NATO projednává vyslání baterií raket Patriot do Turecka. Írán a Rusko jsou proti a Německo se zdráhá. Je potřeba jasně říct několik věcí. Turecká vláda je špatná, jsou to islamisté, jsou zaujati proti Izraeli a vzdalují Turecko od republiky k islámskému chalífátu. Ale jsou to stále naší spojenci. Jsou v NATO. Pokud o něco požádají spojence, ti by jim měli vyhovět a nehodnotit je. Pokud se to NATO nelíbí, tak ať vyloučí Turecko. Ale pokud jsou v NATO, je nutno jim pomoct. Minimálně v obraně. Dodávám, že dobře vím, že jejich požadavek na rozmístění Patriotů je jen politická demonstrace a že Turecko není skutečně ohroženo. Ale pokud jsme kamarádi a máme to černé na bílém, že jsme, tak nás to nemá zajímat.

Myslím si, že Patrioty nikomu neuškodí. Naopak mi vadí, že když se něco nelíbí Rusku, potažmo dokonce Iránu, má to vliv na rozhodnutí NATO. A to díky Německu. Němci se bojí pomoct spojenci, s kterým mají smlouvu, aby nenaštvali Rusko a Irán? Co mě to jen připomíná...

Palestina už obdržela 25 x vyšší finanční pomoc od světa než celá zničená Evropa po druhé světové válce v podobě Marshallova plánu. Za vlády Obamy zvýšily USA svou pomoc Palestinců 600x. Vyvstává logická otázka: "Co s těma prachama proboha dělají?"

V poslední době to vypadá, že EU má na kahánku. Například v Británii se stále více mluví o vystoupení. V této souvislosti je zajímavé, že 75% britských byznysmenů, exportérů a podnikatelů je proti, protože si myslí, že to Británii může hospodářský uškodit, což je dost v rozporu s obecným přesvědčením. Co tím chtěl básník říci? Že k EU nebo přehodnocování EU by se mělo přistupovat se zdravým rozumem a bez emocí.