Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 15

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Dezinfekce dokončena. Letadlová loď se po nákaze chystá znovu do služby: https://www.idnes.cz/zpravy/nato/letadlova-lod-...
Tento týden probíhal tréning spolupráce mezi letouny L-159 ALCA a předsunutými leteckými návodčími při přímé letecké pod...
What the USS Roosevelt Can Teach Scientists About COVID-19 https://www.popularmechanics.com/military/research/a32256110/...
Něco k přečtení: J. Šedivý: Armáda musí přehodnotit své plány, ale její rozpočet se nesmí stát trhacím kalendářem http:/...
Tak ani letadlová loď Charles de Gaulle nebyla ušetřena a musela se kvli koronaviru vrátit do přístavu. Nakažených členů...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 17. 11. 2012 19:23 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Svoboda vs islamismus

Obhajoba intervencionalismu jako nejlepšího nástroje pro vítězství nad zhoubným islamismem.

Původně jsem, inspirován článkem z Idnes, chtěl psát jen o islamistech, ale celá situace mě dovedla k širší úvaze.

Podívejte se, jak se nám islamisté smějí do obličeje. "Pravá ruka Bin Ládina v Evropě" spolyká v přepočtu 160 milionů korun ze státního rozpočtu Británie a musí ho hlídat 60 agentů tajných služeb a soukromých detektivů. Vláda mu poskytla dům za skoro v přepočtu 13 milionů korun. V Británii jej nechtějí a bojí se ho, premiér by ho nejraději viděl ve vězení, ale přesto je na svobodě a žije si za peníze daňových poplatníků.

Říká si Katada a souhlasí se zabíjením odpadlíků od islámu, se zabíjením židů a sebevražednými útoky. Plánoval teroristické útoky, radil militantům, sháněl pro ně peníze.

Přesto všechno, vždy soudy rozhodly, že může v zemi zůstat. A to proto, aby nebyla porušena jeho lidská práva. Británie ho chce vydat do Jordánska, ale nesmí. Mohli by ho tam mučit nebo by mu tam nemohl být zaručen spravedlivý proces. Případ se potáhne ještě léta, bude to dlouhá nekonečná soudní tahanice a když se podíváte na fotky toho člověka, uvidíte, jak se usmívá.

Samozřejmě. Společnost, kterou chce zničit, nemá na to, aby s ním zatočila. Myslí si, že je nadřazený, dává najevo, že JEHO hodnoty a společnost, kterou propaguje má navrch.

Spousta lidí říká, že díky tomu je Západ ztracen, že to je jeho slabost. Navrhují porušit pravidla, která umožňují takovým lidem zůstávat na západě a bez milosti je vyhnat. Zároveň navrhují nechat být jejich, stáhnout se z ní a soustředit se na obranu našich hodnot na "našem" kontinentu. Nelíbí se jim, že "vyvážíme" demokracii a sami ji ztrácíme.

Pokud porušíme naše těžkopádná a nepraktická, ale demokratická pravidla, lidé jako Katada vyhrají. Pokud je neporušíme taky, protože využijí svobodu, aby ji mohli zničit, to už tady bylo několikrát. Situace vypadá neřešitelně.

A právě proto si myslím, že intervencionalismus nabízí řešení. Proč bychom měli postupovat stylem omezíme svobodu, abychom se ubránili před nesvobodou z venku? To přece ani nejde. Když omezíme svobodu, tak to přece logicky znamená, že vítězí nesvoboda. Čili ten útok na nesvobodu z venku byl úspěšný. Ale když ji neomezíme, využijí svobodu proti nám, jak sem již řekl. Je to neřešitelné.

A proto si myslím, že jediný způsob jak s tímto trendem bojovat je vývoz demokracie. Schválně používám tento termín, který jsem již dříve odmítl. Nesouhlasím s tím, že demokracie, ale spíše svoboda je něco co se vyváží, tvrdím, že je to něco jako, kdybychom řekli, že vyvážíme vzduch, život nebo slunce. Ale připusťme, že demokracie je skutečně na vývoz. Že to je naše hodnota, na kterou "ti druzí" nemají právo, že je to něco co jim "nutíme". No a co? Oni nám zase nutí ten svůj islamismus. Ano, podle mé logiky jsme v tom tedy stejní jako oni. Souhlasím a říkám no a co? Islamismus neútočí na Západ, protože tu máme nějaké suroviny, co oni chtějí. Dokonce nechtějí ani rozkrást naše bohatství. Dělají to pro svou víru. Dělají to z ideologického důvodu. Připusťme tedy, že svoboda není universální hodnota, ale naše ideologie.

Její vývoz je dle mě jediným způsobem, jak nad nimi zvítězit.. Islamizace je přece taky vývoz ideologie. Tak si dáme soutěž, kde  bude úspěšnější - jestli oni při vývozu jejich ideologie k nám nebo my při vývozu naší ideologie k nim.  Opravdu si myslíte, že když se na to podíváte s toho hlediska, že jsme bez šance? Nejsou naopak bez šance oni? Opravdu je nereálné myslet si, že oni nás obrátí na islám dříve, než lidé u nich poznají výhody svobody?

Oni přece taky vyvážejí. Když můžou oni, proč my ne. Je to jako za studené války. SSSR vyvážel komunimsmus a západ vyvážel demokracii. A kdo vyhrál? A je to snad špatně? A jak to vypadalo? Bolševici tvrdili, že jsou vrcholem historie a že vítězství jejich revoluce je logické vyústění dosavadních dějin. Měli o tom haldy knih. Hustili to do malých dětí a miliony  lidí na celém světě tomu věřilo a jak to dopadlo? Zvítězila svoboda, kapitalismus a konzumní společnost. Když Coca Cola a sluneční brýle porazily komunismus, mohly by i islamismus.

Proč lidem vadí vývoz naší ideologie, když oni dělají to samé.

Samozřejmě to není tak jednoduché. Náš problém je pořád stejný. Musí na to mít statečné politiky, kteří k tomu mají odvahu a žaludek a tvrdohlavost. A schopnost to prosadit.

Ale je hloupost tvrdit, že tzv. vývoz demokracie je k čemu. Už se to jednou povedlo tak proč to nezopakovat. Proč to neudělat jako za studené války?

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

30.května 1434 – bitva u Lipan, v níž bylo poraženo vojsko táborů a sirotků spojeným vojskem umírněných Husitů a katolíků

30.května 1814 – Pařížský mír mezi protinapoleonskou koalicí a Francií. Ukončil dlouhé období válek s Francií. Francie byla vrácena do svých původních hranic s malými územními zisky.

30.května 1416 – Upálení Husova spolubojovníka kazatele Jeronýma Pražského v Kostnici.