Kdo je online

Přihlášení uživatelé 0
Hosté 24

Spřátelené weby

Poslední komentáře

Bombardéry B-52 dostanou nové motory: Rolls Royce Will Provide Long-Awaited New Jet Engines For The B-52 Bomber Fleet T...
Stojí za přečtení: Jan Urban: Jak vyštvat ze země politické konkurenty. Edvard Beneš se mstil na příbuzných Neodděliteln...
Troubridge - Komentář v Bahna 2021
Snad nás tam příští rok už pustí.
Chtělo by to dát do článku fotky. Obzvláště vzhledem k futuristickému vzhledu stíhače.
Avia B-534 se umístila na 3. pozici v anketě "Nejpopulárnější československé letadlo století" - proběhla v roce 2018 při...

ZPRÁVY

Zveřejněno: 24. 11. 2012 19:27 Napsal Tomáš Peszyński
Nadřazená kategorie: ZPRÁVY Kategorie: Vojenské zprávy

Izrael v Gaze prohrál

Hamas nesahá IDF ani po kotníky, ale Oblačný sloup vítězství nepřinesl, protože země není bezpečnější než před akcí.

Takže nám proběhla operace Oblačný sloup v pásmu Gazy, charakterizovaná nasazením systému Iron Dome, nasazením nových, lepších raket teroristů a v závěru klasickým teroristickým útokem, který si naštěstí nevyžádal žádné mrtvé. Průběh i výsledky jsou všeobecně známé z médií.

Méně se už mluví o tom, že Palestinci dávají do svých raket bílý fosfor. Když odpálíte raketu s bílým fosforem naslepo na nepřátelské město, které není vojenský cíl, tak ukázkově porušujete ženevskou konvenci. Samozřejmě pokud jste Palestinec, tak to nikoho nezajímá. Ale pokud jste Američan nebo Žid a použijete bílý fosfor na teroristický cíl umístěný ve městě, který je legitimní a porušení ženevské konvence to není, protože ta praví, že město ve kterém jsou rozmístěny síly protistrany je považováno za legitimní vojenský cíl, tak se mohou média a ochránci lidských práv zbláznit. Tím nechci říct, že Izrael teď použil bílý fosfor, jen srovnávám různé situace.

Rovněž se málo ví, že izraelské pozemní síly v Gaze nasazeny byly. Byli to však příslušníci speciálních sil, často převlečeni za Araby, kteří naváděli letecké útoky, což je v západních armádách častý postup. Pro zajímavost dodávám, že tyto jednotky často používají převlečení za úplně zahalenou ženu.

Během bojů zahynulo méně lidí než při akcí Lité olovo. Média a Arabové se rozhořčovali nad "izraelskými zločiny" o poznání méně plamenněji. Obavy, které někdo mohl mít (třeba já) s toho jak taková situace bude vypadat poté, co proběhlo Arabské jaro, se nepotvrdily.

Boje skončily příměřím a Hamas ohlásil své vítězství. Izraelští představitelé se tváří spokojeně. Média vychvalovala Egypt. Egypt o poznání více propalestinský než za dob Mubaraka však svůj postoj ke konfliktu nezměnil a zachoval se podobně, jako by ke změně režimu nedošlo.

Takže to vypadá, že se nestalo nic světoborného, ale...

Něco se přece jen stalo. Dost podstatného o čem se vše jako vždy moc nemluví, protože se všichni tváří "hurá mír". Izrael tuhle akci prohrál. Ne vojensky. IDF zabila vojenského velitele Hamasu a Hamas zabil 0 vojenských velitelů IDF. IDF zničili desítky odpalovacích ramp Hamasu a Hamas zničil 0 odpalovacích ramp IDF. Hamas ani neodřel lak na nějakém izraelském tanku nebo letadle. IDF zabila desítky členů Hamasu, Hamas zabil 0 vojáků IDF.

IDF tedy neprohrály, ale země ano. Protože vláda podlehla nátlaku Obamovy administrativy, aby vyslyšela egyptské návrhy. Čili to skončilo tak, že situace je stejná, jako když celá akce začala, ale Hamasu se podařilo otevřít téma blokády Gazy a bude se jednat o jejím zmírnění. To znamená, že vždycky, když bude chtít Hamas začít řešit nějaký problém, stačí vypálit nějaké rakety na Izrael. A to není dobrý precedent.

Média tvrdila, že v roce 2006 Izrael v Libanonu prohrál. Vzhledem k tomu, že však do té doby Hizbalah ostřeloval Izrael raketami a pak to přestal dělat, není k tomu tvrzení důvod. Po operaci Lité olovo trvalo téměř 4 roky, než začala být frekvence odpálených raket Hamasu nesnesitelná a Gaza byla v účinné izolaci. Nyní se zdá, že Hamas do té "už strká dva prstíčky do dveří" a nikdo nevěří, že bude tak dlouho trvat relativná klid jako po operaci Lité olovo. A přestože se tedy o tom kupodivu moc nemluví, tvrdím, že Izrael byl neúspěšný, protože po konci Oblačného sloupu je ohroženější než předtím.

A 49% Izraelců mi dává za pravdu, protože přesně tolik obyvatel Izraele si přeje, aby země podnikla pozemní útok na Gazu příměří nepříměří, kdežto proti je 31% a 20% neví a to o něčem svědčí.

Netanjahu byl vzhledem ke své íránské politice často hodnocen div ne jako válečný štváč, ale evidentně takový není, když se nechal přemluvit Clintonovou k míru, který Izraeli nic nepřinesl.

Nejvíc na celé válce vydělal Egypt, protože jeho význam díky zprostředkování tohoto míru vzrostl.

Přidat komentář
  • Žádné komentáře nenalezeny

Vyhledávání

Dnešní den v historii

2.prosince 1805 – Bitva u Slavkova, v níž Napoleon drtivě porazil rakousko-ruská vojska, ačkoliv byla v početní převaze. Bitva se také nazývá bitvou tří císařů – osobně se zúčastnili rakouský císař František I. Habsburský, ruský car Alexandr I. a francouzský císař Napoleon.

Translate