to není tak nepravděpodobné a že to není ani žádné spiknutí. Stačilo, aby nějaký tajemník, někdo s prezidentovy administrativy Petraeusovi  naznačil, že se jej někdo z výboru zeptá, když bude říkat něco proti Obamovi, jak mu můžou věřit, když podvádí vlastní ženu a že by bylo nejlepší, kdyby rezignoval a vysvětlil mu, že to vyvolá daleko menší pozdvižení, když to udělá po volbách, ale před slyšením u výboru.

A Petraeus poslechl. Protože ví, že udělal chybu.

Tak to dopadne, když se čestný a přímý voják dostane mezi politiky a tajné služby. Semele ho to. V USA i v Česku. V  tom není rozdíl. Rozdíl je v tom, že v Česku jakmile se někdo stane mocným, ihned obměňuje svou ženu za novější model a ještě se díky tomu naparuje, jaký je frajer. Ale i v USA není všechno tak jasné. Srovnejte Petraeusův přístup s přístupem Billa Clintona.

Al Kajda může skákat radostí až do stropu, protože její akce v Libyi nakonec vedla k politické likvidaci jejího nejschopnějšího nepřítele. Rád bych doufal, že se Petraeus ještě nějak vrátí, třeba jako nějaký poradce nebo založí nějaký Think tank nebo nějakou nadaci, já nevím... Ovšem nejsem si jistý, jestli vás nevěra v USA totálně nediskvalifikuje...Politicky určitě.